RunnerspaceNewsView

2013 Results - Briggs Athletics Classic

Published by RunnerSpace.com/Pro
Feb 23 2013, 06:00 PM | 5263 views
PrintReport
Social
Images
2013 Results - Briggs Athletics Classic

Website:Click here

  Domain Athletics Centre - Site License
           2013 Briggs Athletics Classic - 23/02/2013
                    National Athletics Series
                 Domain Athletics Track, Hobart
  
Event 2  Mixed 4x400 metre Relay Internet Mat Masters
===============================================================
     Team                                                 Finals
===============================================================
Finals
   1 MASTERS 50 - 59  'A'                                4:03.56
      1) Alan Coleman                    2) Roscoe McDonnell
      3) Greg Broch                      4) Paul Tucker
   2 MASTERS 30 - 39  'A'                                4:16.04
      1) Jamie McCunnon                  2) Mark Lyden
      3) Mike Sullivan                   4) Alex Byas
   3 MASTERS 40 - 49  'A'                                4:16.33
      1) Bevan Harman                    2) Paul Taranto
      3) Mark Kannon                     4) Scott McDonald
   4 MASTERS 40 - 49  'B'                                4:31.13
      1) David O'Brien                   2) Mark Kingsley
      3) Phill Hniat                     4) Mike Steveson
   5 MASTERS WOMEN 40 -49  'A'                           4:36.81
      1) Francesca Smith                 2) Sharon Coad
      3) Julie Tinker                    4) Sharee Marinovic
   6 MASTERS 60 - 69  'A'                                5:27.06
      1) Bob Robertson                   2) David Cressnell
      3) Mike Walker                     4) Barry Geffs

  
Event 15  Men Hammer Throw (7.26kg) Open
===============================================================
     Name                    Year Team                    Finals
===============================================================
Finals
   1 Tim Driesen                  ACT                     67.03m
   2 Huw Peacock                  TIS                     63.67m
   3 Robert Johnston              QUEENSLAND              59.40m
   4 Patrick Ryan                 VICTORIA                50.42m

  
Event 4  Mixed 1000 Sprint Medley Little Aths
===============================================================
     Team                                                 Finals
===============================================================
Finals
   1 HOBART DISTRICT LITTLE ATHS  'B'                    2:23.09
   2 EAST DERWENT LITTLE ATHLETICS  'B'                  2:29.45
   3 CLARENCE LITTLE ATHLETICS  'M'                      2:40.34
   4 KINGBOROUGH LITTLE ATHLETICS  'G'                   2:41.97
   5 CLARENCE LITTLE ATHLETICS  'A'                      2:53.36
   6 EAST DERWENT LITTLE ATHLETICS  'H'                  2:56.30
   7 HOBART DISTRICT LITTLE ATHS  'G'                    3:02.29
   8 EAST DERWENT LITTLE ATHLETICS  'G'                  3:13.20

  
Event 9  Women Shot Put (4kg) Open
===============================================================
  Meet Record: M 16.82m  1996        Georgette Read, CAN
   Nat Record: R 19.74m  1984        Gael Martin, VIC
     Name                    Year Team                    Finals
===============================================================
Finals
   1 Rebecca Direen               EASTERN SUBURBS         13.24m
       12.12m  13.08m  12.93m  13.24m  12.25m  13.21m
   2 Jasime Turner                WESTERN SUBURBS          9.82m
       9.03m  X  9.12m  9.82m  9.38m  9.48m
   3 Claire McClenaghan           NEWSTEAD HC              9.69m
       9.25m  9.42m  8.90m  9.25m  9.33m  9.69m
   4 Alana Baldi                  VICTORIA                 6.94m
       6.94m  X  X  X  X  X

  
Event 21  Men 200 metre Open
=====================================================================
  Meet Record: M 20.56  1997        Patrick Stevens, BEL
   Nat Record: R 20.06  1986        Peter Norman, VIC
     Name                    Year Team                    Finals  Wind
=====================================================================
Finals
   1 Jesse Usoalii                SANDY BAY                21.77   0.7
   2 Jacob Despard                OVA SOUTHERN SAINTS      21.90   0.7
   3 Tristan Thomas               AIS                      22.04   0.7
   4 Jarred Gilroy                SANDY BAY                22.16   0.7
   5 Russel Taib                  SANDY BAY                22.67   0.7
   6 Darcy Lahey                  NORTH LAUNCESTON         23.32   0.7
   7 Jordan Bennett               WESTERN SUBURBS          23.55   0.7

  
Event 20  Women 200 metre Open
=====================================================================
  Meet Record: M 22.32  1994        Melinda Gainsford, AIS
   Nat Record: R 22.23  1997        Melinda Gainsford, NSW
     Name                    Year Team                    Finals  Wind
=====================================================================
Finals
   1 Morgan Gaffney               NORTH WEST AC            24.70   0.4
   2 Ashleigh Corbett             NORTH WEST AC            24.97   0.4
   3 Kiara Chambers               EASTERN SUBURBS          25.22   0.4
   4 Kate Mudge                   EASTERN SUBURBS          25.25   0.4
   5 Abbey Chapman                NORTH WEST AC            25.52   0.4
   6 Jaymie Hall                  NORTHERN SUBURBS         25.73   0.4
   7 Laura Nicholson              NORTH LAUNCESTON         26.11   0.4

  
Event 23  Men 5000 metre Open
===============================================================
  Meet Record: M 13:15.57  2012        Collis Birmingham, VIC
   Nat Record: R 12:55.76  2004        Craig Mottram, VIC
     Name                    Year Team                    Finals
===============================================================
Finals
   1 Collis Birmingham            VIS                   13:27.35
   2 Nick McCormick               GREAT BRITAIN         13:34.72
   3 Ryan Gregson (Pace)          NSWIS                 13:37.12
   4 Brett Robinson               ACT                   13:37.75
   5 James Nipperess              NEW SOUTH WALES       13:56.42
   6 Jeffrey Hunt                 NSWIS                 13:57.00
   7 Liam Adams                   VICTORIA              13:59.77
   8 Paul Robinson                IRELAND               14:02.72
   9 Benjamin Ashkettle           VICTORIA              14:11.05
  10 Mikke Ekvall                 SWEDEN                14:12.72
  11 Glen Yarham                  QUEENSLAND            14:13.38
  12 Steve Kelly                  VICTORIA              14:24.21
  13 Patrick Smith                NEWSTEAD HC           14:24.88
  14 Grant Page                   NORTHERN SUBURBS      14:28.00
  15 Steve Dinneen                VICTORIA              14:32.03
  16 Nick Wightman                VICTORIA              14:40.17
  17 Josh Harris                  NORTH LAUNCESTON      14:47.69
  18 Ben Toomey                   VICTORIA              14:57.07
  19 Sam Crowther                 VICTORIA              14:57.29
  20 Paul Morgan                  SOUTH AUSTRALIA       14:59.87
  -- Dejen Gebresilasse           EASTERN SUBURBS            DNF
  -- Youcef Abdi                  NSWIS                      DNF
  -- Tom O'Shaughnessy (Pace)     VICTORIA                   DNF

  
Event 12  Women 400 metre Hurdles (.76m) Open
===============================================================
  Meet Record: M 56.07  2012        Lauren Boden, ACTAS
   Nat Record: R 53.17  1988        Debbie Flintoff-King, VIC
     Name                    Year Team                    Finals
===============================================================
Finals
   1 Sarah Klein                  NEW SOUTH WALES          61.47
   2 Chloe Jamieson               AIS                      63.59
   3 Sarah Buchanan               VICTORIA                 65.45
   4 Lauren McAdam                QUEENSLAND               66.33

  
Event 13  Men 400 metre Hurdles (.91m) Open
===============================================================
  Meet Record: M 48.96  1996        Rohan Robinson, AIS
   Nat Record: R 48.28  1996        Rohan Robinson, VIC
     Name                    Year Team                    Finals
===============================================================
Finals
   1 Michael Cochrane             NEW ZEALAND              50.63
   2 Ian Dewhurst                 NEW SOUTH WALES          51.03
   3 Alex Carew                   VICTORIA                 53.53
   4 James Roff                   NEW SOUTH WALES          54.60
   5 Fraser Russell               VICTORIA                 54.70
   6 Tom Robertson                VICTORIA                 55.12
   7 Jack Bangel                  NEW SOUTH WALES          56.46
   8 Tyler Heron                  WESTERN SUBURBS          57.34


Event 18  Women Triple Jump Open
=====================================================================
  Meet Record: M 14.04m  2002        Nicole Mladenis, WAIS
   Nat Record: R 14.04m  2003        Nicole Mladenis, WA
     Name                    Year Team                    Finals  Wind
=====================================================================
Finals
   1 Linda Leverton               QUEENSLAND              14.07m   2.3
      13.06m(2.2) 13.64m(1.1) 14.07m(2.3) 13.56m(+0.0) 13.55m(-0.2) X(-0.1)
   2 Josie Nichol                 NEW SOUTH WALES         12.80m  +0.0
      12.59m(2.1) 12.80m(+0.0) 12.75m(1.3) 12.53m(+0.0) 12.59m(2.4) 12.68m(0.2)
  -- Kaitlin Morgan               TIS                         ND   NWI
      X(2.0) X(-0.0) X(1.3) X(1.1) X(1.9) X(+0.0)

  
Event 8  Men Shot Put (7.26kg) Open
===============================================================
  Meet Record: M 21.08m  2011        Reese Hoffa, USA
   Nat Record: R 21.26m  2008        Scott Martin, VIC
     Name                    Year Team                    Finals
===============================================================
Finals
   1 Tom Walsh                    NEW ZEALAND             19.60m
       19.32m  19.60m  X  19.31m  X  X
   2 Damien Birkinhead            VIS                     18.86m
       17.98m  18.36m  17.82m  18.37m  18.86m  X
   3 Huw Peacock                  TIS                     13.93m
       13.93m  PASS  PASS  PASS  PASS  PASS

  
Event 19  Men 1500 metre Open
===============================================================
  Meet Record: M 3:37.35  2010        Ryan Gregson, NSW
   Nat Record: R 3:31.06  2010        Ryan Gregson, NSW
     Name                    Year Team                    Finals
===============================================================
Finals
   1 Joshua Wright                NEW SOUTH WALES        3:44.93
   2 Luke Mathews                 VICTORIA               3:46.02
   3 James Hansen                 NORTH LAUNCESTON       3:47.13
   4 Ryan Geard                   VICTORIA               3:47.35
   5 Alexander Rowe               VIS                    3:47.54
   6 Philo Saunders               ACT                    3:47.90
   7 Joshua Johnson               NEW SOUTH WALES        3:48.80
   8 Daniel Bulmer                QUEENSLAND             3:48.94
   9 Matthew Coloe                VICTORIA               3:49.03
  10 Daniel Clark                 VICTORIA               3:50.16
  11 Zak Patterson                VICTORIA               3:50.47
  12 Brett Halls                  NEW SOUTH WALES        3:55.79
  13 Chartt Miller                WESTERN AUSTRALIA      3:56.56
  -- Nathan Morey (Pace)          OVA SOUTHERN SAINTS        DNF

  
Event 16  Women Hammer Throw (4.0kg) Open
===============================================================
     Name                    Year Team                    Finals
===============================================================
Finals
   1 Natalie Debeljuh             VICTORIA                59.76m
   2 Danielle McConnell           TIS                     57.00m
   3 Mikayla Genge                TIS                     52.76m
   4 Rebecca Direen               EASTERN SUBURBS         49.62m
   5 Emma Keleher                 EASTERN SUBURBS         46.42m
   6 Anita Millington             OVA SOUTHERN SAINTS     45.72m
   7 Alana Baldi                  VICTORIA                25.40m

  
Event 6  Women 400 metre Open
===============================================================
  Meet Record: M 50.46  1996        Catherine Freeman, VIS
   Nat Record: R 48.63  1996        Catherine Freeman, VIC
     Name                    Year Team                    Finals
===============================================================
Finals
   1 Abbey De La Motte            NORTH LAUNCESTON         57.05
   2 Samantha Lind                EASTERN SUBURBS          57.15
   3 Claudia Nicklason            EASTERN SUBURBS          57.91
   4 Nicole Perry                 NORTH WEST AC            58.15
   5 Maddy Scott                  OVA SOUTHERN SAINTS      59.08
   6 Lily Castle                  OVA SOUTHERN SAINTS      60.10

  
Event 11  Women 100 metre Open
=====================================================================
  Meet Record: M 11.32  2000        Melinda Gainsford Taylor, NSWIS
   Nat Record: R 11.12  1994        Melinda Gainsford, NSW
     Name                    Year Team                    Finals  Wind
=====================================================================
Finals
   1 Morgan Gaffney               NORTH WEST AC            11.99   2.1
   2 Kiara Chambers               EASTERN SUBURBS          12.23   2.1
   3 Abbey Chapman                NORTH WEST AC            12.33   2.1
   4 Caitlin Newson               EASTERN SUBURBS          12.40   2.1
   5 Laura Nicholson              NORTH LAUNCESTON         12.42   2.1
   6 Kate Mudge                   EASTERN SUBURBS          12.46   2.1
   7 Jaymie Hall                  NORTHERN SUBURBS         12.58   2.1
   8 Ella Scott                   EASTERN SUBURBS          12.60   2.1

  
Event 10  Men 100 metre Open
=====================================================================
  Meet Record: M 10.22  1994        Damien Marsh, AIS
   Nat Record: R  9.93  2003        Patrick Johnson, ACT
     Name                    Year Team                    Finals  Wind
=====================================================================
Finals
   1 Jesse Usoalii                SANDY BAY                10.75   2.2
   2 Jacob Despard                OVA SOUTHERN SAINTS      10.76   2.2
   3 Russel Taib                  SANDY BAY                11.05   2.2
   4 Jarred Gilroy                SANDY BAY                11.13   2.2
   5 Thomas Farmer                EASTERN SUBURBS          11.26   2.2
   6 Dan Lemoto                   SANDY BAY                11.27   2.2
   7 Brandon Clark                NORTHERN SUBURBS         11.78   2.2

  
Event 17  Men 800 metre Open
===============================================================
  Meet Record: M 1:46.55  2001        William Chirchir, KEN
   Nat Record: R 1:44.40  1968        Ralph Doubell, VIC
     Name                    Year Team                    Finals
===============================================================
Finals
   1 Bryce Watkins                SOUTH AUSTRALIA        1:51.89
   2 Eddie Vining                 VICTORIA               1:52.35
   3 Harry Scouller               NEW SOUTH WALES        1:52.57
   4 Mitchell Daniels             NORTHERN SUBURBS       1:53.49
   5 Graham Hogg                  VICTORIA               1:54.98
   6 Harry May                    SOUTH AUSTRALIA        1:55.67
   7 Douglas Hamerlok             NORTH WEST AC          1:59.84
  -- Jayden Hey (Pace)            OVA SOUTHERN SAINTS        DNF

  
Event 7  Mixed 1 Mile Run Handicap Open
===============================================================
     Name                    Year Team                    Finals
===============================================================
Finals
   1 Jarrah Day (0:37)          M EASTERN SUBURBS        5:38.16
   2 Ebony Webb (0:02)          W EASTERN SUBURBS        5:43.11
   3 Darren Brown (0:47)        M TASMANIAN MASTERS      5:45.44
   4 Inessa Corney (0:01)       W EASTERN SUBURBS        5:49.70
   5 Tedros Gebrehiwot (1:13)   M EASTERN SUBURBS        5:49.88
   6 Amy Pedder (0:23)          W SANDY BAY              5:50.18
   7 Elisa Stalker (0:09)       W EASTERN SUBURBS        5:52.21
   8 Tamsyn Ayres (0:11)        W EASTERN SUBURBS        5:52.42
   9 Chris Sullivan (1:19)      M SANDY BAY              5:55.94
  10 Nicholas Cox (0:14)        M EASTERN SUBURBS        5:56.90
  11 Zoe Moss (0:15)            W SANDY BAY              5:59.37
  12 Francesa Smith (0:21)      W SANDY BAY              5:59.61
  13 Raphaela Corney (0:01)     W EASTERN SUBURBS        6:04.10

  
Event 3  Men Javelin Throw (800gm) Open
================================================================
  Meet Record: M 80.20m  2001        Adrian Hatcher, NSWIS
   Nat Record: R 89.02m  2008        Jarrod Bannister, QLD
     Name                    Year Team                    Finals
================================================================
Finals
   1 Zhao Qinggang                CHINA                   80.77mM
       76.46m  80.77m  PASS  PASS  PASS  PASS
   2 Matthew Outzen               NEW SOUTH WALES         76.49m
       71.38m  74.62m  76.49m  X  73.06m  74.81m
   3 Hamish Peacock               TIS                     75.59m
       71.30m  73.51m  73.64m  75.59m  X  PASS
   4 Ravinder Singh Kaira         INDIA                   74.68m
       72.23m  69.25m  74.68m  X  PASS  71.36m
   5 Tom Hall                     QUEENSLAND              70.57m
       67.96m  66.99m  70.57m  66.63m  69.46m  67.77m
   6 Will White                   QUEENSLAND              69.63m
       X  X  62.60m  X  69.63m  63.97m
   7 Cruz Hogan                   WAIS                    69.55m
       X  67.54m  69.55m  66.86m  65.56m  64.85m
   8 Martin Lippiatt              QUEENSLAND              62.05m
       X  62.05m  X  X  61.21m  X

  
Event 14  Men 800 metre   B Race Open
===============================================================
  Meet Record: M 1:46.55  2001        William Chirchir
   Nat Record: R 1:44.40  1968        Ralph Doubell, VIC
     Name                    Year Team                    Finals
===============================================================
Finals
   1 Ben Covington                SANDY BAY              1:55.37
   2 Benjamin Noske               VICTORIA               1:55.37
   3 Alec Thomas                  NORTH WEST AC          1:55.70
   4 Jordan Tyler                 WESTERN SUBURBS        1:55.84
   5 Biniyam Hagos                EASTERN SUBURBS        1:57.71
   6 Kale Adams                   NORTH WEST AC          1:57.94
   7 Dominic Anastasio            OVA SOUTHERN SAINTS    1:58.50
   8 Andrew Goyen                 OVA SOUTHERN SAINTS    1:59.92
   9 Braden Stalker               EASTERN SUBURBS        2:02.79
  -- Stephen Rae (Pace)           OVA SOUTHERN SAINTS        DNF

  
Event 22  Women 1500 metre Open
===============================================================
  Meet Record: M 4:06.77  2000        Georgie Clarke, VIS
   Nat Record: R 4:00.93  2006        Sarah Jamieson, WA
     Name                    Year Team                    Finals
===============================================================
Finals
   1 Susan Kuijken                NETHERLANDS            4:09.66
   2 Zoe Buckman                  VIS                    4:10.23
   3 Eliza Curnow                 VICTORIA               4:16.78
   4 Melissa Duncan               VICTORIA               4:17.59
   5 Claire Gibson                GREAT BRITAIN          4:18.16
   6 Coreena Cleland              VICTORIA               4:22.28
   7 Milly Clarke                 NEW SOUTH WALES        4:24.96
   8 Paige Graham                 SOUTH AUSTRALIA        4:26.54
   9 Claudia Verstraten           VICTORIA               4:28.89
  10 Julia Minucci                EASTERN SUBURBS        4:36.52
  11 Erin Rayner                  VICTORIA               4:39.14
  12 Tessa Johns                  EASTERN SUBURBS        4:39.85
  13 Elizabeth French             VICTORIA               4:40.48
  14 Jacqui Dalwood               NORTHERN SUBURBS       4:44.89

  
Event 1  Women Hammer Throw (3kg) Under 18
===============================================================
     Name                    Year Team                    Finals
===============================================================
Finals
   1 Emma Keleher                 EASTERN SUBURBS         52.48m
       46.64m  X  X  X  52.48m
   2 Claire McClenaghan           NEWSTEAD HC             41.72m
       37.67m  39.64m  39.82m  41.72m  X
   3 Alice Cox                    EASTERN SUBURBS         39.29m
       33.41m  34.35m  38.21m  39.29m  38.49m
   4 Emily Canham                 EASTERN SUBURBS         32.55m
       X  28.03m  32.09m  32.55m  X
   5 Julia Direen                 EASTERN SUBURBS         28.82m
       26.11m  25.26m  26.31m  24.30m  28.82m
   6 Elizabeth Johnstone          SANDY BAY               13.69m
       11.90m  13.69m  12.91m  13.51m  X

  
Event 5  Men High Jump Open
===============================================================
  Meet Record: M 2.27m  1996        Tim Forsyth, AIS/VIS
   Nat Record: R 2.36m  1997        Tim Forsyth, VIC
     Name                    Year Team                    Finals
===============================================================
Finals
   1 Brandon Starc                NSWIS                    2.14m
      1.96 2.00 2.04 2.08 2.14 2.18
         O    O    P    O  XXO  XXX
   2 Mitchell Walker              OVA SOUTHERN SAINTS      2.00m
      1.80 1.84 1.88 1.92 1.96 2.00 2.04
         O    O    O   XO  XXO  XXO  XXX
   3 Tim Coad                     EASTERN SUBURBS          1.96m
      1.80 1.84 1.88 1.92 1.96 2.00
         O    O    O    O   XO  XXX
  -- Brandon Clark                NORTHERN SUBURBS            NH
      1.80
       XXX




Post to:  
Post as: 
Hashtags: #briggs-classic
 
 
 
Switch to Full Version