Upload a Photo Upload a Video Add a News article Write a Blog Add a Comment
MessageReportBlock
Blog Feed News Feed Video Feed All Feeds

Folders

 

News

 

2012 Results - Eastern Region Outdoor T and F Championships

Published by
ross   on May 27 2012, 10:05 PM
Eastern Region Outdoor T and F Championships
May 25, 2012 to May 26, 2012
Hampton, VA, US
 
Men: 100m | 200m | 400m | 800m | 1600m | 3200m | 110h | 300h | 4x100m | 4x400m | 4x800m | Shot | Discus | HJ | LJ | TJ | PV

Women: 100m | 200m | 400m | 800m | 1600m | 3200m | 100h | 300h | 4x100m | 4x400m | 4x800m | Shot | Discus | HJ | LJ | TJ | PV

Team Scores
 
Mens 100m Back to top
  Name Yr School Finals Wind H# Pts
1 Harper, Isaiah   Grassfield 10.87 -0.7 1 10
2 Marriner, Josh   Western Branch 10.88 -0.7 1 8
3 Smith, Damian   Green Run 10.92 -0.7 1 6
4 Hines, Romero   I C Norcom 10.96 -0.7 1 5
5 Wickes, Fred   Ocean Lakes 11.08 -0.7 1 4
6 Harris, Lawrence   Granby 11.10 -0.7 1 3
7 Cherry, Michael   Oscar Smith 11.16 -0.7 1 2
 
Mens 100m Back to top
  Name Yr School Prelims Wind H# Pts
1 Marriner, Josh   Western Branch 11.05 nwi 3  
7 Smith, Damian   Green Run 11.06 nwi 3  
2 Harper, Isaiah   Grassfield 11.16 nwi 6  
3 Harris, Lawrence   Granby 11.17 nwi 2  
8 Hines, Romero   I C Norcom 11.17 nwi 6  
9 Proctor, Rashawn   Bethel 11.18 nwi 2  
4 Wickes, Fred   Ocean Lakes 11.20 nwi 1  
5 Cherry, Devante   Western Branch 11.28 nwi 5  
10 Overby, James   Phoebus 11.35 nwi 6  
6 Cherry, Michael   Oscar Smith 11.35 nwi 4  
11 Johnson, Noah   King's Fork 11.39 nwi 1  
12 Lewis, Jason   Ocean Lakes 11.40 nwi 6  
13 McKenelly, Rashard   Western Branch 11.42 nwi 4  
14 Brown, Khalib   Salem (Virginia 11.43 nwi 6  
15 Wise, Tyree   Granby 11.46 nwi 4  
16 Murrell, X'Saviar   Warwick 11.46 nwi 5  
17 greene, raven   First Colonial 11.48 nwi 3  
18 Gilchrist, Marquis   Bayside 11.49 nwi 4  
19 Swann, Hakiem   I C Norcom 11.50 nwi 2  
20 Smith, Mychael   Salem (Virginia 11.51 nwi 2  
21 Feaster, Kimdrick   Salem (Virginia 11.51 nwi 1  
22 Griffin, Tramayne   Ocean Lakes 11.52 nwi 5  
23 Batey, Devante   Bayside 11.52 nwi 3  
24 Wilkins, Averi   Denbigh 11.54 nwi 5  
25 Whitaker, Larry   Kempsville 11.55 nwi 2  
26 Knox, Aaron   Kempsville 11.55 nwi 3  
27 Brown, LaMont   Nansemond River 11.60 nwi 1  
28 Pearsall, Micheal   Lakeland 11.61 nwi 2  
29 Stallings, Derrick   Heritage (Newpor 11.63 nwi 6  
30 Thomas, Joshua   Churchland 11.67 nwi 5  
31 Ricks, Terrence   Western Branch 11.68 nwi 4  
32 Tyler, Tyshon   Phoebus 11.69 nwi 1  
33 Lawrence, Daiquan   Oscar Smith 11.73 nwi 4  
34 Doss, Mike   Matthew Maury 11.73 nwi 1  
35 Bratcher, Fentrell   Nansemond River 11.75 nwi 5  
36 Clark, Charles   King's Fork 11.76 nwi 6  
37 Gregory, DeAnte   Hickory 11.80 nwi 3  
38 Yorkshire, Keonte   Tallwood 11.86 nwi 4  
 
Mens 200m Back to top
  Name Yr School Finals Wind H# Pts
1 Burke, Justin   First Colonial 21.86 -0.2 1 10
2 Smith, Damian   Green Run 21.88 -0.2 1 8
3 Harper, Isaiah   Grassfield 21.99 -0.2 1 6
4 Harris, Lawrence   Granby 22.15 -0.2 1 5
5 Oliver, Tevin   Denbigh 22.38 -0.2 1 4
6 Glover, Mondryl   Western Branch 22.40 -0.2 1 3
7 Burns, Damond   Landstown 22.43 -0.2 1 2
8 Overby, James   Phoebus 22.99 -0.2 1 1
 
Mens 200m Back to top
  Name Yr School Prelims Wind H# Pts
1 Burke, Justin   First Colonial 21.92 nwi 2  
2 Smith, Damian   Green Run 21.99 nwi 3  
3 Harper, Isaiah   Grassfield 22.19 nwi 1  
4 Harris, Lawrence   Granby 22.37 nwi 3  
5 Burns, Damond   Landstown 22.39 nwi 3  
6 Oliver, Tevin   Denbigh 22.47 nwi 2  
7 Overby, James   Phoebus 22.71 nwi 1  
8 Glover, Mondryl   Western Branch 22.75 nwi 1  
9 Thompson, Rausheeim   Lakeland 22.77 nwi 2  
10 Green, Darius   Hampton 22.83 nwi 3  
11 Gilchrist, Marquis   Bayside 22.88 nwi 3  
12 Wise, Tyree   Granby 22.93 nwi 1  
13 Batey, Devante   Bayside 23.08 nwi 2  
14 Murrell, X'Saviar   Warwick 23.14 nwi 1  
15 Hunt, Robert   Hickory 23.32 nwi 3  
16 Johnson, Cardon   Warwick 23.37 nwi 2  
17 Lawrence, Daiquan   Oscar Smith 23.42 nwi 1  
18 Barrett, Ian   Warwick 23.47 nwi 2  
19 Whitaker, Larry   Kempsville 23.89 nwi 2  
-- Swann, Hakiem   I C Norcom FS nwi 1  
 
Mens 400m Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Jones, Corey   Western Branch 48.66 1 10
2 Robinson, Byron   Western Branch 48.87 1 8
3 Green, Darius   Hampton 49.70 1 6
4 Woods, Deshawn   Norview 49.80 1 5
5 Walker, Javon   Warwick 50.27 1 4
6 Snipes, Robert-Richard   Matthew Maury 50.31 1 3
 
Mens 400m Back to top
  Name Yr School Prelims H# Pts
1 Jones, Corey   Western Branch 48.61 2  
4 Robinson, Byron   Western Branch 49.10 2  
2 Woods, Deshawn   Norview 49.63 1  
5 Thompson, Rausheeim   Lakeland 50.14 1  
6 Walker, Javon   Warwick 50.17 1  
7 May, Kentrail   Nansemond River 50.20 2  
8 Green, Darius   Hampton 50.43 1  
3 Snipes, Robert-Richard   Matthew Maury 50.46 3  
9 Brown, Josh   Ocean Lakes 50.65 3  
10 Gould, Andrew   King's Fork 50.73 2  
11 Burns, Damond   Landstown 50.75 3  
12 Weaver, Darius   Norview 50.97 3  
13 Sutton, Joe   Churchland 51.06 2  
14 Flemming, Derrian   Bethel 51.08 1  
14 Leslie, Marious   Princess Anne 51.08 3  
16 Loynes-Minter, Teryst   Bayside 51.09 3  
17 Pressley, Trey   Hampton 52.08 1  
18 Franklin, Fago   Warwick 52.10 2  
19 Walter, David   Kempsville 52.24 2  
20 Hodges, Temuchin   Salem (Virginia 52.78 1  
21 Cherry, Donald   Churchland 55.91 2  
-- Burris, Tayvon   Bayside DQ 1  
 
Mens 800m Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Poindexter, Eric   Warwick 1:55.60 3 10
2 Coulter, Brent   Landstown 1:55.80 3 8
3 Orgnon, Chris   Churchland 1:56.28 3 6
4 Ringo, Darnell Evan   Western Branch 1:56.82 3 5
5 O'Connell, Patrick   Frank Cox 1:57.98 3 4
6 James, Deandre   Churchland 1:57.98 2 3
7 May, Juliun   Kecoughtan 1:58.17 2 2
8 Robertson, Marquis   I C Norcom 1:59.59 2 1
9 Johnson, Rodney   Booker T Washing 1:59.61 2  
10 Worsley, Marquis   Norview 2:00.60 3  
11 morris, brandon   First Colonial 2:01.61 1  
12 Jennings, Isaiah   Kecoughtan 2:01.84 2  
13 Madison, Andrew   Matthew Maury 2:02.15 1  
14 Garcia, Adrian   Gloucester 2:03.04 1  
15 Singh, Raequan   Oscar Smith 2:03.10 1  
16 Midkiff, Alex   Grassfield 2:03.13 3  
17 Ellis, Eric   Western Branch 2:03.97 2  
18 Ellington, Stefvon   Tallwood 2:04.58 1  
19 Silver, Cameron   Heritage (Newpor 2:05.16 1  
20 Werner, Andrew   Western Branch 2:11.66 2  
21 Wiggs, Charles   I C Norcom 2:11.84 1  
 
Mens 1600m Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Schwartzer, Matthew   Princess Anne 4:15.23 1 10
2 Boros, Billy   Floyd E Kellam 4:24.01 1 8
3 Fogg, Desmond   Warwick 4:28.12 1 6
4 Robinson, Tyson   Western Branch 4:31.14 1 5
5 Speray, Kevin   Gloucester 4:32.27 1 4
6 Broom, James   Grassfield 4:34.56 1 3
7 Read, Daniel   Ocean Lakes 4:35.20 1 2
8 Winters, Brandon   Ocean Lakes 4:36.93 1 1
9 Payne, Josh   Kecoughtan 4:40.50 1  
10 Harrison, David   Ocean Lakes 4:40.90 1  
11 Doman, Aaron   Matthew Maury 4:49.00 1  
12 Fogg, Denzel   Warwick 4:49.19 1  
13 Brown, Deverius   I C Norcom 5:12.12 1  
 
Mens 3200m Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Helmke, Sean   Floyd E Kellam 9:33.94 1 10
2 Richardson, Nick   Western Branch 9:40.51 1 8
3 Taylor, Seth   Grassfield 9:44.49 1 6
4 Will, John   Ocean Lakes 9:45.47 1 5
5 Ellington, Micah   Hickory 9:58.46 1 4
6 Gray, Dreux   Menchville 10:00.83 1 3
7 Fogg, Desmond   Warwick 10:07.32 1 2
8 Custis, Jalen   Landstown 10:12.18 1 1
9 Robinson, Tyson   Western Branch 10:19.54 1  
10 Mickelson, Nate   Western Branch 10:19.89 1  
11 Gregory, David   Floyd E Kellam 10:21.23 1  
12 Payne, Josh   Kecoughtan 10:29.79 1  
13 Brakman, David   Menchville 10:37.05 1  
14 Rose, Glenn   Tallwood 10:37.29 1  
15 Fogg, Denzel   Warwick 10:44.01 1  
16 Burgess, Billy   Frank Cox 10:44.35 1  
17 Eason, Andrew   Hickory 10:50.65 1  
18 Poulin, Devin   Churchland 10:53.50 1  
19 Barbish, John   Western Branch 11:02.01 1  
20 Trampenau, Carl   Granby 11:10.74 1  
21 Madison, Stephen   Matthew Maury 11:37.45 1  
 
Mens 110m Hurdles Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Holloway, Trey   Grassfield 14.60 1 10
2 Thomas, Henri   Western Branch 14.94 1 8
3 Smith, Michael   Salem (Virginia 14.96 1 6
4 Grahm, Charles   Phoebus 15.24 1 5
5 Burris, Jamal   Western Branch 15.48 1 4
6 White, Isaac   I C Norcom 15.49 1 3
7 Woods, Deshawn   Norview 15.53 1 2
8 Simpson, Aaron   Western Branch 19.89 1 1
 
Mens 110m Hurdles Back to top
  Name Yr School Prelims H# Pts
1 Holloway, Trey   Grassfield 14.59 4  
2 Simpson, Aaron   Western Branch 14.96 3  
3 Thomas, Henri   Western Branch 15.11 1  
5 Burris, Jamal   Western Branch 15.27 1  
6 Grahm, Charles   Phoebus 15.30 4  
7 White, Isaac   I C Norcom 15.42 3  
4 Smith, Michael   Salem (Virginia 15.45 2  
8 Woods, Deshawn   Norview 15.62 2  
9 Turner, Ryan   Lakeland 15.64 1  
10 Hawkins, Christopher   Tallwood 15.69 3  
11 Weaver, Khiry   First Colonial 15.70 1  
12 Crawford, Christopher   Western Branch 15.73 2  
13 Johnson, Rodney   Booker T Washing 15.83 2  
14 Wallace, Brehyon   I C Norcom 16.01 3  
15 Hamilton, Rashaun   Western Branch 16.15 4  
16 evans, jabari   First Colonial 16.16 1  
17 White, Malcolm   Tallwood 16.23 4  
18 Jardine, Joseph   Hampton 16.49 3  
19 Carter-Bass, Aquil   Menchville 16.66 3  
20 Price, Jamall   Granby 16.71 2  
21 Yarrell, Tairon   Phoebus 16.87 4  
22 meredith, Allen   Bayside 17.18 2  
23 Ellis, Abdul   Hampton 17.36 1  
24 Powell, Joe   I C Norcom 17.63 4  
 
Mens 300m Hurdles Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Booker, Devon   Churchland 38.52 1 10
2 Thomas, Henri   Western Branch 39.47 1 8
3 Foster, Antonio   Western Branch 40.05 1 6
4 Simpson, Aaron   Western Branch 40.27 1 5
5 Grahm, Charles   Phoebus 40.71 1 4
6 Ellis, Abdul   Hampton 41.13 1 3
7 Crawford, Christopher   Western Branch 55.38 1 2
 
Mens 300m Hurdles Back to top
  Name Yr School Prelims H# Pts
1 Booker, Devon   Churchland 38.30 3  
2 Holloway, Trey   Grassfield 39.39 2  
3 Crawford, Christopher   Western Branch 39.47 1  
4 Thomas, Henri   Western Branch 39.67 2  
5 Grahm, Charles   Phoebus 40.01 3  
6 Simpson, Aaron   Western Branch 40.31 2  
7 Foster, Antonio   Western Branch 40.44 3  
8 Ellis, Abdul   Hampton 40.58 3  
10 Williams, Walter   Churchland 40.76 1  
9 Mason, William   Lakeland 40.76 1  
11 White, Malcolm   Tallwood 41.16 2  
12 Williams, Erwin   Woodside 42.18 2  
13 Weaver, Khiry   First Colonial 42.67 1  
14 Whitfield, Trent   Granby 42.98 3  
15 Carter-Bass, Aquil   Menchville 43.94 2  
16 Brown, Tyshaun   Lake Taylor 44.38 2  
17 Barfield, Shaw   Lake Taylor 44.58 1  
18 James, Zecharie   Kecoughtan 44.71 2  
19 Gabay, Akheem   Western Branch 44.99 3  
20 Bland, Dwight   Green Run 46.72 1  
 
Mens 4x100m Relay Back to top
  Name   School Finals H# Pts
1 Smith, Brown,
Daniels, Feaster
  Salem (Virginia 42.57 2 10
2 Torres, Holloway,
McKenzie, Harper
  Grassfield 42.97 1 8
3 Dukes, Godfrey,
Faulks, Harris
  Granby 42.97 2 6
4 McKenell, Ricks,
Smith, Arjoon
  Western Branch 43.00 2 5
5 Eley, Thomas,
Johnson, Gray
  Churchland 43.01 2 4
6 Cross, Brown,
Bratcher, Green
  Nansemond River 43.32 2 3
7 Gilchris, Mizzell,
Blanding, Batey
  Bayside 43.33 2 2
8 Wilkins, Keyes,
Oliver, Dingle
  Denbigh 43.60 1 1
9 evans, Burke,
greene, Stevenso
  First Colonial 43.65 2  
10 Williams, Weaver,
Wilson, Smith
  Norview 43.85 1  
11 Johnson, Clark,
Gould, Childs
  King's Fork 44.00 1  
12 Tyler, Overby,
Revis, Grahm
  Phoebus 44.07 1  
-- Swann, Hines,
Wallace, Powell
  I C Norcom FS 2  
 
Mens 4x400m Relay Back to top
  Name   School Finals H# Pts
1 Hines, Robertso,
Morris, Powell
  I C Norcom 3:21.27 2 10
2 Cherry, Orgnon,
Booker, Sutton
  Churchland 3:21.46 2 8
3 Collins, Lawrence,
Bradshaw, Cherry
  Oscar Smith 3:23.35 2 6
4 Pressley, Ellis,
Johnson, Green
  Hampton 3:24.31 2 5
5 Barrett, Smith,
Poindext, Walker
  Warwick 3:25.17 2 4
6 Burris, Crespo,
king, Loynes-M
  Bayside 3:26.67 1 3
7 Woods, Weeks,
Weaver, Worsley
  Norview 3:26.96 2 2
8 Wilkins, Oliver,
Keyes, Darnell
  Denbigh 3:29.46 1 1
9 White, Church,
Ellingto, Jolley
  Tallwood 3:30.34 1  
10 Smith, Brown,
Davis, Plaugher
  Ocean Lakes 3:31.67 1  
11 Arjoon, Gabay,
Donald, Chiles
  Western Branch 3:32.56 2  
 
Mens 4x800m Relay Back to top
  Name   School Finals H# Pts
1 Poindext, Smith,
Fogg, Walker
  Warwick 7:51.58 1 10
2 Orgnon, James,
Booker, Cherry
  Churchland 7:52.55 1 8
3 Jones, Robinson,
Ellis, Ringo
  Western Branch 8:03.16 1 6
4 Flood, Church,
Rose, Ellingto
  Tallwood 8:06.88 1 5
5 Boros, Taylor,
Gregory, Helmke
  Floyd E Kellam 8:09.14 1 4
6 Taylor, Dimeck,
Broom, Midkiff
  Grassfield 8:11.84 1 3
7 Custis, Wiley-Mi,
Baez, Coulter
  Landstown 8:18.44 1 2
8 Speray, Garcia,
Price, Carter
  Gloucester 8:19.45 1 1
9 Jennings, Mahan,
May, Payne
  Kecoughtan 8:23.75 1  
10 O'Connel, Dowdy,
Meader, Reidenba
  Frank Cox 8:29.45 1  
11 Ellingto, Wozniak,
Eason, Kling
  Hickory 8:34.36 1  
12 Lamb, Crespo,
Loynes-M, Burris
  Bayside 8:34.39 1  
13 Robertso, Brown,
Wiggs, Morris
  I C Norcom 8:42.41 1  
14 Powell, James,
Johnson, Davis
  Nansemond River 8:58.53 1  
15 Sparrow, Veasey,
Graham, Godfrey
  Granby 9:05.99 1 2
 
Mens Shot Put Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Frenia, Taylor   Kempsville 60-06.00(18.44m) 1 10
2 Johnson, Austin   Grassfield 57-09.00(17.60m) 1 8
3 Hines, Andew   Grassfield 52-11.00(16.13m) 1 6
4 Anderson, Jordan   Tallwood 51-11.50(15.84m) 1 5
5 Davis, Jaja   Landstown 48-08.00(14.83m) 1 4
6 Williams, Walter   Churchland 47-02.00(14.38m) 1 3
7 Bennett, Jarrell   Gloucester 46-07.00(14.20m) 1 2
8 Rimarski, David   Kempsville 46-03.00(14.10m) 1 1
9 Ledbetter, Tristan   Deep Creek 43-09.50(13.35m) 1  
10 Sweat, Josh   Oscar Smith 43-01.00(13.13m) 1  
11 Ryan, Zack   Tallwood 42-06.00(12.95m) 1  
12 Downing, Jerran   Booker T Washing 42-03.00(12.88m) 1  
13 Hockaday, Datrail   Churchland 41-09.00(12.73m) 1  
14 Echols, Johnathan   Hampton 41-08.00(12.70m) 1  
15 Chatman, Kwaume   Granby 41-07.00(12.67m) 1  
16 Moore, William   Churchland 41-06.50(12.66m) 1  
17 Howlett, Justin   Kempsville 41-02.00(12.55m) 1  
18 Milner, Matt   Deep Creek 40-06.00(12.34m) 1  
19 Foster, Joron   Menchville 40-03.50(12.28m) 1  
20 Powell, Jamarcus   Salem (Virginia 39-11.50(12.18m) 1  
21 Dixon, Christopher   Warwick 36-07.00(11.15m) 1  
22 Brown, Ralph   Phoebus 31-05.00(9.58m) 1  
 
Mens Discus Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Frenia, Taylor   Kempsville 177-03(54.03m) 1 10
2 Garrett, Michael   Grassfield 150-02(45.77m) 1 8
3 Stills, Desmond   Nansemond River 143-01.50(43.62m) 1 6
4 Bennett, Jarrell   Gloucester 142-01.50(43.32m) 1 5
5 Milner, Matt   Deep Creek 141-09(43.21m) 1 4
6 Hockaday, Datrail   Churchland 138-01.50(42.10m) 1 3
7 Moore, William   Churchland 137-02(41.81m) 1 2
8 Williams, Walter   Churchland 135-08(41.35m) 1 1
9 Davis, Jaja   Landstown 133-10(40.79m) 1  
10 Chatman, Kwaume   Granby 132-06.50(40.40m) 1  
11 Ryan, Zack   Tallwood 130-10(39.88m) 1  
12 Anderson, Jordan   Tallwood 127-08(38.91m) 1  
13 Harrell, Benjamin   Grassfield 126-01.50(38.44m) 1  
14 Davis, Jhevontae   Oscar Smith 125-07(38.28m) 1  
15 Rimarski, David   Kempsville 125-01(38.13m) 1  
16 Robbins, Kyle   Indian River 121-05.50(37.02m) 1  
17 Ledbetter, Tristan   Deep Creek 118-09(36.20m) 1  
18 White, Christopher   Oscar Smith 116-07(35.53m) 1  
19 Frezzell, David   Floyd E Kellam 110-03.50(33.62m) 1  
20 Green, Kyle   Menchville 107-09(32.84m) 1  
21 Howlett, Justin   Kempsville 106-09(32.54m) 1  
22 Augustus, Markis   Hampton 104-04.50(31.81m) 1  
23 Foster, Joron   Menchville 99-03(30.25m) 1  
24 Brown, Ralph   Phoebus 97-04.50(29.68m) 1  
25 Dixon, Christopher   Warwick 91-04(27.84m) 1  
 
Mens High Jump Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Dunbar, Steven   Tallwood 6-07.00(2.01m) 1 10
2 Hardiman, Jordan   Lakeland 6-07.00(2.01m) 1 8
3 Jones, Bradley   Oscar Smith 6-05.00(1.96m) 1 6
4 Roberts, Brandon   Nansemond River 6-05.00(1.96m) 1 5
5 Cherry, Dwight   Indian River 6-05.00(1.96m) 1 4
10 Overby, James   Phoebus 6-03.00(1.91m) 1  
6 Snipes, Robert-Richard   Matthew Maury 6-03.00(1.91m) 1 2.50
6 Cahill, Tristen   Oscar Smith 6-03.00(1.91m) 1 2.50
8 May, Kentrail   Nansemond River 6-03.00(1.91m) 1 1
9 Williams, Chad   Great Bridge 6-03.00(1.91m) 1  
11 Bullard, Korey   Salem (Virginia 6-01.00(1.85m) 1  
11 Johnson, Rodney   Booker T Washing 6-01.00(1.85m) 1  
11 Jones, Avion   First Colonial 6-01.00(1.85m) 1  
11 evans, jabari   First Colonial 6-01.00(1.85m) 1  
11 Davis, Willie   Bethel 6-01.00(1.85m) 1  
11 Lipford, Nehemiah   Bethel 6-01.00(1.85m) 1  
11 Crisp, Larry   Green Run 6-01.00(1.85m) 1  
11 Poindexter, Eric   Warwick 6-01.00(1.85m) 1  
11 Cobb, Alston   Western Branch 6-01.00(1.85m) 1  
11 Guy, Christopher   Kempsville 6-01.00(1.85m) 1  
21 Charles, Denis   Tallwood 5-11.00(1.80m) 1  
21 Jones, Jeremy   Green Run 5-11.00(1.80m) 1  
-- Brown, Frank   Bethel NH(--) 1  
-- Powell, Joe   I C Norcom NH(--) 1  
-- White, Isaac   I C Norcom NH(--) 1  
-- Morgan, Chris   Gloucester NH(--) 1  
-- Garrett, Quantelius   Nansemond River NH(--) 1  
-- Coltrane, Daron   Churchland NH(--) 1  
 
Mens Long Jump Back to top
  Name Yr School Finals Wind H# Pts
1 Peterson, Anaquan   Lakeland 22-11.50(7.00m) nwi 1 10
2 Moore, Rafael   Tallwood 22-09.00(6.93m) nwi 1 8
3 Crawford, Christopher   Western Branch 22-04.25(6.81m) nwi 1 6
4 Overby, James   Phoebus 22-00.00(6.71m) nwi 1 5
5 Smith, Damian   Green Run 21-10.00(6.65m) nwi 1 4
6 Glover, Mondryl   Western Branch 21-10.00(6.65m) nwi 1 3
7 Cobb, Alston   Western Branch 21-07.25(6.58m) nwi 1 2
8 Thomas, Joshua   Churchland 21-05.00(6.53m) nwi 1 1
9 Hines, Romero   I C Norcom 21-04.00(6.50m) nwi 1  
10 Marriner, Josh   Western Branch 21-01.00(6.43m) nwi 1  
10 Smith, Markeith   Norview 21-01.00(6.43m) nwi 1  
12 Weaver, Darius   Norview 20-11.00(6.38m) nwi 1  
13 Shepard, Donte   Western Branch 20-10.00(6.35m) nwi 1  
14 Torres, Dominique   Grassfield 20-08.50(6.31m) nwi 1  
15 Hill, Marquis   Warwick 20-06.50(6.26m) nwi 1  
16 Moore, Anton   Hampton 20-05.50(6.24m) nwi 1  
17 evans, jabari   First Colonial 20-02.50(6.16m) nwi 1  
18 Harper, Isaiah   Grassfield 20-02.00(6.15m) nwi 1  
19 White, Isaac   I C Norcom 20-01.00(6.12m) nwi 1  
20 Worrell, Aaron   Woodside 20-00.00(6.10m) nwi 1  
21 Poindexter, Eric   Warwick 19-11.00(6.07m) nwi 1  
22 Brown, Frank   Bethel 19-05.00(5.92m) nwi 1  
23 Jones, Avion   First Colonial 17-10.00(5.44m) nwi 1  
24 Powell, Joe   I C Norcom 17-08.50(5.40m) nwi 1  
-- Davis, Racheed   Ocean Lakes ND(--) nwi 1  
 
Mens Triple Jump Back to top
  Name Yr School Finals Wind H# Pts
1 Worrell, Aaron   Woodside 48-07.00(14.81m) nwi 1 10
2 evans, jabari   First Colonial 46-03.00(14.10m) nwi 1 8
3 Torres, Dominique   Grassfield 45-08.00(13.92m) nwi 1 6
4 Davis, Racheed   Ocean Lakes 45-07.50(13.91m) nwi 1 5
5 Grant, Deonte   Western Branch 45-03.00(13.79m) nwi 1 4
6 Moore, Anton   Hampton 44-07.25(13.60m) nwi 1 3
7 Hill, Marquis   Warwick 44-07.00(13.59m) nwi 1 2
8 Marriner, Josh   Western Branch 44-06.25(13.57m) nwi 1 1
9 Williams, Kweshon   Norview 44-06.25(13.57m) nwi 1  
10 Poindexter, Eric   Warwick 44-05.50(13.55m) nwi 1  
11 Cameron, Torian   Salem (Virginia 44-04.00(13.51m) nwi 1  
12 Davis, Willie   Bethel 43-10.00(13.36m) nwi 1  
12 Jones, Avion   First Colonial 43-10.00(13.36m) nwi 1  
14 Gregory, DeAnte   Hickory 43-06.50(13.27m) nwi 1  
15 Arriola, Isaac   Oscar Smith 43-06.00(13.26m) nwi 1  
16 Cobb, Alston   Western Branch 42-10.00(13.06m) nwi 1  
17 Smith, Terrion   Booker T Washing 42-07.50(12.99m) nwi 1  
18 Weaver, Khiry   First Colonial 42-02.50(12.87m) nwi 1  
19 Moore, Rafael   Tallwood 42-02.00(12.85m) nwi 1  
20 Jones, Marcus   Grassfield 42-00.75(12.82m) nwi 1  
21 Soloman, Thomas   Bethel 41-02.50(12.56m) nwi 1  
22 Hawthorne, Lavelle   Booker T Washing 40-06.00(12.34m) nwi 1  
-- Hines, Romero   I C Norcom ND(--) nwi 1  
 
Mens Pole Vault Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Johnson, Brad   Floyd E Kellam 15-00.00(4.57m) 1 10
2 O'Connell, Derek   Ocean Lakes 14-00.00(4.27m) 1 8
3 Cooper, Landon   Ocean Lakes 13-06.00(4.11m) 1 6
4 carmack, joseph   First Colonial 12-06.00(3.81m) 1 5
5 Barfield, Shaw   Lake Taylor 12-00.00(3.66m) 1 4
6 Corey, Nick   Western Branch 11-06.00(3.51m) 1 3
7 Tran, Andrew   Kempsville 11-06.00(3.51m) 1 2
8 Ward, Willard   Woodrow Wilson 11-00.00(3.35m) 1 1
10 Fisher, Patrick   Hickory 10-06.00(3.20m) 1  
9 Jackson, Haniel   Kempsville 10-06.00(3.20m) 1  
11 Yusician, Jonathan   Western Branch 10-00.00(3.05m) 1  
12 James, Dwight   Western Branch 9-06.00(2.90m) 1  
12 Brown, Tyshaun   Lake Taylor 9-06.00(2.90m) 1  
12 Johnson, Michael   Matthew Maury 9-06.00(2.90m) 1  
-- Cummings, David   Hickory NH(--) 1  
-- Witz, Cody   Grassfield NH(--) 1  
 
Womens 100m Back to top
  Name Yr School Finals Wind H# Pts
1 Brown, Carolyn   Phoebus 12.26w +3.2 1 10
2 Shufford, Jenira   Heritage (Newpor 12.36w +3.2 1 8
3 Anderson, Asonya   Heritage (Newpor 12.47w +3.2 1 6
4 Richard, Jamesha   Western Branch 12.49w +3.2 1 5
5 Snipes, Gabrielle   King's Fork 12.52w +3.2 1 4
6 Perry, Brittnee   Grassfield 12.74w +3.2 1 3
7 Seward, Justice   Salem (Virginia 12.79w +3.2 1 2
8 Knox-Wilson, J'Niyah   Kecoughtan 12.83w +3.2 1 1
 
Womens 100m Back to top
  Name Yr School Prelims Wind H# Pts
1 Brown, Carolyn   Phoebus 12.05 nwi 3  
2 Anderson, Asonya   Heritage (Newpor 12.25 nwi 2  
3 Shufford, Jenira   Heritage (Newpor 12.31 nwi 1  
4 Snipes, Gabrielle   King's Fork 12.34 nwi 1  
5 Richard, Jamesha   Western Branch 12.35 nwi 2  
6 Seward, Justice   Salem (Virginia 12.53 nwi 3  
7 Perry, Brittnee   Grassfield 12.55 nwi 2  
8 Knox-Wilson, J'Niyah   Kecoughtan 12.64 nwi 3  
9 McClain, Mia   Nansemond River 12.68 nwi 1  
10 Snowden, La Kyra   First Colonial 12.71 nwi 2  
11 Glenn, kyra   Ocean Lakes 12.78 nwi 3  
12 Spady, Roneka   King's Fork 12.91 nwi 3  
13 Hankins, Jasmine   Tallwood 12.96 nwi 1  
14 McKalvin, Kimberly   Lake Taylor 12.98 nwi 2  
15 Russell, Shamara   Phoebus 12.98 nwi 2  
16 Manderville, Essence   Churchland 13.03 nwi 1  
17 Scott, Shandell   Norview 13.20 nwi 1  
18 Murden, Kiana   Granby 13.77 nwi 3  
 
Womens 200m Back to top
  Name Yr School Finals Wind H# Pts
1 Ewing, Jessica   Tallwood 24.40 -1.1 1 10
2 Wright, Andrea   Indian River 24.96 -1.1 1 8
3 Brown, Carolyn   Phoebus 25.04 -1.1 1 6
4 Anderson, Asonya   Heritage (Newpor 25.24 -1.1 1 5
5 Perry, Brittnee   Grassfield 25.39 -1.1 1 4
6 Snipes, Gabrielle   King's Fork 26.03 -1.1 1 3
7 Jackson, Alexis   Deep Creek 26.12 -1.1 1 2
 
Womens 200m Back to top
  Name Yr School Prelims Wind H# Pts
1 Taylor, Taranisha   Western Branch 24.71 nwi 1  
2 Ewing, Jessica   Tallwood 24.78 nwi 3  
3 Brown, Carolyn   Phoebus 24.79 nwi 2  
4 Perry, Brittnee   Grassfield 25.24 nwi 3  
5 Anderson, Asonya   Heritage (Newpor 25.32 nwi 1  
6 Wright, Andrea   Indian River 25.36 nwi 2  
7 Snipes, Gabrielle   King's Fork 25.56 nwi 3  
8 Jackson, Alexis   Deep Creek 25.66 nwi 1  
9 Galloway, Amecca   Kecoughtan 26.17 nwi 3  
10 McClain, Mia   Nansemond River 26.23 nwi 2  
11 Taylor, Regan   I C Norcom 26.41 nwi 1  
12 Selfrige, Ebone   Lake Taylor 26.42 nwi 1  
13 white, briana   First Colonial 26.59 nwi 1  
14 Burton, Shailan   Frank Cox 26.67 nwi 3  
15 Pierce, Katia   Phoebus 26.79 nwi 3  
16 Russell, Shamara   Phoebus 27.12 nwi 2  
17 McKalvin, Kimberly   Lake Taylor 27.14 nwi 1  
18 Gallashaw, Quasia   Granby 27.35 nwi 3  
19 Rainey, Ciara   Indian River 27.35 nwi 2  
20 Lambert, Michaela   Green Run 27.40 nwi 2  
21 Bishop, Kerrigan   Hampton 27.82 nwi 2  
 
Womens 400m Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Gregory, Jade   Norview 57.12 1 10
2 Casmir, Stephany   Landstown 58.51 1 8
3 Middleton, Kieaira   Nansemond River 58.62 1 6
4 Jackson, Alexis   Deep Creek 58.80 1 5
5 Bivens, Maya   Granby 58.82 1 4
6 Wilson, Christal   Grassfield 59.07 1 3
7 McCarty, Madeleine   Floyd E Kellam 59.95 1 2
8 Greenle, Ashley   Bethel 1:00.58 1 1
 
Womens 400m Back to top
  Name Yr School Prelims H# Pts
1 Gregory, Jade   Norview 57.69 1  
2 Middleton, Kieaira   Nansemond River 58.39 3  
4 Casmir, Stephany   Landstown 58.89 1  
3 Bivens, Maya   Granby 59.17 2  
5 Wilson, Christal   Grassfield 59.50 2  
6 McCarty, Madeleine   Floyd E Kellam 59.57 1  
7 Jackson, Alexis   Deep Creek 59.74 3  
8 Greenle, Ashley   Bethel 59.89 1  
9 Lambert, Michaela   Green Run 59.95 2  
10 Edmond, Amethyst   Kecoughtan 1:00.10 3  
11 Reynolds, Taeyana   Salem (Virginia 1:00.54 2  
12 Gallashaw, Quasia   Granby 1:00.74 3  
13 Murden, Kiana   Granby 1:01.27 3  
14 Pierce, Katia   Phoebus 1:01.55 1  
15 Thourogood, Unique   Landstown 1:01.85 2  
16 Washington, Twanika   Phoebus 1:02.33 3  
17 Devaughan, Laelle   Heritage (Newpor 1:02.84 1  
18 Dolson, Shanice   Churchland 1:02.93 1  
19 Kemp, Jayde   Western Branch 1:03.04 2  
 
Womens 800m Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Moore, Maya   Bethel 2:13.58 3 10
2 Morton, Shannon   Indian River 2:15.37 3 8
3 White, Ebony   Indian River 2:20.34 3 6
4 Lewis, Rachel   Floyd E Kellam 2:20.76 3 5
5 Matais, Katherine   Western Branch 2:24.34 2 4
6 Webb, Rachel   Menchville 2:25.17 3 3
7 Lara, Marisa   Landstown 2:26.19 3 2
8 Rowell, Devin   Ocean Lakes 2:27.08 3 1
9 McCoy, Ariana   Deep Creek 2:27.21 1  
10 Hatton, Kanitra   Churchland 2:27.35 2  
11 Gilliam, Jacqueline   Phoebus 2:27.45 1  
12 Hosey, Justice   Kecoughtan 2:27.58 1  
13 Morgan, Sierra   Bethel 2:28.71 2  
14 Wolterding, Denaya   Hickory 2:30.29 2  
15 Perkins, Antonia   Booker T Washing 2:30.61 1  
16 Jones, Jermyriah   Woodside 2:31.81 2  
17 Clanton, Nicole   Ocean Lakes 2:32.46 2  
18 Warrior, Chaunise   Western Branch 2:33.09 1  
19 Dejarnet, Briana   Norview 2:33.33 2  
20 Jackson, Ashante   Phoebus 2:34.75 2  
21 Schroeder, Monica   Grassfield 2:37.68 2  
22 Harris, Tamia   Churchland 2:39.54 1  
23 White, Maddie   Granby 2:39.56 1  
 
Womens 1600m Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Park, Nicole   Ocean Lakes 5:05.20 1 10
2 Motley, Abby   Floyd E Kellam 5:10.08 1 8
3 Anderson, Morgan   First Colonial 5:16.98 1 6
4 Cunniffe, Carolyn   Grassfield 5:17.00 1 5
5 Gwin, Courtney   Floyd E Kellam 5:20.14 1 4
6 Mendes, Dominique   Western Branch 5:20.77 1 3
7 Webb, Rachel   Menchville 5:22.17 1 2
8 Bethune, Nicole   Ocean Lakes 5:31.38 1 1
9 Chapman, Jennifer   Great Bridge 5:31.91 1  
10 Justice, Alexandra   Western Branch 5:31.93 1  
11 McMullan, Kelly   Floyd E Kellam 5:32.12 1  
12 Lara, Marisa   Landstown 5:40.51 1  
13 Gilliam, Jacqueline   Phoebus 5:48.11 1  
14 Park, Samantha   Ocean Lakes 5:56.75 1  
15 Young, Kayla   Bethel 5:57.73 1  
16 Lacore, Kasey   Granby 5:58.20 1  
17 White, Maddie   Granby 5:59.92 1  
18 Jackson, Ashante   Phoebus 6:05.94 1  
19 Brown, Kayla   Churchland 6:20.41 1  
 
Womens 3200m Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Batzel, Audrey   Ocean Lakes 10:52.03 1 10
2 Park, Nicole   Ocean Lakes 11:24.77 1 8
3 Briales, Ariel   Princess Anne 11:47.28 1 6
4 Gray, Hannah   Grassfield 11:49.98 1 5
5 Anderson, Morgan   First Colonial 11:57.52 1 4
6 Wade, Sarah   Great Bridge 12:02.14 1 3
7 Cunniffe, Carolyn   Grassfield 12:11.99 1 2
8 Justice, Alexandra   Western Branch 12:24.71 1 1
9 Murphy, Morgan   Hickory 12:27.96 1  
10 Mendes, Dominique   Western Branch 12:37.00 1  
11 Pascanik, Carissa   Ocean Lakes 12:39.07 1  
12 Vanhooijdonk, Rene   Hickory 12:56.90 1  
13 Marshall, Allison   Princess Anne 12:58.89 1  
14 Cote, Rachel   Ocean Lakes 13:06.42 1  
15 Freedman, Jessica   Hickory 13:06.87 1  
16 Dister, Megan   Matthew Maury 13:08.84 1  
17 May, Briona   Kecoughtan 13:17.28 1  
18 Davis, Jessica   Booker T Washing 13:31.20 1  
19 Lacore, Kasey   Granby 13:33.96 1  
20 Lessman, Caroline   First Colonial 13:35.40 1  
21 Pincus, Anna Britta   Matthew Maury 13:43.02 1  
22 Scott, Sarah   Menchville 13:46.61 1  
23 Cartaya, Victoria   Menchville 13:49.96 1  
24 Carter, Katie   Matthew Maury 14:36.72 1  
-- Flannery, Amelia   Kecoughtan DNF 1  
 
Womens 100m Hurdles Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Taylor, Taranisha   Western Branch 14.18 1 10
2 Ray, Chantel   Hampton 14.42 1 8
3 Lee, Javette   Western Branch 14.71 1 6
4 Boddie, Vamonie   Phoebus 14.83 1 5
5 Smith, Heather   Great Bridge 15.03 1 4
6 Lassiter, Shamia   Western Branch 15.10 1 3
7 Calhoun, Alana   Western Branch 15.50 1 2
8 Parks, Milan   Western Branch 23.13 1 1
 
Womens 100m Hurdles Back to top
  Name Yr School Prelims H# Pts
1 Ray, Chantel   Hampton 14.16 3  
2 Taylor, Taranisha   Western Branch 14.20 2  
4 Boddie, Vamonie   Phoebus 14.59 3  
3 Lassiter, Shamia   Western Branch 14.68 1  
5 Lee, Javette   Western Branch 14.79 1  
6 Smith, Heather   Great Bridge 14.91 3  
7 Parks, Milan   Western Branch 15.42 2  
8 Calhoun, Alana   Western Branch 15.57 3  
9 Lacey, Chenera   Frank Cox 15.61 1  
9 Ellick, Tiffany   Western Branch 15.61 3  
11 Vaughan, Jazmine   Phoebus 15.64 2  
12 Vines, Khadijah   Bethel 16.01 2  
13 Cole, Ruby   Booker T Washing 16.13 3  
14 Elliott, Donae'   Churchland 16.20 1  
15 Smith, Corbin   I C Norcom 16.64 1  
16 Bleise, Emily   Gloucester 17.60 2  
17 Turner, Ra'Dysha   Granby 17.68 2  
18 Bunch, Ashaila   Phoebus 18.03 1  
19 Agnew, Paige   Ocean Lakes 18.48 3  
20 Daniels, Brehanna   Salem (Virginia 19.86 1  
21 Burden, Ahshlay   Norview 20.61 2  
22 Gundran, Jada   Tallwood 23.45 3  
 
Womens 300m Hurdles Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Boddie, Vamonie   Phoebus 42.58 1 10
2 Lee, Javette   Western Branch 42.60 1 8
3 Walter, Summer   Bayside 44.29 1 6
4 Ray, Chantel   Hampton 45.15 1 5
5 Kearney, Khadeja   Churchland 46.00 1 4
6 Vaughan, Jazmine   Phoebus 46.95 1 3
 
Womens 300m Hurdles Back to top
  Name Yr School Prelims H# Pts
1 Lee, Javette   Western Branch 43.51 1  
2 Boddie, Vamonie   Phoebus 43.71 3  
4 Walter, Summer   Bayside 44.24 1  
3 Kearney, Khadeja   Churchland 44.27 2  
5 Richard, Jamesha   Western Branch 44.37 3  
6 Ray, Chantel   Hampton 44.82 2  
7 Lassiter, Shamia   Western Branch 45.90 1  
8 Vaughan, Jazmine   Phoebus 46.22 3  
9 Shufford, Jenira   Heritage (Newpor 46.52 1  
10 Wright, Chelsea   Western Branch 46.77 3  
11 Sampson, Chrystine   Ocean Lakes 47.65 1  
12 Lott, Leah   Landstown 47.89 2  
13 Elliott, Donae'   Churchland 48.67 3  
14 Lacey, Chenera   Frank Cox 48.71 2  
15 Draper, Margaret   Tallwood 48.94 3  
16 Bleise, Emily   Gloucester 49.37 2  
17 Bunch, Ashaila   Phoebus 49.86 3  
18 Turner, Ra'Dysha   Granby 49.88 1  
19 Revis, Nina   Western Branch 50.08 2  
20 Daniels, Brehanna   Salem (Virginia 50.97 2  
21 Smith, Corbin   I C Norcom 51.83 1  
 
Womens 4x100m Relay Back to top
  Name   School Finals H# Pts
1 Parks, Lassiter,
Ellick, Richard
  Western Branch 47.48 3 10
2 Robinson, Anderson,
Wesson, Shufford
  Heritage (Newpor 48.48 3 8
3 Russell, Brown,
Bunch, Vaughan
  Phoebus 49.06 3 6
4 Mandervi, Kearney,
Elliott, Jones
  Churchland 49.14 2 5
5 white, williams,
Outlaw, Snowden
  First Colonial 49.23 2 4
6 Spady, Snipes,
Hill, Ricks
  King's Fork 49.26 3 3
7 Wilson, Louis,
Coleman, Perry
  Grassfield 49.41 2 2
8 Rainey, White,
Cuffee, Wright
  Indian River 49.58 3 1
9 Galloway, Edmond,
Sanders, Knox-Wil
  Kecoughtan 49.90 1  
10 Grosso, Glenn,
Cooper, Green
  Ocean Lakes 49.93 2  
11 Selfrige, McKalvin,
Ward, Wilson
  Lake Taylor 50.44 1  
12 Gundran, Johnson,
Perry, Hankins
  Tallwood 50.54 2  
13 Scott, Shepherd,
Tyree-Wi, Burden
  Norview 51.64 2  
14 Gray, Lyles,
Rashid, Middleto
  Nansemond River 53.99 3  
15 Cole, Smith,
Waff, Highter
  Booker T Washing 55.97 1  
 
Womens 4x400m Relay Back to top
  Name   School Finals H# Pts
1 Shepherd, Dejarnet,
Tyree-Wi, Gregory
  Norview 3:58.09 2 10
2 Greene, Casmir,
Browne, Thourogo
  Landstown 3:58.40 1 8
3 Gundran, Draper,
Perry, Ewing
  Tallwood 3:58.70 2 6
4 Galloway, Edmond,
Sanders, Knox-Wil
  Kecoughtan 3:58.74 2 5
5 Bivens, Turner,
Gallasha, Murden
  Granby 4:01.69 1 4
6 Pierce, Washingt,
King, Boddie
  Phoebus 4:01.76 2 3
7 McClain, Lyles,
Gray, Oliphant
  Nansemond River 4:05.21 1 2
8 Seward, Iverson,
Isaac, Reynolds
  Salem (Virginia 4:08.38 1 1
9 Wright, Kemp,
Oluwole, Revis
  Western Branch 4:08.50 2  
10 Burton, Lacey,
Leszczyn, Adams
  Frank Cox 4:11.50 1  
11 Joyner, Smith,
Fatherly, Hatcher
  Great Bridge 4:20.85 1  
12 Relay Team   Booker T Washing 4:26.16 1  
 
Womens 4x800m Relay Back to top
  Name   School Finals H# Pts
1 Motley, Lewis,
McMullan, Gwin
  Floyd E Kellam 9:37.58 1 10
2 , Lee,
Matais, Wright
  Western Branch 9:43.54 1 8
3 Moore, Greenle,
Young, Morgan
  Bethel 9:56.59 1 6
4 Jones, Jones,
Bell, Lemon
  Woodside 10:13.30 1 5
5 Cunniffe, Schroede,
Cullen, Gray
  Grassfield 10:16.72 1 4
6 May, Hosey,
Flannery, Roberson
  Kecoughtan 10:16.90 1 3
7 Gilliam, Jackson,
Bosely, Washingt
  Phoebus 10:23.18 1 2
8 Wolterdi, Freedman,
Olmo, Murphy
  Hickory 10:25.31 1 1
9 McCoy, Wesley,
Robinson, Chorley
  Deep Creek 10:32.59 1  
10 Fisher, Johnson,
Milisci, Conteras
  Landstown 10:47.30 1  
11 Hatton, Brown,
Harris, Baker
  Churchland 11:00.84 1  
12 White, White,
Bonner, Lacore
  Granby 11:01.38 1  
13 Muhammad, Perkins,
Davis, Jones
  Booker T Washing 11:12.98 1  
 
Womens Shot Put Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Howell, Kiara   Grassfield 48-08.50(14.85m) 1 10
2 Rashid, Zakiya   Nansemond River 40-02.50(12.26m) 1 8
3 Howell, Navia   Grassfield 39-03.50(11.98m) 1 6
4 Sawyer, Phontavia   First Colonial 35-00.50(10.68m) 1 5
5 Story, Ebony   Green Run 34-11.50(10.66m) 1 4
6 Nwala, Precious   Great Bridge 34-07.00(10.54m) 1 3
7 Nichols, Tia   Woodside 33-11.50(10.35m) 1 2
8 Johnston, Elizabeth   Hickory 33-07.00(10.24m) 1 1
9 White, Iesha   Norview 33-03.00(10.13m) 1  
10 Underwood, Valerie   Norview 32-05.00(9.88m) 1  
11 Payne, Khadijah   Gloucester 32-02.00(9.80m) 1  
12 Gentry, Julianne   Kempsville 31-10.50(9.72m) 1  
13 Innis, Erica   Churchland 31-10.00(9.70m) 1  
14 Wilson, Victoria   Grassfield 31-05.00(9.58m) 1  
14 Debroux, Cadeisha   Booker T Washing 31-05.00(9.58m) 1  
16 Lucas, Haley   Gloucester 31-03.00(9.53m) 1  
17 Platt, Alexis   Princess Anne 31-02.00(9.50m) 1  
18 Spicer, Ronesia   Churchland 30-05.00(9.27m) 1  
19 Barrow, Katrice   Heritage (Newpor 29-10.00(9.09m) 1  
20 Evans, Danielle   Hampton 27-09.00(8.46m) 1  
21 Carter, Ma'Shae   Heritage (Newpor 27-06.00(8.38m) 1  
22 Lambson, Jana   Green Run 27-02.00(8.28m) 1  
23 Smenda, Aurielle   King's Fork 26-11.00(8.20m) 1  
 
Womens Discus Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Howell, Kiara   Grassfield 140-10(42.93m) 1 10
2 Howell, Navia   Grassfield 115-10(35.31m) 1 8
3 Barrow, Katrice   Heritage (Newpor 113-09(34.67m) 1 6
4 Shufford, Jenira   Heritage (Newpor 108-09(33.15m) 1 5
5 Johnston, Elizabeth   Hickory 108-06(33.07m) 1 4
6 Whitman, Sarah   Hickory 102-07(31.27m) 1 3
7 Sawyer, Phontavia   First Colonial 102-05(31.22m) 1 2
8 Robinson, Tuneisha   Bethel 101-08(30.99m) 1 1
9 Kelly, Kadijah   Salem (Virginia 98-08(30.07m) 1  
10 Gentry, Julianne   Kempsville 97-04(29.67m) 1  
11 Innis, Erica   Churchland 96-07(29.44m) 1  
12 Walter, Summer   Bayside 91-00(27.74m) 1  
13 Hazzard, Dana   Booker T Washing 90-05(27.56m) 1  
14 White, Iesha   Norview 90-04(27.53m) 1  
15 Cole, Ruby   Booker T Washing 82-08(25.20m) 1  
16 Lucas, Haley   Gloucester 82-05(25.12m) 1  
17 Nichols, Tia   Woodside 79-04(24.18m) 1  
18 Watson, Paris   Deep Creek 71-02(21.69m) 1  
19 Payne, Khadijah   Gloucester 67-10(20.68m) 1  
20 Frieson, Ariel   Menchville 65-04(19.91m) 1  
-- Rashid, Zakiya   Nansemond River ND(--) 1  
-- Spicer, Ronesia   Churchland ND(--) 1  
 
Womens High Jump Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Brown, Carolyn   Phoebus 5-03.00(1.60m) 1 10
2 Rossi, Nicole   Ocean Lakes 5-03.00(1.60m) 1 8
3 Lacey, Chenera   Frank Cox 5-01.00(1.55m) 1 6
4 Wagner, Evan   Gloucester 5-01.00(1.55m) 1 5
5 Smith, Heather   Great Bridge 5-01.00(1.55m) 1 4
6 Coles, Ashley   Western Branch 4-11.00(1.50m) 1 2.50
6 Meyer, Katherine   Princess Anne 4-11.00(1.50m) 1 2.50
8 Fisher, Tamadj   Grassfield 4-11.00(1.50m) 1 1
9 Boddie, Vamonie   Phoebus 4-09.00(1.45m) 1  
9 Calhoun, Alana   Western Branch 4-09.00(1.45m) 1  
9 Jackson, Ashante   Phoebus 4-09.00(1.45m) 1  
9 Turner, Ra'Dysha   Granby 4-09.00(1.45m) 1  
9 Dolson, Shanice   Churchland 4-09.00(1.45m) 1  
9 Green, Audree   Ocean Lakes 4-09.00(1.45m) 1  
9 Jones, DeShayla   I C Norcom 4-09.00(1.45m) 1  
-- Perry, Dya'mond   Tallwood NH(--) 1  
-- Cole, Ruby   Booker T Washing NH(--) 1  
-- Louis, Katherine   Grassfield NH(--) 1  
-- Garnand, Shelby   Hickory NH(--) 1  
-- Cherry, Khaleaya   Princess Anne NH(--) 1  
-- King, Kennedy   Phoebus NH(--) 1  
 
Womens Long Jump Back to top
  Name Yr School Finals Wind H# Pts
1 Shufford, Jenira   Heritage (Newpor 18-09.25(5.72m) nwi 1 10
2 Richard, Jamesha   Western Branch 18-04.50(5.60m) nwi 1 8
3 Ellick, Tiffany   Western Branch 18-00.50(5.50m) nwi 1 6
4 Parks, Milan   Western Branch 17-11.00(5.46m) nwi 1 5
5 Lee, Javette   Western Branch 17-00.50(5.19m) nwi 1 4
6 Vaughan, Jazmine   Phoebus 17-00.25(5.19m) nwi 1 3
7 Lassiter, Shamia   Western Branch 17-00.00(5.18m) nwi 1 2
8 Butler, Destiny   Kempsville 16-11.50(5.17m) nwi 1 1
9 Selfrige, Ebone   Lake Taylor 16-10.75(5.15m) nwi 1  
10 Snipes, Gabrielle   King's Fork 16-10.50(5.14m) nwi 1  
11 Manderville, Essence   Churchland 16-08.50(5.09m) nwi 1  
12 Scott, Shandell   Norview 16-06.00(5.03m) nwi 1  
13 Brown, Carolyn   Phoebus 16-05.50(5.02m) nwi 1  
14 King, Kennedy   Phoebus 16-03.25(4.96m) nwi 1  
15 Cole, Ruby   Booker T Washing 16-00.50(4.89m) nwi 1  
16 Taylor, Taranisha   Western Branch 15-09.50(4.81m) nwi 1  
17 Cherry, Khaleaya   Princess Anne 15-07.00(4.75m) nwi 1  
18 Green, Audree   Ocean Lakes 15-03.50(4.66m) nwi 1  
19 Dejarnet, Briana   Norview 14-10.50(4.53m) nwi 1  
20 Perry, Brittnee   Grassfield 14-07.00(4.45m) nwi 1  
 
Womens Triple Jump Back to top
  Name Yr School Finals Wind H# Pts
1 Ellick, Tiffany   Western Branch 37-10.25(11.54m) nwi 1 10
2 Parks, Milan   Western Branch 37-05.50(11.42m) nwi 1 8
3 white, briana   First Colonial 36-08.25(11.18m) nwi 1 6
4 Richard, Jamesha   Western Branch 36-06.00(11.13m) nwi 1 5
5 Morgan, Sierra   Bethel 35-07.75(10.86m) nwi 1 4
6 Lacey, Chenera   Frank Cox 34-11.00(10.64m) nwi 1 3
7 Jones, Mashea   Churchland 34-10.50(10.63m) nwi 1 2
8 Lee, Javette   Western Branch 34-08.75(10.59m) nwi 1 1
9 Gundran, Jada   Tallwood 34-00.00(10.36m) nwi 1  
10 Oluwole, Adetoun   Western Branch 33-03.00(10.13m) nwi 1  
11 Bunch, Ashaila   Phoebus 33-02.25(10.12m) nwi 1  
12 King, Kennedy   Phoebus 33-02.00(10.11m) nwi 1  
13 Lassiter, Shamia   Western Branch 32-09.25(9.99m) nwi 1  
14 Fatherly, Jessica   Great Bridge 32-06.50(9.92m) nwi 1  
15 Selfrige, Ebone   Lake Taylor 32-04.25(9.86m) nwi 1  
16 Sanders, Kyla   Kecoughtan 32-00.25(9.76m) nwi 1  
17 Washington, Twanika   Phoebus 30-07.25(9.33m) nwi 1  
18 Hunter, Brianna   Menchville 30-03.00(9.22m) nwi 1  
-- Smith, Hananiah   Booker T Washing ND(--) nwi 1  
-- Taylor, Regan   I C Norcom ND(--) nwi 1  
 
Womens Pole Vault Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Walter, Summer   Bayside 10-06.00(3.20m) 1 10
2 meeks, jaqueline   First Colonial 10-06.00(3.20m) 1 8
3 Rich, Cassandra   Grassfield 9-06.00(2.90m) 1 6
4 Garnand, Shelby   Hickory 9-00.00(2.74m) 1 5
5 Radke, Kelsey   Princess Anne 9-00.00(2.74m) 1 4
6 Sessoms, Kirstin   Bayside 8-06.00(2.59m) 1 3
7 Wright, Chelsea   Western Branch 8-00.00(2.44m) 1 2
8 Whitfield, Curtisha   King's Fork 8-00.00(2.44m) 1 0.50
8 Szeligowski, Taylor   Tallwood 8-00.00(2.44m) 1 0.50
-- Matute, Lexi   Western Branch NH(--) 1  
-- Sawyer, Jenna   Kempsville NH(--) 1  
-- Myles, Te'Shaibrah   King's Fork NH(--) 1  

Notations:
c = converted Hand Timing
w = Wind Assisted (>2.0 meters per second)
^ = Altitude
Team Scores
Women - Team Rankings - 17 Events Scored =============================================================================== 1) Western Branch High School 114.50 2) Grassfield 69 3) Phoebus 58 4) Heritage (Newport News) 48 5) Ocean Lakes 38 6) First Colonial 35 7) Kellam 29 8) Indian River High School 23 9) Bethel 22 10) Norview 20 11) Bayside High School 19 12) Landstown High School 18 13) Tallwood 16.50 14) Nansemond River 16 15) Great Bridge High School 14 15) Hickory High School 14 17) Hampton 13 18) Princess Anne High School 12.50 19) Churchland 11 20) Kings Fork 10.50 21) Cox 9 21) Kecoughtan 9 23) Granby 8 24) Deep Creek High School 7 24) Woodside 7 26) Menchville 5 26) Gloucester 5 28) Green Run 4 29) Salem (Virginia Beach) 3 30) Kempsville High School 1 Men - Team Rankings - 17 Events Scored =============================================================================== 1) Western Branch High School 111 2) Grassfield 74 3) Churchland 49 4) Warwick 38 5) Kellam 32 6) Ocean Lakes 31 7) Tallwood 28 8) Kempsville High School 23 8) First Colonial 23 10) I.C. Norcom 19 11) Lakeland 18 11) Green Run 18 13) Landstown High School 17 13) Hampton 17 15) Oscar Smith High School 16.50 16) Salem (Virginia Beach) 16 17) Nansemond River 15 17) Phoebus 15 19) Granby 14 20) Gloucester 12 21) Princess Anne High School 10 21) Woodside 10 23) Norview 9 24) Denbigh 6 25) Maury High School 5.50 26) Bayside High School 5 27) Hickory High School 4 27) Cox 4 27) Lake Taylor 4 27) Deep Creek High School 4 27) Indian River High School 4 32) Menchville 3 33) Kecoughtan 2 34) Woodrow Wilson 1

 

Post to:  
Post as: 
History for ross
YearVideosNewsPhotosBlogs
2014 13 8    
2013 1 17 2  
2012 47 107 13  
2011 380 336 746  
2010 1288 618 205  
2009 2561 255 537  
2008 1320 583 400 10
2007 64 104 65 1
2006 28 11 5  
2005 6 8 1  
2004 2 4 1  
2003   2 1  
2002 20 3 1  
2001   2 1  
2000     1  
1999 15      
1998 18   1  
1997 16   1  
1995 11   1  
1990 1   1  
1989 2      
1986 1      
1985     1  
Hashtags: #eastern-region