Upload a Photo Upload a Video Add a News article Write a Blog Add a Comment
MessageReportBlock
Blog Feed News Feed Video Feed All Feeds

Folders

2011 Sundodger Invitational Results(Sep 19 2011, 05:46 PM)
Training Camp 2011(Sep 9 2011, 05:54 AM)
BC Athletics Annual Awards(Aug 26 2011, 02:26 AM)
NAIA CHAMPIONSHIPS: DAY 1 RECAP(May 27 2011, 06:20 AM)
 

News

 

2011 Results - UBC Pre-Jerome: OFFICIAL MEET WEBSITE

Published by
saynsley   on Jul 1 2011, 02:14 AM
Licensed to Valley Royals Track & Field Club
                                        HY-TEK's Meet Manager 7/1/2011 07:35 AM
                          UBC PRE-JEROME - 6/30/2011                           
                                   6/30/2011                                   
                                    Results                                    
 
Event 1  Women 100 Meter Dash
=====================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Wind
=====================================================================
Finals
  1 Whitehead, Liza              Coq. Cheetah             12.19  -0.1 
  2 Davis, Shai                  Kajaks                   12.43  -0.1 
  3 Ayesu-Attah, Esinam          Coq. Cheetah             12.47  -0.1 
  4 Rowe, Whitney                Unattached               12.55  -0.1 
  5 Wiebe, Devan                 Vancouver OC             12.82  -0.1 
  6 Adande, Karin                Norwesters               13.26  -0.1 
 
Event 2  Men 100 Meter Dash
========================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Wind H#
========================================================================
  1 Harris, Adam                 Guyana                   10.52  -0.8  2 
  2 Trice, Lawrence              Aag Elite Tr             10.58  -0.8  2 
  3 Taylor, Tatum                U S A                    11.07  -0.8  2 
  4 Vadeboncoeur, Nathan         Winnipeg Opt             11.14  -0.8  2 
  5 Wilson, Michael              Unattached               11.14  -0.8  2 
  6 Linde, James                 Coq. Cheetah             11.33  -1.0  1 
  7 Ayin, Nicholas               Coq. Cheetah             11.44  -0.8  2 
  8 Taylor-Lewis, Tunji          Coq. Cheetah             11.54  -1.0  1 
  9 Taylor-Lewis, Adeyemi        Coq. Cheetah             11.66  -1.0  1 
 10 Agiba, Joseph                Douglas College          11.82  -1.0  1 
 11 Mizamani, Ahmad              Spartans                 12.11  -1.0  1 
 12 Gillespie, Sean              Unattached               12.73  -1.0  1 
 
Event 3  Women 200 Meter Dash
=====================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1 Davis, Shai                  Kajaks                   24.97  -0.7 
  2 Rowe, Whitney                Unattached               25.78  -0.7 
  3 Cho, Stephanie               Vancouver OC             26.92  -0.7 
  4 Kent, Brittany               Coastal                  28.44  -0.7 
  5 Gillespie, Lauren            Vancouver OC             28.62  -0.7 
 
Event 4  Men 200 Meter Dash
=====================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Wind
=====================================================================
 -- Ayin, Nicholas               Coq. Cheetah                NT   NWI 
 -- Wilson, Michael              Unattached                  NT   NWI 
 
Event 5  Women 400 Meter Dash
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 Lotwin, Kelsey               UCAC                     56.80  
  2 Panteau, April               Run With Us/             57.66  
  3 Tunti, Cheyanne              Unattached               57.79  
  4 Desch, Chantel               Valley Royal             58.40  
  5 Cablayan, Tahlie             Seattle Spee             59.96  
  6 Gillespie, Lauren            Vancouver OC           1:03.27  
 
Event 6  Men 400 Meter Dash
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 Ayesu-Attah, Benjamin        Coq. Cheetah             48.03  
  2 Hoon, Song Jung              Korea                    48.99  
  3 Tard, Marqueth               Unattached               49.10  
  4 Woytkowiak, Paul             Unattached               49.89  
  5 Youl, Youn Sang              Korea                    49.89  
  6 Mainardi, Christopher        Vancouver OC             58.21  
 
Event 7  Women 800 Meter Dash
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 Cathey, Mason                Saucony Hurr           2:09.17  
  2 Currie, Katelyn              U. of Victor           2:12.87  
  3 Pomfret, Kendra              U. of Victor           2:12.90  
  4 McCulligh, Maureen           U. of Victor           2:16.46  
  5 Mackenzie, Kansas            Vancouver T-           2:16.94  
  6 Bassett, Miryam              oceanside tr           2:17.50  
  7 Espinoza, Angelica           Corre A.C.             2:17.70  
  8 Stone, Kala                  Kamloops Tra           2:17.79  
  9 Menzies, Miranda             Coq. Cheetah           2:19.03  
 10 Dodd, Sophie                 Vancouver OC           2:26.17  
 11 McInnis, Shauna              U. of Victor           2:27.26  
 12 Balbosa, Chelsea             Unattached             2:31.13  
 -- Moore, Jenica                U. of Victor               DNF  
 -- Boss, Tracy  Pacer           Unattached                 DNF  
 
Event 8  Men 800 Meter Dash
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 Pessing, Daniel              Houston Harr           1:50.49  
  2 Wilkes, Mark                 Unattached             1:51.56  
  3 Falk, Nick                   Windsor ON             1:51.76  
  4 Theriault, Madison           Caltaf                 1:51.81  
  5 Lapointe, Jean-Samuel        Rouge et Or            1:51.96  
  6 Philibert, Charles           Rouge et Or            1:51.99  
  7 Hole, Nigel                  Point Grey T           1:52.02  
  8 Russell, Ryan                Calgary Inte           1:52.12  
  9 Doiron, Jean-Marc            O2                     1:52.17  
 10 Bickley, Brad                Ucac                   1:52.39  
 11 Laporte, Charles-Olivier     Rouge et Or            1:52.78  
 12 Henry, James                 Unattached             1:53.74  
 13 Mtichell, Cam                Unattached             1:54.24  
 14 Liu, Yubai                   Unattached             1:54.50  
 15 Gravel, Christian            Vancouver T-           1:54.73  
 16 Kilpatrick, Alex             Vancouver T-           1:55.49  
 17 Gaudes, Adam                 U. of Victor           1:55.53  
 18 Wasylyshyn, Adam             Ucac                   1:57.35  
 19 Bocksnick, Jackson           U. of Victor           1:57.69  
 20 Irvine, Kyle                 U. of Victor           1:57.90  
 21 So, Matthew                  Vancouver T-           1:58.77  
 22 Langridge, Jordan            Windsor ON             1:59.23  
 23 Anand, Kapil                 Vancouver T-           1:59.64  
 24 Hunt, Theo                   Point Grey T           2:01.49  
 25 Rice, Eros                   Run with Us            2:03.28  
 26 Butler, Michael              Ocean Athlet           2:04.68  
 27 Wong, Mackenzie              Vancouver T-           2:05.06  
 28 Goh, Daniel                  Vancouver T-           2:05.49  
 29 Buckshon, Joseph             Vancouver T-           2:05.87  
 
Event 9  Women 3000 Meter Steeplechase
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 Waite, Lennie                TeamRogue El           9:55.25  
  2 Buchanan, Dana               Speed River           10:09.18  
  3 MacGregor, Meredith          Speed River           10:12.79  
  4 Willemse, Lydia              Speed River           10:42.61  
 
Event 10  Men 3000 Meter Steeplechase
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 Palacios Luna, Javier        Mexico                 9:13.00  
 
Event 11  Women Triple Jump
=====================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1 Templeton, Erin              Unattached              11.26m  +0.0 
     10.88m(-0.2) 10.94m(-0.8) FOUL(-1.0) 10.80m(-1.0) FOUL      11.26m(+0.0)
  2 Dodd, Sophie                 Vancouver OC            11.14m  -1.9 
     FOUL      11.14m(-1.9)    10.92m(+0.0)      
 -- Cho, Stephanie               Vancouver OC              FOUL       
     FOUL      FOUL      FOUL      FOUL      FOUL      FOUL     
 
Event 12  Men Triple Jump
=====================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1 Kenler, Logan                New West Spa            11.98m  +0.0 
     11.61m(+0.0) 11.56m(-2.0) 11.98m(+0.0) FOUL      11.76m(-1.1) 9.23m(-2.9)
 
Event 13  Women High Jump
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 Kandola, Manisha             New West Spa             1.55m  
     1.35 1.40 1.45 1.50 1.55 1.60 0.00 0.00 0.00 0.00 0.00 0.00 0.00 0.00 0.00 0.00 0.00 0.00 0.00 
        O    O    O   XO   XO  XXX   XO   XO   XO   XO   XO   XO   XO   XO   XO   XO   XO   XO   XO 
  2 Pauls, Sophia                Vancouver OC             1.50m  
     1.35 1.40 1.45 1.50 1.55 
        O    O    O    O  XXX 
  3 Hanson, Jessica              Vancouver OC             1.45m  
     1.35 1.40 1.45 1.50 
        O    O    O  XXX 
 
Event 15  Women Shot Put 4 kg
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 Suttie, Taryn                Saskatoon Tr            15.53m  
      14.67m  15.24m  15.53m  15.46m  FOUL  15.33m
  2 Gillespie, Lauren            Vancouver OC             7.69m  
      7.07m  7.61m  7.33m  7.69m  7.57m  7.55m
 
Event 18  Women 5000 Meter Dash
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 Charlier-Grunnagle, Dawn     U S A                 16:30.14  
  2 Souter, Jodi                 Unattached            17:24.02  
  3 Kyger Henry, Asher           Unattached            17:29.16  
 -- Schaaf, Kendra               North Caroli               DNF  
 
Event 19  Men 1500 Meter Run
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 Wolff, Dennis                Riadha                 3:54.38  
  2 Jin, Park Jung               Korea                  3:55.59  
  3 Maynard, Jordan              British Colu           3:57.25  
  4 Oxland, Doug                 U. of Victor           3:57.89  
  5 Kazuta, Kerry                Point Grey T           3:58.21  
  6 Kent, Justin                 Coastal                3:58.24  
  7 Schiavonne, Trevor           U. of Victor           4:00.55  
  8 Forster, Keir                Unattached             4:01.61  
  9 Clouthier, Josh              U. of Victor           4:02.49  
 10 Bruchet, Jake                Ocean Athlet           4:04.97  
 11 Jirot, Nicolas               Unattached             4:06.02  
 12 Young, James                 Unattached             4:06.11  
 13 Goodwin, Nathan              Coastal                4:06.97  
 14 Delcourt, Tim                Coastal                4:09.30  
 15 Cliff, William               Vancouver T-           4:10.98  
 16 Viola, Lawrence              Coq. Cheetah           4:11.09  
 17 Shamsi, Bilal                Coastal                4:14.22  
 18 Wong, Brendan                Coq. Cheetah           4:14.57  
 19 Rajala, Devin                Hershey Harriers       4:22.76  
 20 Christie, Gordon             Prairie Inn            4:51.92  
 -- Palacios Luna, Javier        Mexico                     DNF  
 
Event 20  Women 1500 Meter Run
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 Smith, Jordyn                Bowerman Ath           4:29.36  
  2 Parker, Andrea               Unattached             4:29.51  
  3 Jung, Heh Yeon               Korea                  4:30.49  
  4 Souter, Jennifer             Queen City S           4:31.69  
  5 Walkow, Samantha             Ocean Athlet           4:33.28  
  6 Therrien, Brittany           U. of Victor           4:34.06  
  7 Trenholm, Stephanie          U. of Victor           4:34.65  
  8 Van Veilt, Jenna             U. of Victor           4:35.08  
  9 Silis, Alejandra             Corre A.C.             4:36.31  
 10 Perez, Faviola               Corre A.C.             4:36.45  
 11 Roske, Alicia                U. of Victor           4:37.50  
 12 MacDonald, Madeline          University o           4:38.75  
 13 Noel, Peggy                  Ocean Athlet           4:40.21  
 14 Allison, Katrina             Vancouver T-           4:47.72  
 15 McQueen, Riley               U. of Victor           4:48.59  
 16 Ginter, Alexandra            Coastal                4:48.93  
 17 Slinn, Heather               Point Grey             4:50.74  
 18 Ortiz, Fernanda              Corre A.C.             4:51.11  
 19 Laforce, Daisy               Unattached             4:52.87  
 20 Bassett, Rebecca             oceanside tr           4:58.64  
 21 Christie, Juliette           Unattached             5:13.79  
 22 Cho, Erina                   Coq. Cheetah           5:16.21  
 -- Bassett, Sandi               oceanside tr               DNF  
Post to:  
Post as: 
History for saynsley
YearVideosNewsPhotosBlogs
2011 2 64 171  
2010 2 24 135