Upload a Photo Upload a Video Add a News article Write a Blog Add a Comment
MessageReportBlock
Blog Feed News Feed Video Feed All Feeds

Folders

Misc News (9412)
 

News

 

2012 Results - Dan Lennon Invitational

Published by
RunnerSpace.com/HighSchool   on Mar 25 2012, 08:51 PM
Attached Documents
Dan Lennon B ResultsPosted 03/29/2012 (151 downloads)

Website:Click here

Dan Lennon B Results - pdf

Licensed to University of South Dakota HY-TEK's Meet Manager 3/26/2012 07:41 PM
            Dan Lennon A High School Track & Field Meet - 3/26/2012            
                   Hosted by the University of South Dakota                    
                                  Dakota Dome                                  
                                    Results                                    
 
Event 1  Boys 60 Meter Dash
===================================================================
    Name                    Year School                 Prelims  H#
===================================================================
Preliminaries
  1 Pearson, Darius              SIOUX CITY W              7.05q  3 
  2 Godi, Gemechu                SF LINCOLN S              7.06q  9 
  3 Gerry, Nate                  SIOUX FALLS               7.16q  1 
  4 VandeBerg, Matt              BRANDON VALL              7.22q  9 
  5 Kunzmann, Josh               SF LINCOLN S              7.23q  6 
  6 Berkshire, Matt              WESTSIDE                  7.24q  4 
  7 Timmons, Craig               WESTSIDE                  7.24q  3 
  8 Dreeszen, Anthony            SC- EAST                  7.26q  8 
  9 Koopman, Logan               TRI-VALLEY                7.28q  7 
 10 Liekhus, Bo                  BELLEVUE WES              7.29q 10 
 11 Meays, Chase                 COLUMBUS HIG              7.29q  5 
 12 Ehde, Jonathan               LUVERNE                   7.30q  5 
 13 Christion, Jacari            SF ROOSEVELT              7.31q  4 
 14 Damon, Dalvin                SIOUX CITY W              7.35q  1 
 15 Vaughn, Devonte              BELLEVUE WES              7.38q  6 
 16 Brabec, Jake                 COLUMBUS HIG              7.43q  3 
 17 Lauck, Austin                SPENCER                   7.45   1 
 18 Belisario, Bernardo          TEA AREA                  7.46   4 
 19 Wheeler, Kory                HARRISBURG                7.46  10 
 20 Pearson, Anthony             SIOUX CITY W              7.47   3 
 21 DeScheper, Trevor            HARRISBURG                7.50   5 
 21 Carsyle, Javon               LINCOLN NORT              7.50   7 
 23 Biever, Bo                   LUVERNE                   7.51   9 
 24 Pelzer, Jared                BELLEVUE EAS              7.51   7 
 25 Meier, Nathan                PIERCE NE                 7.52   2 
 26 Johnson, Markel              BELLEVUE WES              7.52   7 
 26 Johnson, Xavier              OMAHA BENSON              7.52   4 
 28 Haight, Michael              SIOUX FALLS               7.54   2 
 29 Culver, Ricky                YANKTON SD                7.56   9 
 30 Koehlmoos, Austin            PIERCE NE                 7.56   9 
 31 Bedding, Austin              LINCOLN NORT              7.57   8 
 32 Alfred, Sam                  SF ROOSEVELT              7.58   3 
 33 Immeker, Ryan                BRANDON VALL              7.59   8 
 34 Ferguson, Dylan              COLUMBUS HIG              7.61   7 
 35 Marty, Spencer               SF LINCOLN S              7.62   6 
 36 Lomison, Zach                LINCOLN NORT              7.63   5 
 37 McDonald, Jake               SC- EAST                  7.64   2 
 38 Decosse, Ethan               SF LINCOLN S              7.64   2 
 39 Kahn, Darious                SIOUX FALLS               7.69   9 
 40 Rasmusen, Max                SPENCER                   7.69   3 
 41 Ruhaak, Aaron                VERMILLION T              7.70  10 
 42 Larsen, Chance               PIERCE NE                 7.70   8 
 43 Fay, Zack                    SPENCER                   7.72  10 
 44 Freeman, Brandon             PIERCE NE                 7.73   7 
 45 Smith, Andy                  SF ROOSEVELT              7.74   1 
 46 Olson, Colin                 VERMILLION T              7.78   1 
 47 Johnson, Landon              DAKOTA VALLE              7.78   5 
 48 Reese, Tanner                BELLEVUE EAS              7.81  10 
 49 Blaine, Devon                WEST CENTRAL              7.82   6 
 50 Boscaljon, Nate              BRANDON VALL              7.82   3 
 51 Pham, Joe                    DAKOTA VALLE              7.83   5 
 52 Bruggerman, Brandon          WESTSIDE                  7.85   6 
 53 Lambert, Marcus              WEST CENTRAL              7.89   4 
 54 Geary, Cody                  YANKTON SD                7.89   7 
 55 Becker, Mike                 WEST CENTRAL              7.91   2 
 56 Jacqua, Clinton              LUVERNE                   7.98  10 
 57 Foxhoven, Austin             SOUTH SIOUX               8.01   8 
 58 Johnson, Nicholas            OMAHA BENSON              8.01   8 
 59 Kruse, Jaycin                SB-LUTON                  8.07   1 
 60 Chang, Brian                 SB-LUTON                  8.08   6 
 61 Hallowell, Jaylen            SOUTH SIOUX               8.14   2 
 62 Cross, Tim                   YANKTON SD                8.16   9 
 63 Hamblem, Jeremy              SB-LUTON                  8.19   8 
 64 Peterson, Colton             LUVERNE                   8.25   1 
 65 Roemen, Taylor               TEA AREA                  8.26  10 
 66 Weis, Kyle                   VERMILLION T              8.63   5 
 67 Manning, Josh                VERMILLION T              8.77   4 
 -- Broadway, Tyler              BELLEVUE EAS                FS   4 
 -- Bennett, Terence             OMAHA BENSON                FS   6 
 
Event 1  Boys 60 Meter Dash
===================================================================
    Name                    Year School                   Semis  H#
===================================================================
Semi-Finals
  1 Pearson, Darius              SIOUX CITY W              7.03q  2 
  2 Godi, Gemechu                SF LINCOLN S              7.05q  1 
  3 Gerry, Nate                  SIOUX FALLS               7.18q  1 
  4 VandeBerg, Matt              BRANDON VALL              7.19q  2 
  5 Liekhus, Bo                  BELLEVUE WES              7.19q  1 
  6 Timmons, Craig               WESTSIDE                  7.20q  1 
  7 Kunzmann, Josh               SF LINCOLN S              7.23q  2 
  8 Berkshire, Matt              WESTSIDE                  7.24q  1 
  9 Meays, Chase                 COLUMBUS HIG              7.24   1 
 10 Koopman, Logan               TRI-VALLEY                7.29   2 
 11 Damon, Dalvin                SIOUX CITY W              7.31   1 
 12 Ehde, Jonathan               LUVERNE                   7.31   2 
 13 Dreeszen, Anthony            SC- EAST                  7.32   2 
 14 Christion, Jacari            SF ROOSEVELT              7.36   2 
 15 Vaughn, Devonte              BELLEVUE WES              7.41   1 
 16 Brabec, Jake                 COLUMBUS HIG              7.45   2 
 
Event 1  Boys 60 Meter Dash
================================================================
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
Finals
  1 Pearson, Darius              SIOUX CITY W              6.97  
  2 Godi, Gemechu                SF LINCOLN S              6.99  
  3 Timmons, Craig               WESTSIDE                  7.20  
  4 VandeBerg, Matt              BRANDON VALL              7.22  
  5 Gerry, Nate                  SIOUX FALLS               7.24  
  6 Berkshire, Matt              WESTSIDE                  7.24  
  7 Liekhus, Bo                  BELLEVUE WES              7.27  
  8 Kunzmann, Josh               SF LINCOLN S              7.45  
 
Event 2  Boys 60 Meter Hurdles
===================================================================
    Name                    Year School                 Prelims  H#
===================================================================
Preliminaries
  1 Alvarez, Enrique             BELLEVUE WES              8.46q  2 
  2 Moore, Maurice               LINCOLN NORT              8.58q  1 
  3 Lillie, Justin               YANKTON SD                8.68q  5 
  4 Krohn, Austin                SB-LUTON                  8.83q  3 
  5 Lindsay, Tyler               PIERCE NE                 8.94q  6 
  6 Spieker, Trent               PIERCE NE                 8.96q  3 
  7 Gildemaster, Brandon         SF ROOSEVELT              8.98q  1 
  8 Ethreim, Trey                BRANDON VALL              9.08q  1 
  9 Rector, Caleb                SF LINCOLN S              9.13q  4 
 10 Logan, Tanner                SPENCER                   9.17q  3 
 11 Ortman, Dustin               WEST CENTRAL              9.21q  5 
 12 Lueth, Anthony               WEST CENTRAL              9.21q  5 
 13 Barrett, Preston             BELLEVUE EAS              9.23q  4 
 14 Antione, Brandon             WATERTOWN                 9.23q  3 
 15 Stankoski, Matt              COLUMBUS HIG              9.29q  6 
 16 Mowery, Cody                 SPENCER                   9.31q  1 
 17 Marlette, Dan                SIOUX FALLS               9.47   4 
 18 Heaton, Zak                  SF ROOSEVELT              9.55   1 
 19 Lysne, Nick                  BRANDON VALL              9.57   1 
 20 Borchers, Alex               SOUTH SIOUX               9.57   2 
 21 Jackson, Blake               SC- EAST                  9.58   2 
 22 Mastick, Daniel              HARRISBURG                9.58   5 
 23 Decosse, Ethan               SF LINCOLN S              9.60   6 
 24 Armstrong, Brandon           BELLEVUE WES              9.64   4 
 25 Glisar, Nate                 SB-LUTON                  9.71   5 
 26 Timmer, Brady                HARRISBURG                9.72   6 
 27 Freese, Zach                 SIOUX FALLS               9.73   5 
 28 Mulholland, Mitchell         BELLEVUE WES              9.76   6 
 29 Kuhn, Sam                    SC- EAST                  9.85   4 
 30 Kulzer, Nick                 BRANDON VALL              9.88   4 
 31 Hike, Chase                  BELLEVUE EAS             10.00   2 
 32 Wagner, Matt                 SF LINCOLN S             10.00   6 
 33 Plummer, Brody               SOUTH SIOUX              10.08   1 
 34 Thomsen, Jared               WESTSIDE                 10.23   3 
 35 Sudbeck, Myles               PIERCE NE                10.33   4 
 36 Kost, Andrew                 VERMILLION T             10.33   2 
 37 Uriquidi, Dyllon             SIOUX CITY W             10.34   6 
 38 Husak, Michael               COLUMBUS HIG             10.50   6 
 39 Powell, Brandon              SOUTH SIOUX              11.43   3 
 40 Perez, Ty                    SIOUX FALLS              11.49   5 
 41 Villa, Jose                  LINCOLN NORT             12.24   2 
 
Event 2  Boys 60 Meter Hurdles
===================================================================
    Name                    Year School                   Semis  H#
===================================================================
Semi-Finals
  1 Alvarez, Enrique             BELLEVUE WES              8.48q  2 
  2 Lillie, Justin               YANKTON SD                8.55q  1 
  3 Gildemaster, Brandon         SF ROOSEVELT              8.59q  1 
  4 Moore, Maurice               LINCOLN NORT              8.61q  1 
  5 Lindsay, Tyler               PIERCE NE                 8.74q  2 
  6 Spieker, Trent               PIERCE NE                 8.76q  1 
  7 Krohn, Austin                SB-LUTON                  8.81q  2 
  8 Ethreim, Trey                BRANDON VALL              8.96q  2 
  9 Mowery, Cody                 SPENCER                   9.02   2 
 10 Antione, Brandon             WATERTOWN                 9.03   1 
 11 Lueth, Anthony               WEST CENTRAL              9.05   2 
 12 Logan, Tanner                SPENCER                   9.10   1 
 13 Ortman, Dustin               WEST CENTRAL              9.20   1 
 14 Stankoski, Matt              COLUMBUS HIG              9.20   1 
 15 Barrett, Preston             BELLEVUE EAS              9.35   2 
 16 Rector, Caleb                SF LINCOLN S              9.60   2 
 
Event 2  Boys 60 Meter Hurdles
================================================================
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
Finals
  1 Alvarez, Enrique             BELLEVUE WES              8.39  
  2 Moore, Maurice               LINCOLN NORT              8.52  
  3 Lindsay, Tyler               PIERCE NE                 8.57  
  4 Gildemaster, Brandon         SF ROOSEVELT              8.62  
  5 Krohn, Austin                SB-LUTON                  8.71  
  6 Spieker, Trent               PIERCE NE                 8.80  
  7 Lillie, Justin               YANKTON SD                8.84  
  8 Ethreim, Trey                BRANDON VALL              9.11  
 
Event 3  Boys 400 Meter Dash
===================================================================
    Name                    Year School                  Finals  H#
===================================================================
  1 Waddell, Alex                SIOUX FALLS              50.76   7 
  2 Van Lent, Alex               WESTSIDE                 51.26   7 
  3 Holmes, Cam                  BRANDON VALL             51.59   7 
  4 Gatwech, Mandara             LINCOLN NORT             52.38   7 
  5 Akok, Marcello               SF LINCOLN S             53.29   6 
  6 Olson, Colin                 VERMILLION T             53.90   7 
  7 Amin, Calvin                 WESTSIDE                 54.16   6 
  8 Mahler, Colton               DAKOTA VALLE             54.28   3 
  9 Knutson, Riley               TEA AREA                 54.35   7 
 10 George, Kollin               SB-LUTON                 54.66   4 
 11 Eberle, Cory                 SIOUX FALLS              54.76   6 
 12 Ruhaak, Aaron                VERMILLION T             54.92   1 
 13 DeScheper, Trevor            HARRISBURG               54.95   6 
 14 Determan, Jordan             SIOUX FALLS              55.51   5 
 15 Bedding, Austin              LINCOLN NORT             55.60   6 
 16 Kuehl, Dalton                WEST CENTRAL             55.70   5 
 17 Sorensen, JT                 VERMILLION T             55.86   1 
 18 Alfred, Sam                  SF ROOSEVELT             55.97   2 
 19 Isaacson, Taylor             SF ROOSEVELT             55.98   6 
 20 Robinson, Ben                SB-LUTON                 56.04   3 
 21 Timmer, Brady                HARRISBURG               56.17   5 
 22 Ligon, Kenny                 BELLEVUE WES             56.29   6 
 23 Pelzer, Brady                BELLEVUE EAS             56.31   4 
 24 Grieve, Tyler                BRANDON VALL             56.50   5 
 25 Belisario, Bernardo          TEA AREA                 56.71   4 
 26 Marketon, Tyler              WEST CENTRAL             56.74   5 
 27 King, Raekwon                BELLEVUE EAS             56.89   3 
 28 Krei, Jake                   SPENCER                  56.98   4 
 29 Brenner, Derek               YANKTON SD               57.01   3 
 30 Rops, Trenton                LUVERNE                  57.23   1 
 31 Snyder, Kaleb                SB-LUTON                 57.52   1 
 32 Rose, Lee                    YANKTON SD               57.63   4 
 33 Decosse, Ethan               SF LINCOLN S             57.71   5 
 34 Heaton, Zak                  SF ROOSEVELT             57.95   5 
 35 Mowery, Cody                 SPENCER                  58.16   3 
 36 Matson, Noah                 WEST CENTRAL             58.33   3 
 37 Chambers, Connor             YANKTON SD               58.34   3 
 38 Greenfield, Paul             SF LINCOLN S             58.36   4 
 39 Roemen, Taylor               TEA AREA                 58.38   3 
 40 Grode, Reid                  BRANDON VALL             58.39   2 
 41 Vazquez, Antonio             BELLEVUE EAS             58.67   2 
 42 Garrow, AJ                   BRANDON VALL             58.95   4 
 43 Wagner, Matt                 SF LINCOLN S             59.34   4 
 44 Foxhoven, Austin             SOUTH SIOUX              59.52   7 
 45 Lawler, Corbin               TEA AREA               1:00.26   5 
 46 Mastick, Daniel              HARRISBURG             1:00.43   2 
 47 Roberts, Jesse               PIERCE NE              1:00.62   1 
 48 Fisher, Noah                 PIERCE NE              1:00.77   2 
 49 Freeman, Collin              PIERCE NE              1:00.92   2 
 50 Plummer, Brody               SOUTH SIOUX            1:01.22   2 
 51 Stemper, Payton              LUVERNE                1:01.32   2 
 52 Haefner, Alex                COLUMBUS HIG           1:01.51   1 
 53 DeGroot, Justin              LUVERNE                1:03.26   1 
 54 Bennett, Johnnie             BELLEVUE WES           1:04.04   7 
 55 Baro, Marco                  COLUMBUS HIG           1:05.14   1 
 
Event 4  Boys 800 Meter Run
================================================================
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Dojiok, Mach                 OMAHA BENSON           1:57.32  
  2 Slaba, Dylan                 SF ROOSEVELT           2:00.31  
  3 Dougherty, William           KP-WC                  2:02.78  
  4 DeHaven, Addison             BROOKINGS HI           2:02.85  
  5 Waldera, Dylan               BRANDON VALL           2:05.47  
  6 Muhumed, Abdullahi           SF LINCOLN S           2:05.81  
  7 Fitzsimmons, Kelly           SF LINCOLN S           2:06.59  
  8 Green, Jacob                 SIOUX FALLS            2:06.73  
  9 Tappan, Bryce                BROOKINGS HI           2:06.79  
 10 Sannes, Cameron              SIOUX FALLS            2:07.33  
 11 Tabbert, Ethan               SF ROOSEVELT           2:08.13  
 12 Cubrich, Sam                 WESTSIDE               2:08.38  
 13 Carney, Brandon              OMAHA BENSON           2:09.32  
 14 Thorstad, Justin             BELLEVUE WES           2:10.46  
 15 McDill, Tony                 BELLEVUE WES           2:10.57  
 16 Fritza, Austin               SOUTH SIOUX            2:10.66  
 17 Murray, JP                   LINCOLN NORT           2:12.78  
 18 Scott, Jacob                 SC- EAST               2:13.05  
 19 Offerman, Michael            SOUTH SIOUX            2:14.27  
 20 Boyland, Roosevelt           BELLEVUE EAS           2:14.40  
 21 Urtusuastegui, Jesus         SF ROOSEVELT           2:14.56  
 22 Lawlor, Max                  WESTSIDE               2:15.02  
 23 Blaschke, Gage               SF LINCOLN S           2:15.47  
 24 Fenwick, Ben                 WESTSIDE               2:15.97  
 25 Swanson, Derek               BRANDON VALL           2:16.52  
 26 Dannenbring, John            YANKTON SD             2:17.43  
 27 Haugen, Jacob                SIOUX FALLS            2:17.68  
 28 Burma, Chris                 COLUMBUS HIG           2:18.38  
 29 Selken, Mitch                BRANDON VALL           2:18.91  
 30 Russell, Bobby               BELLEVUE WES           2:18.96  
 31 Schartz, Joe                 WEST CENTRAL           2:19.11  
 32 Strahl, Mason                YANKTON SD             2:19.16  
 33 Armstrong, Grant             SB-LUTON               2:20.08  
 34 Unseld, Austin               PIERCE NE              2:21.60  
 35 Hieb, Dustin                 SC- EAST               2:23.43  
 36 Danielsen, Riley             WEST CENTRAL           2:23.71  
 37 Sudbeck, Myles               PIERCE NE              2:24.38  
 38 Boyland, Ryan                BELLEVUE EAS           2:24.93  
 39 Hess, Cody                   LUVERNE                2:25.03  
 40 Hermelbracht, Brandt         SB-LUTON               2:25.31  
 41 Blume, Aaron                 WEST CENTRAL           2:26.60  
 42 Tomoson, Bret                SB-LUTON               2:27.92  
 43 Levine, Sheehan              SIOUX CITY W           2:28.69  
 44 Maxwell, Brandon             BELLEVUE EAS           2:29.13  
 45 Sternhagen, Ryan             YANKTON SD             2:29.69  
 46 Buss, Nic                    LUVERNE                2:30.58  
 47 Garcia, David                COLUMBUS HIG           2:36.89  
 48 Vander Ziel, Brandon         LUVERNE                2:37.35  
 -- Huff, Johnny                 PIERCE NE                   DQ  
 
Event 5  Boys 1600 Meter Run
================================================================
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Hamden, Mohamed              LINCOLN NORT           4:27.50  
  2 DeHaven, Addison             BROOKINGS HI           4:29.28  
  3 Slaba, Dylan                 SF ROOSEVELT           4:32.73  
  4 Hogie, Austin                BRANDON VALL           4:41.92  
  5 Bauermeister, Ryan           SPENCER                4:43.30  
  6 Schroeder, Nathan            SF LINCOLN S           4:44.40  
  7 Tappan, Bryce                BROOKINGS HI           4:46.01  
  8 Bump, Free                   SF LINCOLN S           4:46.93  
  9 Ashby, Ben                   WESTSIDE               4:53.55  
 10 Bolon, Seth                  SF ROOSEVELT           4:53.76  
 11 Sannes, Cameron              SIOUX FALLS            4:53.89  
 12 Carda, Keegan                SIOUX FALLS            4:54.16  
 13 McVea, Andrew                WESTSIDE               4:56.51  
 14 Ritter, Tom                  SIOUX FALLS            4:57.13  
 15 Troung, Phil                 LINCOLN NORT           4:57.22  
 16 Lawlor, Max                  WESTSIDE               4:58.47  
 17 Swanson, Derek               BRANDON VALL           4:58.84  
 18 Hegland, Jacob               BRANDON VALL           4:59.12  
 19 Russell, Bobby               BELLEVUE WES           4:59.70  
 20 Black, Joey                  LINCOLN NORT           5:02.29  
 21 Hieb, Dustin                 SC- EAST               5:04.12  
 22 Moses, Daniel                BELLEVUE WES           5:04.47  
 23 Burma, Chris                 COLUMBUS HIG           5:05.02  
 24 Stiner, Derryk               BELLEVUE WES           5:05.63  
 25 Levine, Sheehan              SIOUX CITY W           5:07.29  
 26 Grode, Justin                YANKTON SD             5:08.92  
 27 Schartz, Joe                 WEST CENTRAL           5:10.09  
 28 Slaba, Tyler                 SF ROOSEVELT           5:11.46  
 29 Bollweg, Connor              HARRISBURG             5:12.75  
 30 Nielsen, Nick                SB-LUTON               5:13.76  
 31 Maya, Manuel                 OMAHA BENSON           5:14.10  
 32 Hess, Cody                   LUVERNE                5:16.20  
 33 Lohrberg, Caleb              PIERCE NE              5:17.46  
 34 Kremlacek, Zach              PIERCE NE              5:19.04  
 35 Klimisch, Ethan              YANKTON SD             5:19.40  
 36 Schwart, Austin              BELLEVUE EAS           5:19.78  
 37 Blume, Aaron                 WEST CENTRAL           5:21.62  
 38 Dawson, Dutin                BELLEVUE EAS           5:21.65  
 39 Weis, Drew                   LUVERNE                5:26.92  
 40 Maxwell, Brandon             BELLEVUE EAS           5:28.93  
 41 Garbers, Cody                COLUMBUS HIG           5:29.51  
 42 Hoock, Kameron               OMAHA BENSON           5:31.79  
 43 Kastengren, Stetson          VERMILLION T           5:33.67  
 44 Bergeson, Evan               YANKTON SD             5:34.95  
 45 Marshall, Ethan              LUVERNE                5:36.63  
 46 Sobczyk, Alex                OMAHA BENSON           5:37.74  
 47 Bockelmann, Clay             SB-LUTON               5:40.51  
 48 Helmink, Austin              SPENCER                5:47.19  
 49 Morgan, Cody                 SB-LUTON               5:57.36  
 
Event 6  Boys 3200 Meter Run
================================================================
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Ahrendt, Tanner              SF ROOSEVELT           9:51.12  
  2 Kinsley, Kipp                YANKTON SD             9:57.04  
  3 Tabbert, Ethan               SF ROOSEVELT          10:03.07  
  4 Bauermeister, Ryan           SPENCER               10:04.17  
  5 Cowman, Brice                YANKTON SD            10:04.27  
  6 McDill, Tony                 BELLEVUE WES          10:23.20  
  7 Lauer, Will                  SF LINCOLN S          10:24.22  
  8 Van Ede, Zach                BRANDON VALL          10:24.94  
  9 Urtusuastegui, Jesus         SF ROOSEVELT          10:25.86  
 10 McVea, Andrew                WESTSIDE              10:27.48  
 11 Carda, Keegan                SIOUX FALLS           10:34.05  
 12 Okuwe, Zac                   SIOUX FALLS           10:35.77  
 13 Moses, Daniel                BELLEVUE WES          10:45.61  
 14 Stiner, Derryk               BELLEVUE WES          10:49.65  
 15 McComber, Corey              SF LINCOLN S          10:51.69  
 16 Wilde, Nick                  BRANDON VALL          10:55.40  
 17 Rook, Micah                  SB-LUTON              11:04.54  
 18 Miller, Riley                COLUMBUS HIG          11:09.41  
 19 Maya, Manuel                 OMAHA BENSON          11:16.59  
 20 Russell, Cory                BELLEVUE WES          11:18.04  
 21 Barento, Ferhan              SOUTH SIOUX           11:21.02  
 22 Bies, Jacob                  YANKTON SD            11:21.90  
 23 Ford, Nathan                 VERMILLION T          11:23.11  
 24 Dawson, Dutin                BELLEVUE EAS          11:25.02  
 25 Swenson, Logan               SIOUX FALLS           11:26.99  
 26 Lohrberg, Caleb              PIERCE NE             11:27.00  
 27 Alexander, Hunter            BRANDON VALL          11:27.18  
 28 Boyland, Roosevelt           BELLEVUE EAS          11:30.67  
 29 Schwart, Austin              BELLEVUE EAS          11:35.58  
 30 Garbers, Cody                COLUMBUS HIG          11:38.11  
 31 Danielsen, Riley             WEST CENTRAL          11:40.66  
 32 Lee, Sam                     WESTSIDE              11:45.17  
 33 Hoock, Kameron               OMAHA BENSON          11:46.34  
 34 Perryman, Blake              DAKOTA VALLE          12:02.60  
 35 Sobczyk, Alex                OMAHA BENSON          12:10.61  
 36 Krei, Jake                   SPENCER               12:12.09  
 37 Ahn, Jehong                  WESTSIDE              12:19.40  
 38 DeAnda, Ricky                SOUTH SIOUX           12:30.43  
 39 Reyes, Jorge                 SOUTH SIOUX           12:30.54  
 40 Garcia, David                COLUMBUS HIG          12:39.79  
 41 Zediker, Adam                SB-LUTON              13:08.33  
 42 Bokemper, Brent              SB-LUTON              13:29.81  
 43 Helmink, Austin              SPENCER               13:39.04  
 
Event 8  Boys 4x400 Meter Relay
===================================================================
    School                                               Finals  H#
===================================================================
  1 SIOUX FALLS WASH.                                   3:29.83   2 
     1) Strand, Jordan                  2)                                
  2 SF LINCOLN SD                                       3:34.21   2 
  3 OMAHA BENSON                                        3:34.27   2 
  4 SF ROOSEVELT                                        3:35.76   2 
  5 BRANDON VALLEY                                      3:38.67   1 
  6 PIERCE NE                                           3:42.18   1 
  7 SPENCER                                             3:44.48   2 
  8 YANKTON SD                                          3:45.48   2 
  9 BELLEVUE WEST                                       3:45.92   2 
 10 BELLEVUE EAST                                       3:48.07   1 
 11 COLUMBUS                                            3:48.35   1 
 12 SB-LUTON                                            3:48.36   1 
 13 WEST CENTRAL                                        3:51.24   2 
 14 SOUTH SIOUX CITY                                    3:51.94   1 
 15 SC- EAST                                            3:55.48   1 
 16 LUVERNE                                             3:59.03   1 
 
Event 9  Boys 4x200 Meter Relay
===================================================================
    School                                               Finals  H#
===================================================================
  1 SF LINCOLN SD                                       1:32.93   3 
  2 SIOUX CITY WEST                                     1:35.29   3 
  3 OMAHA WESTSIDE                                      1:37.30   2 
  4 OMAHA BENSON                                        1:37.31   3 
  5 SC- EAST                                            1:37.42   2 
  6 COLUMBUS                                            1:37.60   3 
  7 SPENCER                                             1:37.87   1 
  8 BRANDON VALLEY                                      1:38.10   3 
  9 LUVERNE                                             1:38.88   2 
 10 TEA AREA                                            1:39.20   1 
 11 BELLEVUE EAST                                       1:39.62   2 
 12 SIOUX FALLS WASH.                                   1:39.69   3 
 13 PIERCE NE                                           1:39.75   2 
 14 SF ROOSEVELT                                        1:40.12   3 
 15 SB-LUTON                                            1:40.43   1 
 16 VERMILLION TANAGERS                                 1:41.13   1 
 17 SOUTH SIOUX CITY                                    1:44.73   1 
 18 DAKOTA VALLEY                                       1:47.86   2 
 -- BELLEVUE WEST                                            DQ   3 
 -- YANKTON SD                                               DQ   2 
 
Event 10  Boys High Jump
==========================================================================
    Name                    Year School                  Finals           
==========================================================================
  1 Parker, Christian            SIOUX FALLS            6-06.00      1.98m 
  2 Mulbah, David                WEST CENTRAL           6-06.00      1.98m 
  3 Krohn, Austin                SB-LUTON               6-06.00      1.98m 
  4 Housh, Noah                  LINCOLN NORT           6-06.00      1.98m 
  5 Larson, Grant                SIOUX FALLS            6-04.00      1.93m 
  6 Hejna, JJ                    YANKTON SD             6-02.00      1.87m 
  7 Moore, Maurice               LINCOLN NORT           6-02.00      1.87m 
  8 Antione, Brandon             WATERTOWN              6-02.00      1.87m 
  9 Hluchoweckyj, Malik          BELLEVUE WES           6-02.00      1.87m 
 10 Olson, Jared                 SF LINCOLN S           5-10.00      1.77m 
 10 Rogers, Nate                 SOUTH SIOUX            5-10.00      1.77m 
 10 Sage, Zach                   YANKTON SD             5-10.00      1.77m 
 10 Meyers, Nickel               SF LINCOLN S           5-10.00      1.77m 
 10 Bussel, Cody                 WEST CENTRAL           5-10.00      1.77m 
 10 Glisar, Nate                 SB-LUTON               5-10.00      1.77m 
 16 Smith, Lucas                 BELLEVUE EAS           5-08.00      1.72m 
 17 Johnson, Nicholas            OMAHA BENSON           5-06.00      1.67m 
 17 Singleton, Isaiah            SF ROOSEVELT           5-06.00      1.67m 
 17 Mowery, Cody                 SPENCER                5-06.00      1.67m 
 17 Hodges, Denzel               SF LINCOLN S           5-06.00      1.67m 
 17 Rohrich, Lane                PIERCE NE              5-06.00      1.67m 
 17 Stankoski, Matt              COLUMBUS HIG           5-06.00      1.67m 
 17 Nealy, Dominic               BRANDON VALL           5-06.00      1.67m 
 24 Akok, Marcello               SF LINCOLN S           5-04.00      1.62m 
 24 Wilson, Tanner               SF ROOSEVELT           5-04.00      1.62m 
 24 Ronspies, Dillion            PIERCE NE              5-04.00      1.62m 
 24 Beery, Christian             PIERCE NE              5-04.00      1.62m 
 -- Immiing, Connor              SB-LUTON                    NH            
 -- Pelzer, Brady                BELLEVUE EAS                NH            
 -- Altenhofen, Blake            SPENCER                     NH            
 -- Horst, Michael               BRANDON VALL                NH            
 -- Fuerst, Raymond              BRANDON VALL                NH            
 -- Schlingman, Mitch            YANKTON SD                  NH            
 -- Powell, Brandon              SOUTH SIOUX                 NH            
 
Event 12  Boys Long Jump
==========================================================================
    Name                    Year School                  Finals           
==========================================================================
  1 Pearson, Darius              SIOUX CITY W          22-00.00      6.70m 
  2 VandeBerg, Matt              BRANDON VALL          21-03.00      6.47m 
  3 Knutson, Riley               TEA AREA              20-10.00      6.35m 
  4 Christion, Jacari            SF ROOSEVELT          20-06.00      6.24m 
  5 Lauck, Austin                SPENCER               20-03.00      6.17m 
  6 Harner, Chris                SF LINCOLN S          20-02.00      6.14m 
  7 Douglas, Bryndon             OMAHA BENSON          19-09.00      6.01m 
  8 Lewis, Donald                BELLEVUE WES          19-04.00      5.89m 
  9 Lueth, Anthony               WEST CENTRAL          19-00.00      5.79m 
  9 Kunzmann, Josh               SF LINCOLN S          19-00.00      5.79m 
  9 Fitzsimmons, Connor          YANKTON SD            19-00.00      5.79m 
 12 Bren, Taylor                 SF ROOSEVELT          18-10.00      5.74m 
 12 Meier, Nathan                PIERCE NE             18-10.00      5.74m 
 14 Robinson, Ben                SB-LUTON              18-09.00      5.71m 
 15 Pelzer, Jared                BELLEVUE EAS          18-08.00      5.68m 
 16 Smith, Andy                  SF ROOSEVELT          18-07.00      5.66m 
 17 Pettitt, Tyler               PIERCE NE             18-03.00      5.56m 
 18 Mulholland, Mitchell         BELLEVUE WES          18-00.00      5.48m 
 18 Blaine, Devon                WEST CENTRAL          18-00.00      5.48m 
 18 Grode, Reid                  BRANDON VALL          18-00.00      5.48m 
 21 Bauer, Adam                  BRANDON VALL          17-10.00      5.43m 
 22 Fitzgerald, Matt             YANKTON SD            17-07.00      5.35m 
 22 Tucker, Thomas               PIERCE NE             17-07.00      5.35m 
 24 Marty, Spencer               SF LINCOLN S          17-06.00      5.33m 
 25 Eddington, Micah             LINCOLN NORT          17-05.00      5.30m 
 26 Freese, Zach                 SIOUX FALLS           17-04.00      5.28m 
 26 Arrowsmith, Trevor           BRANDON VALL          17-04.00      5.28m 
 26 Immiing, Connor              SB-LUTON              17-04.00      5.28m 
 29 Oehlerts, Matt               LUVERNE               17-02.00      5.23m 
 30 Weis, Alex                   LUVERNE               16-11.00      5.15m 
 31 Hogan, Marty                 WESTSIDE              16-10.00      5.13m 
 31 Mamer, Mamer                 BELLEVUE EAS          16-10.00      5.13m 
 33 Doeden, Steve                SIOUX FALLS           16-02.00      4.92m 
 33 Reed, Ryder                  LUVERNE               16-02.00      4.92m 
 35 Needham, Zach                SIOUX FALLS           16-01.00      4.90m 
 35 Munger, Jay                  VERMILLION T          16-01.00      4.90m 
 37 Kassing, Kyle                SOUTH SIOUX           14-09.00      4.49m 
 38 Lecuyer, Jon                 COLUMBUS HIG          13-09.00      4.19m 
 39 Baro, Marco                  COLUMBUS HIG          13-04.00      4.06m 
 40 Zediker, Adam                SB-LUTON              13-02.00      4.01m 
 -- Meays, Chase                 COLUMBUS HIG                ND            
 -- Foxhoven, Austin             SOUTH SIOUX                 ND            
 -- Berkshire, Matt              WESTSIDE                    ND            
 -- Logan, Tanner                SPENCER                     ND            
 -- Nissen, Mitchell             TEA AREA                    ND            
 -- Dreeszen, Anthony            SC- EAST                    ND            
 -- Costello, Grant              WESTSIDE                    ND            
 
Event 13  Boys Triple Jump
==========================================================================
    Name                    Year School                  Finals           
==========================================================================
  1 VandeBerg, Matt              BRANDON VALL          43-09.00     13.33m 
  2 Eddington, Micah             LINCOLN NORT          42-06.00     12.95m 
  3 Pettitt, Tyler               PIERCE NE             42-03.00     12.87m 
  4 Costello, Grant              WESTSIDE              41-03.00     12.57m 
  5 Bren, Taylor                 SF ROOSEVELT          40-09.00     12.42m 
  6 Fitzsimmons, Connor          YANKTON SD            40-03.00     12.26m 
  7 Hejna, JJ                    YANKTON SD            39-08.00     12.09m 
  8 Lewis, Donald                BELLEVUE WES          39-01.00     11.91m 
  9 Bauer, Adam                  BRANDON VALL          38-03.00     11.65m 
 10 Rector, Caleb                SF LINCOLN S          38-00.00     11.58m 
 11 Tucker, Thomas               PIERCE NE             37-09.00     11.50m 
 12 Craig, Dylan                 WESTSIDE              37-08.00     11.48m 
 13 Vazquez, Antonio             BELLEVUE EAS          37-06.00     11.43m 
 13 Oddy, Alex                   BRANDON VALL          37-06.00     11.43m 
 15 Baker, Jonathan              WESTSIDE              36-09.00     11.20m 
 16 Fitzgerald, Matt             YANKTON SD            36-05.00     11.09m 
 17 Larson, Grant                SIOUX FALLS           36-00.00     10.97m 
 18 Lupica, Zac                  SIOUX FALLS           35-07.00     10.84m 
 19 Kassing, Kyle                SOUTH SIOUX           35-02.00     10.71m 
 20 Hull, Trenton                LINCOLN NORT          34-09.00     10.59m 
 21 Osborn, Lucas                PIERCE NE             34-04.00     10.46m 
 22 Singleton, Isaiah            SF ROOSEVELT          34-03.00     10.43m 
 23 Cassidy, Jeremy              BELLEVUE EAS          33-05.00     10.18m 
 24 Decosse, Ethan               SF LINCOLN S          32-11.00     10.03m 
 -- Mulholland, Mitchell         BELLEVUE WES                ND            
 -- Smith, Andy                  SF ROOSEVELT                ND            
 
Event 14  Boys Shot Put
==========================================================================
    Name                    Year School                  Finals           
==========================================================================
  1 Renner, Alex                 WATERTOWN             55-05.50     16.90m 
  2 Colfack, Evan                KP-WC                 52-03.00     15.92m 
  3 Soulek, Ty                   YANKTON SD            52-01.00     15.87m 
  4 Robel, Tyler                 WATERTOWN             50-03.00     15.31m 
  5 Brooks, Daquan               SF ROOSEVELT          49-10.00     15.18m 
  6 Phelps, Colton               KP-WC                 49-09.00     15.16m 
  7 Lohr, Blake                  WATERTOWN             48-09.00     14.85m 
  8 Payne, Josh                  WESTSIDE              48-02.00     14.68m 
  9 Lambert, Tanner              DAKOTA VALLE          47-06.50     14.49m 
 10 Jensen, Nick                 VERMILLION T          47-00.00     14.32m 
 11 Sacks, Jake                  BELLEVUE EAS          46-10.00     14.27m 
 12 Lembcke, Jack                SF ROOSEVELT          46-09.00     14.24m 
 13 Tracey, Tim                  WESTSIDE              45-10.50     13.98m 
 14 Rofshus, Cody                LUVERNE               45-07.00     13.89m 
 14 Huber, Terry                 YANKTON SD            45-07.00     13.89m 
 16 Drager, Bryce                SC- EAST              45-06.00     13.86m 
 16 Burks, Antonio               SF LINCOLN S          45-06.00     13.86m 
 18 Jensen, Taylor               SOUTH SIOUX           45-03.00     13.79m 
 19 Spencer, Aaron               BELLEVUE WES          44-11.00     13.69m 
 20 Hunhoff, Troy                YANKTON SD            44-09.00     13.63m 
 21 Vargas, Dshawn               COLUMBUS HIG          44-07.00     13.58m 
 21 Mart, William                VERMILLION T          44-07.00     13.58m 
 23 Guinn, Clay                  BRANDON VALL          44-04.00     13.51m 
 24 Weis, Alex                   LUVERNE               44-01.00     13.43m 
 25 Brown, Dante                 BELLEVUE EAS          43-10.50     13.37m 
 26 Hogan, Marty                 WESTSIDE              43-09.00     13.33m 
 27 Haskell, Cameron             BELLEVUE EAS          43-03.00     13.18m 
 28 Key, Eddie                   LINCOLN NORT          43-01.00     13.13m 
 29 Hinds, T.J.                  SOUTH SIOUX           42-02.00     12.85m 
 30 Ross, Brently                SF LINCOLN S          41-06.00     12.64m 
 31 Hanson, Dillon               DAKOTA VALLE          41-02.00     12.54m 
 32 Hoffmann, Eric               PIERCE NE             40-10.00     12.44m 
 33 Taylor, Issac                OMAHA BENSON          40-06.00     12.34m 
 34 Spalding, Kyle               SIOUX FALLS           40-05.00     12.31m 
 35 Ridgely, Aaron               SC- EAST              39-08.00     12.09m 
 36 Larson, Grant                SIOUX FALLS           39-03.00     11.96m 
 37 Lewis, Grant                 SIOUX FALLS           38-05.00     11.70m 
 38 Combs, Anthony               SIOUX CITY W          38-00.00     11.58m 
 39 Hatterle, Christian          BELLEVUE WES          37-09.00     11.50m 
 40 Quaas, Mike                  BELLEVUE WES          37-07.00     11.45m 
 41 Hewitt, Heath                COLUMBUS HIG          37-06.00     11.43m 
 42 Kirchner, Zach               TEA AREA              37-01.00     11.30m 
 43 Reker, DJ                    LUVERNE               36-07.00     11.15m 
 44 Francois, Sanice             PIERCE NE             36-06.00     11.12m 
 45 Sandovald, Joe               BRANDON VALL          36-05.00     11.09m 
 46 Sandoz, Jacob                SB-LUTON              35-11.00     10.94m 
 47 Rohrich, Mason               PIERCE NE             35-02.00     10.71m 
 48 Lines, Corey                 SB-LUTON              35-01.50     10.70m 
 49 Schoenfelder, Keegan         LUVERNE               34-09.00     10.59m 
 50 Snyder, Kaleb                SB-LUTON              34-02.00     10.41m 
 51 Garcia, Avery                VERMILLION T          33-00.00     10.05m 
 52 Armstrong, Bryce             OMAHA BENSON          32-01.00      9.77m 
 53 Ode, Eric                    BRANDON VALL          31-11.00      9.72m 
 54 Gill, Riley                  SB-LUTON              29-05.00      8.96m 
 55 Dechant, Tim                 COLUMBUS HIG          27-09.00      8.45m 
 -- Patrick, Johnathan           SOUTH SIOUX                 ND            
 
Event 15  Girls 60 Meter Dash
===================================================================
    Name                    Year School                 Prelims  H#
===================================================================
Preliminaries
  1 Heck, Kari                   SIOUX FALLS               7.96q  2 
  2 Mulbah, Sienah               WEST CENTRAL              8.05q  1 
  3 Kott, Ravan                  SF LINCOLN S              8.23q  6 
  4 McGraw, Octavia              OMAHA BENSON              8.30q  3 
  5 Young, Quriosity             LINCOLN NORT              8.32q  5 
  6 Twite, Justine               TEA AREA                  8.37q  9 
  7 Robinson, Shayle             COLUMBUS                  8.41q  3 
  8 Calvillo, Britney            SC- EAST                  8.45q  8 
  9 Holden, Tina                 SC- EAST                  8.48q  5 
 10 Elshami, Aliya               SF LINCOLN S              8.49q  6 
 11 Stone, Ebony                 LEMARS                    8.52q  8 
 12 Shabino, Kim                 SPENCER                   8.52q  7 
 13 Bretschneider, Jacy          PIERCE NE                 8.54q  8 
 14 Torgrude, Sydney             SF LINCOLN S              8.55q  1 
 15 Bohan, Ellie                 DAKOTA VALLE              8.57q  7 
 16 Selling, Beth                OMAHA WESTSI              8.57q  2 
 17 Flowers, Keilani             BELLEVUE EAS              8.57   4 
 18 pfaff, mallory               TEA AREA                  8.58   4 
 19 Bohlmann, Elizabeth          SC- EAST                  8.58   2 
 20 Hellvig, Alyssa              WEST CENTRAL              8.61   6 
 21 zitterich, tiffany           TEA AREA                  8.61   9 
 22 Beckmann, Danielle           YANKTON SD                8.62   1 
 23 Wieberdink, Nikki            COLUMBUS                  8.63   4 
 24 Rost, Madi                   SPENCER                   8.64   8 
 25 Haas, Michelle               SF LINCOLN S              8.64   9 
 26 Smith, Kim                   BELLEVUE WES              8.67   9 
 27 Madsen, Mariah               SIOUX FALLS               8.68   4 
 28 Koehlmoos, Allison           PIERCE NE                 8.69   7 
 29 Nickolite, Marissa           COLUMBUS                  8.72   6 
 30 Luken, Hailey                YANKTON SD                8.73   2 
 31 Inlay, Kayla                 SC- EAST                  8.73   5 
 32 Phillips-Taylor, Deja        BELLEVUE EAS              8.74   3 
 33 Anderson, Jordyn             SC- EAST                  8.75   8 
 34 Peterson, Tayla              LUVERNE                   8.77   4 
 35 Freidel, Hailey              VERMILLION T              8.78   7 
 36 Robinson, Marliesha          BELLEVUE WES              8.81   2 
 37 Rademacher, Ashley           SF ROOSEVELT              8.84   7 
 38 Jenkins, Madeline            PIERCE NE                 8.85   1 
 39 Rhode, Karis                 SPENCER                   8.87   9 
 40 Thompson, Kylee              WEST CENTRAL              8.89   1 
 41 Phaffle, Morganne            DAKOTA VALLE              8.91   4 
 42 Siemonsma, Kelli             DELL RAPIDS               8.91   5 
 43 Moriarty, Tayler             SB-LUTON                  9.00   1 
 44 Osborne, Janae               YANKTON SD                9.01   3 
 45 Randall, Kasey               SIOUX FALLS               9.10   5 
 46 Wesley, Gemini               SF ROOSEVELT              9.14   6 
 47 Morehead, Sydney             BELLEVUE WES              9.15   9 
 48 Archer, Madison              SB-LUTON                  9.20   8 
 49 Eddy, Karen                  DELL RAPIDS               9.25   3 
 50 Bradford, Annie              OMAHA WESTSI              9.29   6 
 51 Hinds, Hailey                SOUTH SIOUX               9.31   7 
 52 Hunt, Shameka                SOUTH SIOUX               9.36   5 
 53 Stockfleth, Allison          SB-LUTON                  9.37   7 
 54 Harris, Emily                BRANDON VALL              9.44   2 
 55 Tuttle, Emma                 DAKOTA VALLE              9.44   8 
 56 Magee, Carlea                BELLEVUE EAS              9.70   9 
 57 Mockler, Alli                VERMILLION T              9.75   3 
 58 Halloway, Crystal            SOUTH SIOUX               9.95   5 
 
Event 15  Girls 60 Meter Dash
===================================================================
    Name                    Year School                   Semis  H#
===================================================================
Semi-Finals
  1 Heck, Kari                   SIOUX FALLS               7.88q  2 
  2 Mulbah, Sienah               WEST CENTRAL              8.00q  1 
  3 Kott, Ravan                  SF LINCOLN S              8.11q  1 
  4 McGraw, Octavia              OMAHA BENSON              8.26q  2 
  5 Twite, Justine               TEA AREA                  8.31q  1 
  6 Young, Quriosity             LINCOLN NORT              8.32q  2 
  7 Calvillo, Britney            SC- EAST                  8.33q  2 
  8 Elshami, Aliya               SF LINCOLN S              8.42q  1 
  9 Shabino, Kim                 SPENCER                   8.46   2 
 10 Robinson, Shayle             COLUMBUS                  8.48   1 
 11 Stone, Ebony                 LEMARS                    8.48   1 
 12 Bretschneider, Jacy          PIERCE NE                 8.49   2 
 13 Selling, Beth                OMAHA WESTSI              8.51   2 
 14 Torgrude, Sydney             SF LINCOLN S              8.51   1 
 15 Holden, Tina                 SC- EAST                  8.53   2 
 16 Bohan, Ellie                 DAKOTA VALLE              8.64   1 
 
Event 15  Girls 60 Meter Dash
================================================================
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
Finals
  1 Heck, Kari                   SIOUX FALLS               7.84  
  2 Mulbah, Sienah               WEST CENTRAL              7.94  
  3 Kott, Ravan                  SF LINCOLN S              8.19  
  4 Twite, Justine               TEA AREA                  8.36  
  5 Calvillo, Britney            SC- EAST                  8.37  
  6 Young, Quriosity             LINCOLN NORT              8.37  
  7 Elshami, Aliya               SF LINCOLN S              8.37  
  8 McGraw, Octavia              OMAHA BENSON              8.43  
 
Event 16  Girls 60 Meter Hurdles
===================================================================
    Name                    Year School                 Prelims  H#
===================================================================
Preliminaries
  1 Atkins, Katie                PIERCE NE                 9.68q  1 
  2 Meister, Ali                 SPENCER                   9.80q  5 
  3 Robbins, Kara                BROOKINGS HI              9.82q  1 
  4 Schreurs, Cailyn             HARRISBURG                9.83q  1 
  5 Macdonald, Allie             WEST CENTRAL              9.85q  3 
  6 Vietor, Maddie               DELL RAPIDS               9.87q  4 
  7 Vanlaecken, Emily            WATERTOWN                 9.95q  2 
  8 Moos, Val                    VERMILLION T              9.95q  6 
  9 hill, lauren                 TEA AREA                 10.03q  4 
 10 Stoudermiere, Jaleesa        BELLEVUE EAS             10.07q  1 
 10 Durland, Hayley              SIOUX FALLS              10.07q  3 
 12 Bartels, Sydney              SF LINCOLN S             10.09q  4 
 13 Bruggeman, Haley             HARRISBURG               10.13q  5 
 14 Murray, Savannah             SF LINCOLN S             10.19q  1 
 15 Bohan, Ellie                 DAKOTA VALLE             10.19q  4 
 16 Foltz, Lori                  WATERTOWN                10.20q  2 
 17 Bartels, Kacy                LINCOLN NORT             10.35   7 
 18 Phaffle, Morganne            DAKOTA VALLE             10.41   2 
 19 Hora, Mikala                 YANKTON SD               10.42   6 
 20 Thoreson, Trista             SC- EAST                 10.42   5 
 21 Ervin, Leah                  SIOUX FALLS              10.47   4 
 22 Konzem, Mikkalyn             SF ROOSEVELT             10.49   1 
 23 Ybay, Nathalia               BELLEVUE WES             10.62   5 
 24 Hoglund, Morgan              DELL RAPIDS              10.64   7 
 25 Pflug, Maddie                OMAHA WESTSI             10.67   2 
 26 Sumner, Emme                 BRANDON VALL             10.70   5 
 27 Jenkins, Madeline            PIERCE NE                10.73   3 
 28 Polt, Briana                 PIERCE NE                10.87   3 
 29 Wehrs, Taylor                LINCOLN NORT             10.88   3 
 30 Rhode, Karis                 SPENCER                  10.88   7 
 31 Morrison, Courtney           SB-LUTON                 10.89   1 
 32 McDaniels, Aliyana           BELLEVUE WES             11.03   6 
 33 Watson, Jacque               COLUMBUS                 11.07   2 
 34 Belrud, Beth                 COLUMBUS                 11.09   7 
 35 Hinds, Hailey                SOUTH SIOUX              11.24   5 
 36 McCullough, Shaina           SC- EAST                 11.30   7 
 37 Thorson, Taylor              BRANDON VALL             11.34   6 
 38 Huisenga, Carley             SC- EAST                 11.36   1 
 39 Smedsrud, Kynzie             LUVERNE                  11.40   7 
 40 Mahrt, Ashley                SPENCER                  11.49   6 
 41 Hansen, Morgan               SOUTH SIOUX              11.53   6 
 42 Martin, Laura                LINCOLN NORT             11.59   2 
 43 Sperlich, Samantha           BRANDON VALL             11.70   5 
 44 Wolf, Megan                  SC- EAST                 11.75   3 
 45 Elbers, Jaidyn               LUVERNE                  11.82   4 
 46 Dockery, Peyton              BELLEVUE WES             11.89   7 
 47 Haas, Michelle               SF LINCOLN S             12.08   3 
 48 Colvert, Kennedy             SB-LUTON                 12.29   6 
 49 Ryan, Madison                SB-LUTON                 12.89   3 
 50 Phaffle, Brooke              DAKOTA VALLE             13.50   4 
 -- Miedema, Mearha              SIOUX FALLS                DNF   2 
 
Event 16  Girls 60 Meter Hurdles
===================================================================
    Name                    Year School                   Semis  H#
===================================================================
Semi-Finals
  1 Meister, Ali                 SPENCER                   9.61q  1 
  2 Atkins, Katie                PIERCE NE                 9.62q  2 
  3 Vietor, Maddie               DELL RAPIDS               9.75q  1 
  4 Robbins, Kara                BROOKINGS HI              9.79q  1 
  5 Vanlaecken, Emily            WATERTOWN                 9.81q  1 
  6 hill, lauren                 TEA AREA                  9.81q  2 
  7 Stoudermiere, Jaleesa        BELLEVUE EAS              9.83q  1 
  8 Macdonald, Allie             WEST CENTRAL              9.84q  2 
  9 Moos, Val                    VERMILLION T              9.86   2 
 10 Schreurs, Cailyn             HARRISBURG                9.93   2 
 11 Foltz, Lori                  WATERTOWN                10.05   2 
 12 Bruggeman, Haley             HARRISBURG               10.08   2 
 13 Durland, Hayley              SIOUX FALLS              10.11   1 
 14 Murray, Savannah             SF LINCOLN S             10.11   1 
 15 Bartels, Sydney              SF LINCOLN S             10.19   2 
 16 Bohan, Ellie                 DAKOTA VALLE             10.63   1 
 
Event 16  Girls 60 Meter Hurdles
================================================================
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
Finals
  1 Meister, Ali                 SPENCER                   9.53  
  2 Macdonald, Allie             WEST CENTRAL              9.61  
  3 Atkins, Katie                PIERCE NE                 9.66  
  4 Robbins, Kara                BROOKINGS HI              9.70  
  5 hill, lauren                 TEA AREA                  9.82  
  6 Vanlaecken, Emily            WATERTOWN                 9.98  
  7 Stoudermiere, Jaleesa        BELLEVUE EAS             10.00  
 -- Vietor, Maddie               DELL RAPIDS                 FS  
 
Event 19  Girls 800 Meter Run
================================================================
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Kowalski, Haelee             BELLEVUE WES           2:26.45  
  2 Hess, Alex                   SF ROOSEVELT           2:27.20  
  3 Mammenga, Emily              WEST CENTRAL           2:28.43  
  4 Nitz, Kaija                  BRANDON VALL           2:30.00  
  5 Grossenburg, Jenna           YANKTON SD             2:31.31  
  6 Berzonsky, Emily             BROOKINGS HI           2:31.43  
  7 Smith, Summer                WEST CENTRAL           2:31.64  
  8 De Vos, Brooke               SF ROOSEVELT           2:34.48  
  9 Haak, Ashtyn                 YANKTON SD             2:35.39  
 10 Eltiste, Marissa             OMAHA WESTSI           2:35.93  
 11 Wahl, Hanna                  WEST CENTRAL           2:36.84  
 12 Cunningham, Claire           OMAHA WESTSI           2:39.38  
 13 Skorczewski, Cassidy         SIOUX FALLS            2:39.90  
 14 Mezick, Jackie               BELLEVUE EAS           2:40.84  
 15 Hoch, Halie                  SOUTH SIOUX            2:41.60  
 16 Garcia, Karo                 COLUMBUS               2:41.61  
 17 Smith, Lindsey               DAKOTA VALLE           2:41.67  
 18 Hoge, Nicole                 COLUMBUS               2:42.49  
 19 rahn, Carly                  BRANDON VALL           2:42.64  
 20 Young, Taylor                BELLEVUE EAS           2:43.59  
 21 Dordevic, Jelena             SF LINCOLN S           2:43.70  
 22 Dirks, Shouri                HARRISBURG             2:43.71  
 23 Aware, Aveen                 SIOUX FALLS            2:44.01  
 24 Rahn, Shelby                 BRANDON VALL           2:44.11  
 25 hanson, Kaitlyn              TEA AREA               2:44.28  
 26 Block, Lindsay               OMAHA WESTSI           2:45.57  
 27 Fehrs, Morgan                SF LINCOLN S           2:45.66  
 28 Becker, Jessica              SB-LUTON               2:46.10  
 29 Randall, Halle               SIOUX FALLS            2:48.16  
 30 Sullivan, Michaela           BELLEVUE EAS           2:48.40  
 31 Smith, Rylee                 YANKTON SD             2:48.42  
 32 Mallory, Cheyenne            VERMILLION T           2:52.77  
 33 Kramer, Kelli                SPENCER                2:55.30  
 34 DeAnda, Selma                SOUTH SIOUX            2:55.62  
 35 Bibbs, Eliesha               OMAHA BENSON           2:58.45  
 36 Van Meeteren, Melanie        LUVERNE                2:58.46  
 37 Tighe, Emma                  SPENCER                2:58.50  
 38 Szelag, Kyla                 COLUMBUS               2:59.53  
 39 Vondrak, Ashley              SB-LUTON               3:00.25  
 40 Rolfes, Kelsey               SPENCER                3:02.50  
 41 Priebe, Samantha             LUVERNE                3:03.71  
 42 Loos, Hannah                 HARRISBURG             3:03.89  
 43 Clements, Sadie              DAKOTA VALLE           3:03.89  
 44 Taggart, Sophia              VERMILLION T           3:07.60  
 45 Brown, Olivia                DAKOTA VALLE           3:18.39  
 46 Sherman, Bailey              PIERCE NE              3:35.77  
 47 Flesner, Claudia             PIERCE NE              3:35.85  
 
Event 20  Girls 400 Meter Dash
===================================================================
    Name                    Year School                  Finals  H#
===================================================================
  1 Griess, Jaelynn              LINCOLN NORT           1:02.24   6 
  2 Foltz, Lori                  WATERTOWN              1:02.72   6 
  3 Booker, ShyKeerra            LINCOLN NORT           1:02.82   6 
  4 hill, lauren                 TEA AREA               1:02.89   6 
  5 Moody, Keanna                LINCOLN NORT           1:04.71   6 
  6 Costello, Carley             SIOUX FALLS            1:05.38   6 
  7 Kruger, Haley                BRANDON VALL           1:05.51   5 
  8 Tschappat, Ashley            SIOUX FALLS            1:05.85   5 
  9 Schreurs, Cailyn             HARRISBURG             1:06.57   5 
 10 Pfender, Lindsey             BELLEVUE EAS           1:06.91   5 
 11 Loos, Hannah                 HARRISBURG             1:07.16   6 
 12 Heerts, Danielle             SIOUX FALLS            1:07.77   4 
 13 Hein, Kiana                  SF ROOSEVELT           1:08.15   5 
 14 Bruggeman, Haley             HARRISBURG             1:08.27   4 
 15 Targy, Julie                 BELLEVUE WES           1:08.31   4 
 16 Hovdestad, Kristen           SF LINCOLN S           1:08.39   4 
 17 Westerman, Erica             YANKTON SD             1:08.74   2 
 18 Dolezal, Anna                BELLEVUE WES           1:08.97   4 
 19 Menard, Bailey               SPENCER                1:09.00   2 
 20 McConnell, Natalie           SF LINCOLN S           1:09.35   2 
 21 Beckmann, Desi               YANKTON SD             1:09.41   3 
 22 Hoge, Jami                   COLUMBUS               1:09.45   4 
 23 Mumme, Melinda               LUVERNE                1:09.61   5 
 24 Stubbs, Morgan               SC- EAST               1:09.79   3 
 25 Jackson, Delaney             BELLEVUE WES           1:09.91   1 
 26 Lauterbach, Payton           BELLEVUE WES           1:09.93   1 
 27 Rost, Madi                   SPENCER                1:10.60   3 
 28 Johnson, Brianna             OMAHA BENSON           1:10.75   5 
 29 Skuodas, Caitlyn             PIERCE NE              1:10.82   2 
 30 Timmins, Helen               BELLEVUE EAS           1:10.91   3 
 31 Hutchison, Tayler            YANKTON SD             1:11.00   1 
 32 Bailey, Laurel               PIERCE NE              1:11.17   2 
 33 Curtis, Ashlinn              LUVERNE                1:11.37   3 
 34 Raizola, Abreunna            VERMILLION T           1:11.68   4 
 35 Hansen, Morgan               SOUTH SIOUX            1:11.70   1 
 36 Dooyema, Naomi               LUVERNE                1:11.74   5 
 37 Hansen, Stephanie            OMAHA WESTSI           1:12.14   3 
 38 Rhode, Karis                 SPENCER                1:12.73   2 
 39 Mockler, Alli                VERMILLION T           1:14.78   1 
 40 Halloway, Crystal            SOUTH SIOUX            1:15.54   2 
 41 Prescott, Kelsey             SB-LUTON               1:20.40   1 
 42 Lennon, Lauren               SB-LUTON               1:25.51   1 
 
Event 21  Girls 1600 Meter Run
================================================================
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Poe, Jeralyn                 LINCOLN NORT           5:18.35  
  2 Hess, Alex                   SF ROOSEVELT           5:20.51  
  3 Kearney, Kelsey              SIOUX FALLS            5:26.24  
  4 Berzonsky, Emily             BROOKINGS HI           5:27.49  
  5 Kruse, Annie                 YANKTON SD             5:40.31  
  6 Wahl, Hanna                  WEST CENTRAL           5:40.37  
  7 Johnson, Coryn               SIOUX FALLS            5:43.19  
  8 Patrick, Katie               SF LINCOLN S           5:44.90  
  9 Guerrero, Cierra             SPENCER                5:45.89  
 10 Kingsley, Molly              BELLEVUE EAS           5:46.45  
 11 Cemaj, Sophie                OMAHA WESTSI           5:48.87  
 12 Oswald, Ali                  SF ROOSEVELT           5:53.15  
 13 Tofteland, Anna              LUVERNE                5:53.67  
 14 Thull, Catie                 OMAHA WESTSI           5:55.49  
 15 Mezick, Jackie               BELLEVUE EAS           5:57.74  
 16 Sweeter, Sydney              SF LINCOLN S           5:58.25  
 17 Petersen, Macy               COLUMBUS               6:01.36  
 18 VanHolland, Taylor           HARRISBURG             6:04.01  
 19 Young, Taylor                BELLEVUE EAS           6:04.35  
 20 Betzler, Nikki               SF LINCOLN S           6:04.40  
 21 Kordik, Andrea               OMAHA WESTSI           6:05.34  
 22 Lanier, Mallory              HARRISBURG             6:05.40  
 23 Behrend, Kaitlyn             BRANDON VALL           6:06.01  
 24 Dirks, Shouri                HARRISBURG             6:08.92  
 25 Hall, Madeline               BELLEVUE WES           6:09.45  
 26 Severson, Haley              SIOUX FALLS            6:10.22  
 27 Spurlin, Brionna             BRANDON VALL           6:10.63  
 28 Schobert, Ashley             BRANDON VALL           6:11.79  
 29 Adams, Megan                 SB-LUTON               6:13.56  
 30 Wieczorek, McKayla           WEST CENTRAL           6:13.69  
 31 Cortes, Claudia              BELLEVUE WES           6:14.99  
 32 Tuschen, Steph               SF ROOSEVELT           6:16.26  
 33 Buresh, Kaitlyn              BELLEVUE WES           6:17.30  
 34 Eagan, Claire                SPENCER                6:17.99  
 35 Van Meeteren, Melanie        LUVERNE                6:18.65  
 36 Aune, Alicia                 YANKTON SD             6:19.90  
 37 Noonan, Rachel               WEST CENTRAL           6:21.97  
 38 Nelson, Paige                BELLEVUE WES           6:34.35  
 39 Vanderlaan, Alyssa           VERMILLION T           6:35.54  
 40 Unseld, Shannah              PIERCE NE              6:39.55  
 41 VanMetteren, Abbey           YANKTON SD             6:40.52  
 42 Huhmann, Suzanne             COLUMBUS               6:41.68  
 43 Tighe, Emma                  SPENCER                6:42.70  
 44 Clements, Sadie              DAKOTA VALLE           6:50.97  
 45 Lynch, Jonna                 VERMILLION T           7:18.16  
 46 Brown, Olivia                DAKOTA VALLE           7:19.58  
 47 Widjaya, Joanna              SB-LUTON               7:26.13  
 -- Knobloch, Melissa            BROOKINGS HI               DNF  
 
Event 22  Girls 3200 Meter Run
================================================================
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Nitz, Kaija                  BRANDON VALL          11:39.10  
  2 Grossenburg, Jenna           YANKTON SD            11:51.38  
  3 Cemaj, Sophie                OMAHA WESTSI          12:11.32  
  4 Kingsley, Molly              BELLEVUE EAS          12:14.52  
  5 Guerrero, Cierra             SPENCER               12:20.26  
  6 Smith, Summer                WEST CENTRAL          12:25.65  
  7 Hohn, Makayla                LUVERNE               12:35.91  
  8 Petersen, Macy               COLUMBUS              12:47.85  
  9 Garcia, Karo                 COLUMBUS              12:50.35  
 10 Wieczorek, McKayla           WEST CENTRAL          12:51.89  
 11 VanHolland, Taylor           HARRISBURG            12:52.03  
 12 Roy, Tristan                 YANKTON SD            12:53.45  
 13 Lanier, Mallory              HARRISBURG            12:53.61  
 14 Kordik, Andrea               OMAHA WESTSI          12:53.98  
 15 Leikas, Chastin              SF ROOSEVELT          12:55.15  
 16 Poberezhnik, Sneezhana       SIOUX FALLS           12:56.46  
 17 Rahn, Shelby                 BRANDON VALL          12:58.06  
 18 rahn, Carly                  BRANDON VALL          12:58.27  
 19 Cortes, Claudia              BELLEVUE WES          13:01.16  
 20 Weidenaar, Sylvia            SF LINCOLN S          13:04.87  
 21 Kersting, Danielle           SOUTH SIOUX           13:16.99  
 22 Holmstrom, Carly             SF LINCOLN S          13:30.84  
 23 Kreutzmann, Sydney           SF ROOSEVELT          13:43.20  
 24 Henderson, Alyssa            SIOUX FALLS           13:44.51  
 25 Smith, Lindsey               DAKOTA VALLE          13:52.62  
 26 Eagan, Claire                SPENCER               13:58.73  
 27 Unseld, Shannah              PIERCE NE             14:09.25  
 28 Loger, Megan                 SF ROOSEVELT          14:23.43  
 29 Hower, Morgan                VERMILLION T          14:29.88  
 30 Braun, Sara                  OMAHA WESTSI          14:37.12  
 31 McGrath, Paige               SB-LUTON              15:15.56  
 32 Huhmann, Suzanne             COLUMBUS              15:23.95  
 33 Bures, Madeline              SB-LUTON              15:54.08  
 
Event 24  Girls 4x400 Meter Relay
===================================================================
    School                                               Finals  H#
===================================================================
  1 SF LINCOLN SD                                       4:21.93   3 
     1) Uthe, Anna                      2)                                
  2 WEST CENTRAL                                        4:23.36   3 
  3 SPENCER                                             4:24.38   3 
  4 LUVERNE                                             4:30.59   2 
  5 BELLEVUE EAST                                       4:31.20   3 
  6 YANKTON SD                                          4:31.41   2 
  7 SC- EAST                                            4:33.06   2 
  8 VERMILLION TANAGERS                                 4:34.34   1 
  9 SB-LUTON                                            4:35.57   1 
 10 BELLEVUE WEST  'B'                                  4:35.60   1 
 11 DELL RAPIDS                                         4:37.08   2 
 12 SF ROOSEVELT                                        4:37.68   3 
 13 PIERCE NE                                           4:42.65   1 
 14 SOUTH SIOUX CITY                                    4:43.36   1 
 15 BRANDON VALLEY                                      4:45.99   1 
 -- SIOUX FALLS WASH.                                        DQ   3 
 
Event 25  Girls 4x200 Meter Relay
===================================================================
    School                                               Finals  H#
===================================================================
  1 SF LINCOLN SD                                       1:51.20   4 
     1) Kott, Ravan                     2)                                
  2 WEST CENTRAL                                        1:53.13   4 
  3 TEA AREA                                            1:53.58   4 
  4 SIOUX FALLS WASH.                                   1:53.65   4 
  5 PIERCE NE                                           1:54.06   4 
  6 SPENCER                                             1:54.27   3 
  7 SC- EAST                                            1:55.05   3 
  8 COLUMBUS                                            1:55.38   2 
  9 BRANDON VALLEY  'B'                                 1:55.61   4 
 10 OMAHA WESTSIDE                                      1:58.23   3 
 11 SOUTH SIOUX CITY                                    1:58.60   1 
 12 VERMILLION TANAGERS                                 1:58.67   1 
 13 LUVERNE                                             1:59.30   3 
 14 BELLEVUE WEST  'B'                                  1:59.45   3 
 15 BELLEVUE EAST  'B'                                  1:59.64   3 
 16 OMAHA BENSON                                        2:00.44   4 
 17 DAKOTA VALLEY                                       2:00.66   2 
 18 SF ROOSEVELT                                        2:01.03   2 
 19 LINCOLN NORTH STAR                                  2:02.03   2 
 20 DELL RAPIDS                                         2:02.35   2 
 21 SB-LUTON                                            2:03.26   1 
 22 SC- EAST  'B'                                       2:04.19   2 
 23 YANKTON SD                                          2:06.05   1 
 
Event 26  Girls High Jump
==========================================================================
    Name                    Year School                  Finals           
==========================================================================
  1 Fitzgerald, Kelsey           YANKTON SD             5-04.00      1.62m 
  2 Derickson, Taryn             BELLEVUE WES           5-02.00      1.57m 
  3 Diffey, Elizabeth            OMAHA WESTSI           5-02.00      1.57m 
  4 Nast, Haley                  BELLEVUE WES           5-00.00      1.52m 
  4 Arnold, Jessica              LEMARS                 5-00.00      1.52m 
  6 Johnson, Emma                TRI-VALLEY             4-10.00      1.47m 
  6 Schreurs, Cailyn             HARRISBURG             4-10.00      1.47m 
  6 Meister, Ali                 SPENCER                4-10.00      1.47m 
  9 Sudbeck, Katie               SF LINCOLN S           4-10.00      1.47m 
 10 Hansen, Stephanie            OMAHA WESTSI           4-10.00      1.47m 
 11 Koepke, Krystina             PIERCE NE              4-10.00      1.47m 
 12 Jacobsma, Morgan             LUVERNE                4-08.00      1.42m 
 12 Cucak, Anja                  SF ROOSEVELT           4-08.00      1.42m 
 12 Rupp, Lexi                   SF ROOSEVELT           4-08.00      1.42m 
 12 Meyer, Sage                  BELLEVUE WES           4-08.00      1.42m 
 12 Hoglund, Morgan              DELL RAPIDS            4-08.00      1.42m 
 12 Amdahl, Logan                WATERTOWN              4-08.00      1.42m 
 18 Johnson, Coryn               SIOUX FALLS            4-06.00      1.37m 
 18 Krohn, Kelsey                SB-LUTON               4-06.00      1.37m 
 18 Westcott, Ashley             BRANDON VALL           4-06.00      1.37m 
 18 Bruget, Courtney             BRANDON VALL           4-06.00      1.37m 
 18 Burch, Eden                  BRANDON VALL           4-06.00      1.37m 
 18 Tweedy, Rachel               PIERCE NE              4-06.00      1.37m 
 18 Bleil, Taylor                SOUTH SIOUX            4-06.00      1.37m 
 25 Wehrs, Taylor                LINCOLN NORT           4-04.00      1.32m 
 25 Cisar, Amelia                BELLEVUE EAS           4-04.00      1.32m 
 25 Lockee, Katherine            PIERCE NE              4-04.00      1.32m 
 25 Lennon, Lauren               SB-LUTON               4-04.00      1.32m 
 25 Jarratt, Abbie               SF LINCOLN S           4-04.00      1.32m 
 -- Diaz, Denise                 SOUTH SIOUX                 NH            
 
Event 28  Girls Long Jump
==========================================================================
    Name                    Year School                  Finals           
==========================================================================
  1 Heck, Kari                   SIOUX FALLS           18-07.00      5.66m 
  2 Lahren, Allie                SF LINCOLN S          17-07.00      5.35m 
  3 Herrick, Courtney            BRANDON VALL          17-01.00      5.20m 
  4 Krumwiede, Hayley            OMAHA WESTSI          16-03.00      4.95m 
  5 McGraw, Octavia              OMAHA BENSON          16-02.00      4.92m 
  6 King, April                  TRI-VALLEY            16-00.00      4.87m 
  7 Stevens, Taylor              BELLEVUE EAS          15-10.00      4.82m 
  8 Bolden, Candice              BELLEVUE WES          15-08.00      4.77m 
  9 Hora, Mikala                 YANKTON SD            15-02.00      4.62m 
 10 Smith, Kim                   BELLEVUE WES          15-01.00      4.59m 
 11 Robinson, Shayle             COLUMBUS              14-11.00      4.54m 
 12 Koehlmoos, Allison           PIERCE NE             14-08.00      4.47m 
 13 Watson, Jacque               COLUMBUS              14-07.00      4.44m 
 13 Elshami, Aliya               SF LINCOLN S          14-07.00      4.44m 
 13 Bohlmann, Elizabeth          SC- EAST              14-07.00      4.44m 
 13 Ronspies, Sierra             PIERCE NE             14-07.00      4.44m 
 17 Gasparovich, Claire          BELLEVUE EAS          14-05.00      4.39m 
 18 Hanisch, Kylie               WEST CENTRAL          14-03.00      4.34m 
 19 Moody, Keanna                LINCOLN NORT          14-02.00      4.31m 
 20 Curtis, Chelsea              LUVERNE               14-01.00      4.29m 
 20 Taylor, Lindsay              OMAHA WESTSI          14-01.00      4.29m 
 22 Thornton, Kelsey             SF ROOSEVELT          13-11.00      4.24m 
 23 Reece, Emily                 OMAHA WESTSI          13-08.00      4.16m 
 24 Leach, Ellie                 SF LINCOLN S          13-06.00      4.11m 
 24 Bergeson, Taylor             WEST CENTRAL          13-06.00      4.11m 
 26 Holden, Tina                 SC- EAST              13-05.00      4.08m 
 27 Wieberdink, Nikki            COLUMBUS              13-03.00      4.03m 
 28 Jackson, Delaney             BELLEVUE WES          13-01.00      3.98m 
 29 Smedsrud, Kynzie             LUVERNE               12-11.00      3.93m 
 30 Inlay, Kayla                 SC- EAST              12-10.00      3.91m 
 31 Sell, Tristen                PIERCE NE             12-08.00      3.86m 
 32 Lennon, Lauren               SB-LUTON              12-05.00      3.78m 
 32 Erickson, Laura              SF ROOSEVELT          12-05.00      3.78m 
 34 Johnson, Lindsay             SB-LUTON              12-03.00      3.73m 
 
Event 29  Girls Triple Jump
==========================================================================
    Name                    Year School                  Finals           
==========================================================================
  1 Gannon, Alexis               BROOKINGS HI          38-09.00     11.81m 
  2 Lahren, Allie                SF LINCOLN S          36-00.00     10.97m 
  3 Erlandson, Kaylynn           BRANDON VALL          34-10.00     10.61m 
  4 Vietor, Maddie               DELL RAPIDS           34-07.00     10.54m 
  5 Stevens, Taylor              BELLEVUE EAS          34-02.00     10.41m 
  6 King, April                  TRI-VALLEY            33-11.00     10.33m 
  7 Bolden, Candice              BELLEVUE WES          33-09.00     10.28m 
  8 Fitzgerald, Kelsey           YANKTON SD            33-02.00     10.10m 
  9 Taylor, Lindsay              OMAHA WESTSI          32-06.00      9.90m 
 10 Smith, Kim                   BELLEVUE WES          32-04.00      9.85m 
 11 Wieberdink, Nikki            COLUMBUS              31-08.00      9.65m 
 12 Tucker, Rachelle             PIERCE NE             31-06.00      9.60m 
 13 Chell, Margaret              BROOKINGS HI          31-03.00      9.52m 
 14 Thornton, Kelsey             SF ROOSEVELT          30-09.00      9.37m 
 14 Study, Kaylee                COLUMBUS              30-09.00      9.37m 
 16 Torgrude, Sydney             SF LINCOLN S          30-05.00      9.27m 
 17 Maxwell, Amanda              LINCOLN NORT          30-03.00      9.22m 
 17 Koepke, Krystina             PIERCE NE             30-03.00      9.22m 
 19 Hora, Mikala                 YANKTON SD            30-01.00      9.16m 
 19 Morris, Olivia               LINCOLN NORT          30-01.00      9.16m 
 21 Sietsema, Erin               LUVERNE               30-00.00      9.14m 
 22 Johnson, Jessica             SF LINCOLN S          29-11.00      9.11m 
 23 Ludwigs, Miles               SB-LUTON              29-00.00      8.83m 
 24 Erickson, Laura              SF ROOSEVELT          28-03.00      8.61m 
 25 Hinds, Hailey                SOUTH SIOUX           28-00.00      8.53m 
 26 Wragge, Kierstyn             PIERCE NE             27-11.00      8.50m 
 
Event 30  Girls Shot Put
==========================================================================
    Name                    Year School                  Finals           
==========================================================================
  1 McGarvie, Cari               LINCOLN NORT          41-03.00     12.57m 
  2 Johnson, Kayla               BELLEVUE WES          41-00.00     12.49m 
  3 Mayer, Michaela              SIOUX FALLS           39-03.00     11.96m 
  4 Cross, Allison               TRI-VALLEY            38-11.00     11.86m 
  5 Ledbetter, Cera              SF LINCOLN S          38-09.00     11.81m 
  6 Koehn, Allison               BRANDON VALL          38-03.00     11.65m 
  7 Vernon, Jessica              BELLEVUE EAS          37-09.00     11.50m 
  8 Sabata, Heather              COLUMBUS              37-08.00     11.48m 
  9 Archie, Shatice              LINCOLN NORT          36-09.00     11.20m 
 10 Whirlwind Horse, Makayla     SF ROOSEVELT          36-07.00     11.15m 
 11 Schild, Clara                YANKTON SD            34-09.00     10.59m 
 12 Wallick, Kortney             COLUMBUS              34-08.00     10.56m 
 13 Nicholas, Jazmine            BELLEVUE WES          33-08.00     10.26m 
 14 Wright, Cassidy              DELL RAPIDS           33-00.00     10.05m 
 15 Ludwigs, Miles               SB-LUTON              32-10.00     10.00m 
 16 Martin, Kylie                DAKOTA VALLE          32-06.00      9.90m 
 17 Dawson, Talayah              OMAHA BENSON          32-04.00      9.85m 
 17 Kinsley, Lizzie              YANKTON SD            32-04.00      9.85m 
 19 Sexton, Allison              DAKOTA VALLE          31-11.00      9.72m 
 20 Murphy, Alie                 YANKTON SD            31-09.00      9.67m 
 21 Yuskevich, Laurene           OMAHA WESTSI          31-05.00      9.57m 
 21 Mosley, Jeana                BELLEVUE EAS          31-05.00      9.57m 
 23 Nwatonocha, Ruth             LINCOLN NORT          31-03.00      9.52m 
 24 Viloria, Michaela            BELLEVUE WES          31-02.00      9.49m 
 25 Siemonsma, Brittney          DELL RAPIDS           31-01.00      9.47m 
 26 Windeshausen, Kendra         DAKOTA VALLE          31-00.00      9.44m 
 26 List, Cassie                 TEA AREA              31-00.00      9.44m 
 28 Dohlmann, Allison            LUVERNE               30-08.00      9.34m 
 28 Quattlebaum, Malorie         SPENCER               30-08.00      9.34m 
 30 Russell, Lexi                SF ROOSEVELT          30-07.00      9.32m 
 30 Culver, Brittany             SPENCER               30-07.00      9.32m 
 32 Renfrow, Joy                 BELLEVUE EAS          30-06.00      9.29m 
 33 Wallick, Kelsey              COLUMBUS              30-02.00      9.19m 
 34 Peoples, India               OMAHA BENSON          29-08.00      9.04m 
 35 Hart, Katelyn                LUVERNE               28-01.00      8.55m 
 36 Sedivy, Maggie               SOUTH SIOUX           27-03.00      8.30m 
 37 Medbourn, Maddie             SOUTH SIOUX           27-02.00      8.28m 
 38 Brannan, Chelsey             BRANDON VALL          27-01.00      8.25m 
 39 Westcott, Ashley             BRANDON VALL          27-00.00      8.22m 
 39 Schmidt, Marissa             SB-LUTON              27-00.00      8.22m 
 41 Meier, Shania                SF LINCOLN S          26-09.00      8.15m 
 42 Haan, Lexi                   SIOUX FALLS           26-06.00      8.07m 
 43 Cronquist, Yssi              LUVERNE               26-01.00      7.95m 
 43 McGill, Rachel               PIERCE NE             26-01.00      7.95m 
 45 Stratton, Bailey             LUVERNE               25-04.00      7.72m 
 46 Voss, Maddie                 SOUTH SIOUX           24-09.00      7.54m 
 47 Wragge, Payton               PIERCE NE             21-02.00      6.45m 
 48 Schauer, Hannah              SB-LUTON              19-06.00      5.94m 
 
Event 31  Boys Pole Vault
==========================================================================
    Name                    Year School                  Finals           
==========================================================================
  1 Tatum, Andy                  LINCOLN NORT          14-00.00      4.26m 
  2 Schaefer, Nate               BROOKINGS HI          14-00.00      4.26m 
  3 Knapp, Braydon               BELLEVUE WES          12-06.00      3.81m 
  3 Koci, Darin                  COLUMBUS HIG          12-06.00      3.81m 
  5 Anderson, Brian              WATERTOWN             12-06.00      3.81m 
  6 Wiebelhaus, Tanner           BELLEVUE WES          12-00.00      3.65m 
  6 Semmens, Cody                COLUMBUS HIG          12-00.00      3.65m 
  6 Gholson, Andy                COLUMBUS HIG          12-00.00      3.65m 
  9 Skillingstad, Casey          YANKTON SD            11-06.00      3.50m 
  9 Hofer, James                 YANKTON SD            11-06.00      3.50m 
 11 Herr, Dexter                 SF ROOSEVELT          10-06.00      3.20m 
 12 Dooyema, Eli                 LUVERNE               10-00.00      3.04m 
 12 Top, Dylan                   SF ROOSEVELT          10-00.00      3.04m 
 14 Schlag, Zach                 SF ROOSEVELT           9-06.00      2.89m 
 14 Hosman, Riley                BRANDON VALL           9-06.00      2.89m 
 16 Penne, Matthew               PIERCE NE              9-00.00      2.74m 
 17 Herr, Dylan                  SF LINCOLN S           8-06.00      2.59m 
 17 Boyce, Gage                  BELLEVUE EAS           8-06.00      2.59m 
 19 Mezick, Michael              BELLEVUE EAS           8-00.00      2.43m 
 20 Olson, Manny                 LUVERNE                7-06.00      2.28m 
 -- Whtlock, Nate                SF LINCOLN S                NH            
 -- Oddy, Alex                   BRANDON VALL                NH            
 -- Pham, Joe                    DAKOTA VALLE                NH            
 -- Frankenhoff, Jackson         LUVERNE                     NH            
 -- Frohreich, Colton            YANKTON SD                  NH            
 -- Nachreiner, Jacob            BRANDON VALL                NH            
 
Event 32  Girls Pole Vault
==========================================================================
    Name                    Year School                  Finals           
==========================================================================
  1 Stangl, Brittany             WATERTOWN             10-06.00      3.20m 
  2 Vanlaecken, Emily            WATERTOWN             10-00.00      3.04m 
  3 Study, Kaylee                COLUMBUS               9-06.00      2.89m 
  4 Petersen, Macy               SF ROOSEVELT           9-00.00      2.74m 
  5 Crouch, Lauren               BELLEVUE WES           9-00.00      2.74m 
  6 Fox, Jordan                  WATERTOWN              8-06.00      2.59m 
  7 Talbot, Jessica              BELLEVUE WES           8-06.00      2.59m 
  8 Gustafson, Brittni           BROOKINGS HI           8-06.00      2.59m 
  9 Maffett, Kaitlin             BROOKINGS HI           8-00.00      2.43m 
 10 Ioppe, Aline                 COLUMBUS               8-00.00      2.43m 
 11 Kimel, Sierra                BELLEVUE WES           8-00.00      2.43m 
 12 Murray, Hannah               BRANDON VALL           7-06.00      2.28m 
 12 Murray, Hailey               BRANDON VALL           7-06.00      2.28m 
 12 Thornton, Kelsey             SF ROOSEVELT           7-06.00      2.28m 
 12 Aune, Alicia                 YANKTON SD             7-06.00      2.28m 
 -- Kockelman-Radtke, Josey      LUVERNE                     NH            
 -- Johnson, Ali                 PIERCE NE                   NH            
 -- Amdahl, Logan                WATERTOWN                   NH            
 -- Ethreim, Charissa            BRANDON VALL                NH            
 -- Higgins, Hannah              PIERCE NE                   NH            
 -- Curtis, Chelsea              LUVERNE                     NH            
 -- Hoffmann, Alissa             PIERCE NE                   NH            
 
Event 37  Girls 1600 Sprint Medley
===================================================================
    School                                               Finals  H#
===================================================================
  1 SIOUX FALLS WASH.                                   4:20.98   3 
     1) Wiederrich, Sara                2)                                
  2 LINCOLN NORTH STAR                                  4:23.11   3 
     1) Young, Quriosity                2)                                
  3 WEST CENTRAL                                        4:25.33   3 
     1) Mulbah, Sienah                  2)                                
  4 SF LINCOLN SD                                       4:27.95   3 
  5 YANKTON SD                                          4:31.12   3 
  6 OMAHA WESTSIDE                                      4:37.14   1 
  7 BELLEVUE EAST                                       4:38.16   2 
  8 SPENCER                                             4:39.40   3 
  9 SF ROOSEVELT                                        4:42.44   2 
 10 DELL RAPIDS                                         4:43.09   2 
 11 LUVERNE                                             4:45.57   2 
 12 BRANDON VALLEY                                      4:45.76   3 
 13 VERMILLION TANAGERS                                 4:46.36   2 
 14 COLUMBUS                                            4:46.78   1 
 15 SB-LUTON                                            4:48.73   2 
 16 BELLEVUE WEST                                       4:51.81   2 
 17 SC- EAST                                            4:52.15   2 
 18 SOUTH SIOUX CITY                                    4:53.86   1 
 19 DAKOTA VALLEY                                       5:05.77   1 
 20 PIERCE NE                                           5:10.22   1 
 21 OMAHA BENSON                                        5:14.84   1 
 
Event 38  Boys 1600 Sprint Medley
===================================================================
    School                                               Finals  H#
===================================================================
  1 SIOUX FALLS WASH.                                   3:38.85   3 
     1) Gerry, Nate                     2)                                
  2 BRANDON VALLEY                                      3:41.04   3 
  3 SF LINCOLN SD                                       3:43.59   3 
  4 SF ROOSEVELT                                        3:46.42   3 
  5 BELLEVUE WEST                                       3:51.12   2 
  6 WEST CENTRAL                                        3:52.76   2 
  7 SPENCER                                             3:54.03   1 
  8 OMAHA BENSON                                        3:55.40   3 
  9 SB-LUTON                                            3:58.96   1 
 10 SIOUX CITY WEST                                     4:00.02   2 
 11 SOUTH SIOUX CITY                                    4:00.08   1 
 12 YANKTON SD                                          4:01.22   3 
 13 TEA AREA                                            4:02.58   1 
 14 DAKOTA VALLEY                                       4:02.59   1 
 15 SC- EAST                                            4:03.78   1 
 16 OMAHA WESTSIDE                                      4:03.95   3 
 17 HARRISBURG                                          4:04.95   1 
 18 BELLEVUE EAST                                       4:05.20   2 
 19 LUVERNE                                             4:06.38   1 
 20 PIERCE NE                                           4:09.08   2 
 21 COLUMBUS                                            4:09.16   2 
 
Event 39  Boys 1500 Meter Run Wheelchair
================================================================
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Fischbach, Dylan             VERMILLION T           4:56.77  


Post to:  
Post as: 
2 comment(s)  
vaughnjb
This website is extremely confusing and frustrating.
vaughnjb
I am trying to find results for the Dan Lennon meet today and all the links take me nowhere. How do I find results?
History for Shane
YearVideosNewsPhotosBlogs
2014 43      
2013 4 80 3  
2012 34 942 29  
2011 734 1365 161  
2010 597 911 360  
2009 1011 1491 1106 4
2008 616 560 691  
2007 161 97 3 1
2006   38 1  
2005   44 5  
2004   32    
2003   2    
2002   1    
2001   1    
2000   4    
1999   5    
1998   6    
1997   5    
1996   4    
1995   2    
1994   1    
1993   2    
1992   1    
1985 1