Upload a Photo Upload a Video Add a News article Write a Blog Add a Comment
MessageReportBlock
Blog Feed News Feed Video Feed All Feeds

Folders

 

News

 

2012 Results - Dome High School Series Meet #4

Published by
Trainer Dave   Apr 19th 2012, 11:08pm
Licensed to Ottawa Lions T&F Club      HY-TEK's Meet Manager 4/19/2012 04:17 PM
                 Dome High School Series - Meet #4 - 4/19/2012                 
                    Sponsored by the Ottawa Lions T&F Club                     
                         Dome @ Louis-Riel, Ottawa, ON                         
                                    Results                                    
 
Girls 200 Meter Midget
===================================================================
    Name                    Year School                  Finals  H#
===================================================================
Finals
  1 Remadji, Regina           97 Louis-Riel               26.41   4 
  2 Hendricks, Lia            97 Louis-Riel               27.12   8 
  3 Falla, Katie              97 Enumberland              28.79   1 
  4 Bourgeois, Cassandra      97 G-Lalonde                28.80   1 
  5 Pennel, Nicole            97 Col By                   29.06   7 
  6 Baillargeon, Catherine    97 Fr-Cite                  29.09   1 
  7 Bourque, Marianne         97 De LaSalle               29.14   3 
  8 Goudreau-Patterson, Sydn  97 Gloucester               29.18   9 
  9 Bellamy, Claudia          97 Enumberland              29.39   2 
 10 Hay, Chelsea              98 W Carleton               30.30   3 
 11 Lafleur, Brunette         98 De LaSalle               30.60   8 
 12 Schmidt, Brianna          97 Enumberland              30.75   9 
 13 Routier, Meghan           99 Fr-Cite                  31.61   7 
 14 Roach, Rachel             97 Enumberland              31.61   8 
 15 Ryan, Janna               97 Col By                   31.72   5 
 16 Maiorino, Anna            97 Fr-Cite                  31.83   2 
 17 Boursiquot, Abby          97 Col By                   31.83   4 
 18 King, Mickayla            97 Enumberland              32.18   4 
 19 Bonenfant, Carley         98 W Carleton               32.21   6 
 20 Ladanowski, Jennifer      99 Fr-Cite                  32.24   8 
 21 Wu, Mia                   97 Col By                   32.26   2 
 22 Zhang, Debbie             97 C Wilson                 34.00   3 
 23 Kabongo, Joanna           99 De LaSalle               34.17   9 
 24 Richard, Madison          97 Venta                    34.47   5 
 25 Herbert, Katherine        96 De LaSalle               35.14   6 
 26 Lemieux, Sophie              Lycee-Claudel            35.53   5 
 27 Adams, Gwen               97 Venta                    36.89   7 
 28 Belanger, Marie Anna      97 Gloucester               37.20   5 
 
Girls 800 Meter Run Midget
================================================================
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Biklo, Vanessa            99 Fr-Cite                2:40.55  
  2 Borrens, Sara             99 Fr-Cite                2:40.60  
  3 Albert, Anika             99 Woodroffe              2:41.16  
  4 Murtha-And, Judith        97 Enumberland            2:41.30  
  5 Gibson, Katie             99 W Carleton             2:42.26  
  6 Ladanowski, Jennifer      99 Fr-Cite                2:46.16  
  7 Lachance-Soulard, Amélie  99 Fr-Cite                2:46.91  
  8 Pennel, Nicole            97 Col By                 2:47.29  
  9 Becker, Sylvie            97 Enumberland            2:48.49  
 10 Crowe, Kirsten            97 Enumberland            2:48.60  
 11 Carlsson, Amber           97 Venta                  3:04.26  
 
Girls 3000 Meter Run Midget
================================================================
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Codrington, Lia           97 Canterbury            11:09.93  
  2 Marshall, Katherine       98 Fr-Cite               12:02.25  
  3 Gibson, Katie             99 W Carleton            12:06.89  
  4 Murtha-Anderson, Judith   97 Enumberland           12:41.30  
  5 Albert, Anika             99 Woodroffe             13:02.56  
  6 Grall, Claire             97 De LaSalle            13:03.79  
  7 Becker, Sylvie            97 Enumberland           13:15.61  
  8 Goudreault, Adrienne         Lycee-Claudel         13:52.94  
 
Girls 300 Meter Hurdles Midget
================================================================
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Falla, Katie              97 Enumberland              52.66  
  2 Schmidt, Brianna          97 Enumberland              59.18  
  3 Wells, Andrea                Lisgar                 1:00.71  
  4 Zhang, Debbie             97 C Wilson               1:03.54  
 
Girls 4x100 Meter Relay Midget
================================================================
    School                                               Finals 
================================================================
  1 East Northumberland  'A'                              56.26  
  2 Lisgar  'A'                                         1:01.86  
 
Girls High Jump Midget
================================================================
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Roach, Rachel             97 Enumberland              1.25m  
  2 Sinclair, Cora               Lisgar                   1.20m  
 
Girls Long Jump Midget
================================================================
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Le, Vivian                   Lisgar                   3.83m  
  2 Hay, Chelsea              98 W Carleton               3.79m  
  3 Wu, Mia                   97 Col By                   3.71m  
  4 Boursiquot, Abby          97 Col By                   3.60m  
  5 King, Mickayla            97 Enumberland              3.54m  
  6 Bellamy, Claudia          97 Enumberland              3.32m  
 
Girls Javelin Throw Midget
================================================================
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Adams, Gwen               97 Venta                   12.00m  
 
Girls 200 Meter Junior
===================================================================
    Name                    Year School                  Finals  H#
===================================================================
  1 Chiarelli, Ali            96 Mother T                 27.05   4 
  2 Dai, Annie                96 Col By                   27.18   1 
  3 Telford, Alexandra        96 Home                     27.22   4 
  4 Tshilenge, Elisée         96 Fr-Cite                  28.09   3 
  5 Hall, Rebekkah            96 Enumberland              28.13   1 
  6 Brandys, Lindsay          96 Ashbury                  28.28   4 
  7 Robinson, Julie           96 Ashbury                  28.61   1 
  8 Lucien, Nafthalia         96 Fr-Cite                  28.88   5 
  9 Lamothe, Alexia           96 C Wilson                 29.02   3 
 10 Jourdeuil, Katie          96 Canterbury               29.06   1 
 11 Banezzouz, Rim            96 G-Lalonde                29.34   3 
 12 McGinn, Megan             97 Ashbury                  29.54   5 
 13 Voskamp, Karli            96 Enumberland              30.35   2 
 14 Sharpe, Tori              96 Enumberland              30.70   5 
 15 Belleus, Fendy               Lycee-Claudel            31.03   4 
 16 Ginder, Christina            Lisgar                   32.38   3 
 17 Huang, Ellen                 Lisgar                   32.50   2 
 18 Ramos, Maria                 Lisgar                   32.77   5 
 19 Ejov, Anastasia           97 Ashbury                  34.19   2 
 
Girls 800 Meter Run Junior
================================================================
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Telford, Alexandra        96 Home                   2:44.28  
  2 Bechthold, Avery          96 Col By                 2:44.48  
  3 Sharpe, Tori              96 Enumberland            2:46.12  
  4 Hynes, Kianna             96 Enumberland            2:47.00  
  5 Ginder, Elizabeth            Lisgar                 2:49.42  
  6 Jourdeuil, Katie          96 Canterbury             2:51.36  
  7 Williams, Laura           96 Col By                 2:51.82  
  8 Huang, Ellen                 Lisgar                 2:52.25  
  9 Goel, Priyanka            97 Ashbury                2:55.99  
 10 Klaassen, Alicia             Lisgar                 2:56.77  
 11 Cooper, Casey             97 Ashbury                3:00.26  
 12 Martel, Caitlyn           96 Col By                 3:08.90  
 13 Reiter, Nicola               Lisgar                 3:44.11  
 
Girls 3000 Meter Run Junior
================================================================
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Ginder, Elizabeth            Lisgar                12:44.86  
  2 Klaassen, Alicia             Lisgar                13:23.41  
 
Girls 300 Meter Hurdles Junior
================================================================
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Lamothe, Alexia           96 C Wilson                 49.32  
  2 Hall, Rebekkah            96 Enumberland              52.35  
 
Girls 4x100 Meter Relay Junior
===================================================================
    School                                               Finals  H#
===================================================================
  1 Ashbury College  'A'                                  55.50   2 
  2 Franco-Cite  'A'                                      55.59   1 
  3 East Northumberland  'A'                              56.77   2 
  4 Colonel By Secondary School  'A'                      59.28   1 
  5 Lycee-Claudel  'A'                                    59.70   1 
 
Girls High Jump Junior
================================================================
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Candel, Blanca            98 Ashbury                  1.20m  
 
Girls Long Jump Junior
================================================================
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Tshilenge, Elisée         96 Fr-Cite                  4.74m  
  2 Amoi, Laura                  Lycee-Claudel            4.46m  
  3 Hall, Rebekkah            96 Enumberland              4.32m  
  4 Hynes, Kianna             96 Enumberland              4.08m  
  5 Belleus, Fendy               Lycee-Claudel            4.03m  
  6 Pennel, Nicole            97 Col By                   3.92m  
  7 Mukendi, Gloria           96 De LaSalle               3.63m  
  8 Romain, Cassandra         96 C Wilson                 3.39m  
 
Girls Javelin Throw Junior
================================================================
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Williams, Laura           96 Col By                  19.20m  
  2 Genty, Emma                  Lycee-Claudel           17.00m  
  3 Baxter, Harmonie          98 St.Michael              16.00m  
  4 Baxter, Hope              98 St.Michael             J16.00m  
 
Girls 200 Meter Senior
===================================================================
    Name                    Year School                  Finals  H#
===================================================================
  1 McIntyre, Victoria        95 Ashbury                  25.15   2 
  2 Warren, Madeline          96 Ashbury                  26.06   3 
  3 Hayes, Bridget            95 Mother T                 26.97   5 
  4 McKinnon, Amanda          94 Louis-Riel               27.49   6 
  5 Mohiddin, Asha            95 Louis-Riel               27.79   1 
  6 McBride, Alannah          94 Col By                   28.04   3 
  7 Narine, Priya             95 G-Lalonde                28.14   5 
  8 Montgomery, Emily         97 Ashbury                  28.63   1 
  9 Patton, Olivia            95 Enumberland              29.23   2 
 10 Kary, Lindsay             95 St. Matthew              29.56   5 
 11 Lafleur, Michelle         94 De LaSalle               31.16   1 
 12 Crosby, Jen               95 W Carleton               31.41   3 
 13 Doherty, Veronica         94 Woodroffe                31.46   3 
 14 Christmas, Beka           97 W Carleton               31.56   2 
 15 Mielke, Cheryl            97 Woodroffe                32.05   1 
 16 Exantus, Bernadine        95 De LaSalle               32.24   5 
 17 Watts, Laura              94 Enumberland              32.66   4 
 18 Sundararaj, Lily             Lisgar                   32.82   4 
 19 Krauthaker, Morgan        95 Woodroffe                33.32   4 
 20 Prabphala, Paramaporn     95 De LaSalle               33.89   6 
 
Girls 800 Meter Run Senior
================================================================
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Walton, Shannon           94 Ashbury                2:20.93  
  2 Kary, Lindsay             95 St. Matthew            2:23.19  
  3 Patton, Olivia            95 Enumberland            2:24.76  
  4 Ouimette, Sarah           94 St.Michael             2:35.00  
  5 Falla, Jill               94 Enumberland            2:48.87  
  6 Sanford, Rebecca          95 St. Matthew            2:53.43  
  7 Doherty, Veronica         94 Woodroffe              2:58.57  
  8 F-Lacombe, Jessica        95 Louis-Riel             3:00.42  
  9 Dibbits, Taylor           94 Enumberland            3:06.40  
 10 Slater, Winona            95 B-D                    3:25.27  
 
Girls 3000 Meter Run Senior
================================================================
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Barnes, Mikaela           95 Renfrew               11:39.32  
  2 Falla, Jill               94 Enumberland           12:41.57  
  3 Ouimette, Sarah           94 St.Michael            12:54.47  
  4 Mulawyshyn, Allison       93 B-D                   13:36.81  
  5 Dibbits, Taylor           94 Enumberland           14:17.68  
 -- Slater, Winona            95 B-D                        DNF  
 
Girls 300 Meter Hurdles Senior
===================================================================
    Name                    Year School                  Finals  H#
===================================================================
  1 Hayes, Bridget            95 Mother T                 45.32   2 
  2 McKinnon, Amanda          94 Louis-Riel               47.65   2 
  3 McBride, Alannah          94 Col By                   48.49   2 
  4 Dahms, Marie-Eve          96 B-D                      48.57   1 
  5 Mielke, Cheryl            97 Woodroffe                58.92   1 
  6 Arseneau, Danielle        95 Louis-Riel             1:00.13   2 
  7 Watts, Laura              94 Enumberland            1:03.27   1 
 
Girls 4x100 Meter Relay Senior
===================================================================
    School                                               Finals  H#
===================================================================
  1 Ashbury College  'A'                                  54.66   2 
  2 De LaSalle  'A'                                       56.99   1 
  3 West Carleton SS  'A'                                 57.62   1 
  4 East Northumberland  'A'                            1:00.65   1 
  5 Lisgar  'A'                                         1:00.90   2 
 
Girls High Jump Senior
================================================================
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Mills, Leah               95 C Wilson                 1.39m  
  2 Loh, Jaimee               95 C Wilson                J1.39m  
  3 Benedeczky, Alexandra     95 W Carleton               1.20m  
 
Girls Long Jump Senior
================================================================
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Loh, Jaimee               95 C Wilson                 4.87m  
  2 Mohiddin, Asha            95 Louis-Riel               4.83m  
  3 Dai, Annie                96 Col By                   4.29m  
  4 Sib, Renelle                 Lycee-Claudel            4.08m  
  5 Matthews, Mairead         96 Col By                   3.98m  
  6 Li, Sonja                    Lisgar                   3.88m  
  7 Zhao, Leah                   Lisgar                   3.76m  
  8 Louiseize, Yolene         95 De LaSalle              J3.76m  
  9 Alfred, Christina         95 De LaSalle               3.69m  
 10 Chaouni, Yasmine          94 C Wilson                 3.52m  
 11 Benedeczky, Alexandra     95 W Carleton               3.51m  
 
Girls Javelin Throw Senior
================================================================
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Liusun, Tina              94 W Carleton              32.58m  
  2 Yace, Anne-Sybil          95 Fr-Cite                 21.07m  
  3 Sib, Renelle                 Lycee-Claudel           20.30m  
  4 DeHass, Stephanie         95 B-D                     17.90m  
  5 Serkan, Aida              95 Woodroffe               13.00m  
 
Girls 1600 Sprint Medley Open
================================================================
    School                                               Finals 
================================================================
  1 East Northumberland  'C'                            4:51.99  
  2 Colonel By Secondary School  'A'                    4:57.11  
  3 East Northumberland  'B'                            5:06.83  
  4 East Northumberland  'A'                            5:07.50  
  5 Woodroffe High School  'A'                          5:11.91  
  6 East Northumberland  'D'                            5:24.21  
  7 Lisgar  'A'                                         5:33.57  
 
Boys 200 Meter Midget
===================================================================
    Name                    Year School                  Finals  H#
===================================================================
  1 Egert, Nathan             97 C Wilson                 24.01   5 
  2 Jama, Jibrel              97 Louis-Riel               25.04   3 
  3 St. Louis, Issac          97 St. Matthew              25.15   1 
  4 Bouragsa, Yassin             L'Escale                 25.21   4 
  5 Capina, Joshua               L'Escale                 25.36   6 
  6 Slupeiks, Cameron         97 Col By                   25.45   3 
  7 R-Couvillon, Joel         97 Louis-Riel               25.85   4 
  8 Mwaka, Pierre-Andre       97 Louis-Riel               25.87   8 
  9 St-Laurent, Simon         97 Fr-Cite                  26.13   3 
 10 Kurylowicz, Mitch         99 Ashbury                  26.19   5 
 11 Barink, Ethan             97 Enumberland              26.20   6 
 12 Belej, James              97 Enumberland              26.52   4 
 13 Malekos, Adam             97 Louis-Riel               27.05   7 
 14 durrieu, Sébastien           Lycee-Claudel            27.26   1 
 15 Duff, Jake                97 Woodroffe                27.40   2 
 16 Sim, Brayden              97 Enumberland              27.42   3 
 17 Dibbits, Quin             97 Enumberland              27.89   1 
 18 Binette, Marc-Andre       97 Louis-Riel               28.04   6 
 19 Scaletta, Joel            97 Enumberland              28.12   2 
 20 Thomas, Bryan             97 Gloucester               28.43   5 
 21 Malekos, Christopher      99 Fr-Cite                  28.46   2 
 22 Siage, Omar               99 De LaSalle               28.69   8 
 23 Lee, Shawn                98 Venta                    29.26   7 
 24 Stinson, Carter           97 Venta                    30.07   4 
 25 Herbert, Jeremy           98 De LaSalle               30.11   5 
 26 Fassbender, Nicholas      97 Venta                    31.80   2 
 27 Lafortune-Lemieux, Félix  99 Fr-Cite                  31.91   7 
 28 Chan, John                97 Venta                    32.70   6 
 29 Osterwoldt, Hugo          99 De LaSalle               37.03   7 
 
Boys 800 Meter Run Midget
================================================================
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Slupeiks, Cameron         97 Col By                 2:09.88  
  2 Malekos, Adam             97 Louis-Riel             2:13.51  
  3 Capina, Joshua               L'Escale               2:13.58  
  4 Goodyear, Taylor          97 Enumberland            2:17.88  
  5 Akiwande, Abdulrahman     98 Woodroffe              2:20.44  
  6 Leduc, Dominique          97 Louis-Riel             2:23.62  
  7 White, Chance             97 Enumberland            2:24.85  
  8 St-Laurent, Simon         97 Fr-Cite                2:28.19  
  9 Larry, Jakob              97 Enumberland            2:30.14  
 10 Alexander, Tyler          97 Gloucester             2:30.18  
 11 Mulongo, Christopher      99 Fr-Cite                2:30.82  
 12 Lowry, Nathan             97 Gloucester             2:45.15  
 13 Lee, Shawn                98 Venta                  2:50.17  
 14 Grall, Pierre             99 De LaSalle             2:51.37  
 15 Sweet, Darion             97 Enumberland            2:51.60  
 16 Paradine, William         99 De LaSalle             2:51.64  
 17 Sabourin, Gabriel            L'Escale               2:51.67  
 18 Sim, Justin               99 De LaSalle             2:55.29  
 19 Goutte, Léo               99 Fr-Cite                3:00.24  
 20 Barriault, Daniel         99 Fr-Cite                3:03.56  
 21 Fassbender, Nicholas      97 Venta                  3:05.07  
 22 Chan, John                97 Venta                  3:14.39  
 
Boys 3000 Meter Run Midget
================================================================
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Pettigrew, John           97 Renfrew               10:02.94  
  2 Favero, Jonathan             L'Escale              10:24.70  
  3 Kinahan, Sam                 Lisgar                10:46.33  
  4 Akiwande, Abdulrahman     98 Woodroffe             10:49.75  
  5 Leduc, Dominique          97 Louis-Riel            10:52.85  
  6 Chavez, Tim               98 Ashbury               10:58.35  
  7 Lawton, Jason             97 St. Matthew           10:59.52  
  8 Tunney, Ronan             97 Woodroffe             11:32.75  
  9 Sabourin, Gabriel            L'Escale              12:53.88  
 10 Sweet, Darion             97 Enumberland           13:16.12  
 
Boys 300 Meter Hurdles Midget
===================================================================
    Name                    Year School                  Finals  H#
===================================================================
  1 Mwaka, Pierre-Andre       97 Louis-Riel               45.56   1 
  2 Belej, James              97 Enumberland              46.41   1 
  3 Kim, Andy                 97 Enumberland              47.59   2 
  4 Dibbits, Quin             97 Enumberland              49.42   2 
  5 Lafleur, Jason            97 Gloucester               50.52   1 
  6 Scaletta, Joel            97 Enumberland              51.35   1 
  7 Reid, Liam                97 Col By                   56.12   2 
 
Boys 4x100 Meter Relay Midget
================================================================
    School                                               Finals 
================================================================
  1 East Northumberland  'A'                              50.28  
  2 Louis-Riel  'A'                                       51.31  
     1) R-Couvillon, Joel 97            2) Jama, Jibrel 97                
     3) Leduc, Dominique 97             4) Malekos, Adam 97               
 
Boys High Jump Midget
================================================================
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 N'Zoigba, Tony            97 Louis-Riel               1.85m  
  2 Sim, Brayden              97 Enumberland              1.45m  
  3 Solola, Fayo              98 Ashbury                  1.40m  
 
Boys Long Jump Midget
================================================================
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Barink, Ethan             97 Enumberland              5.23m  
  2 Bouragsa, Yassin             L'Escale                 5.09m  
  3 Capina, Joshua               L'Escale                 5.08m  
  4 Jama, Jibrel              97 Louis-Riel               4.94m  
  5 St. Louis, Issac          97 St. Matthew              4.73m  
  6 Egert, Nathan             97 C Wilson                 4.59m  
  7 Di, Eric                  97 Ashbury                  4.44m  
  8 Binette, Marc-Andre       97 Louis-Riel              J4.44m  
  9 Mulongo, Christopher      99 Fr-Cite                  4.28m  
 10 Adi, O'Baida              97 Gloucester               4.11m  
 11 durrieu, Sébastien           Lycee-Claudel            4.05m  
 
Boys Javelin Throw Midget
================================================================
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Lim, Jared                97 Woodroffe               39.40m  
  2 Duff, Jake                97 Woodroffe               32.35m  
  3 Reid, Liam                97 Col By                  26.00m  
  4 Stinson, Carter           97 Venta                   17.00m  
  5 Chan, John                97 Venta                  J17.00m  
 
Boys 200 Meter Junior
===================================================================
    Name                    Year School                  Finals  H#
===================================================================
  1 Cavé, Daryl               96 Fr-Cite                  23.47   4 
  2 Bedard, Matt              96 St.Michael               23.50  10 
  3 Paul, Shermar             97 St. Paul                 23.52   8 
  4 Dagg, Morgan              96 St.Michael               23.81   1 
  5 Moore, Liam               96 Col By                   24.12   8 
  6 Kashila, Daniel           96 Fr-Cite                  24.30   9 
  7 Nick, Deschamps           96 C Wilson                 24.85   6 
  8 Moore, Julien             98 Ashbury                  24.90   1 
  9 Leduc, Alex               96 Louis-Riel               25.04   4 
 10 Alexander, Skyler         96 Col By                   25.08   9 
 11 Smith, Olivier            96 De LaSalle               25.11   6 
 12 Ilunga, Eric              96 Louis-Riel               25.16   9 
 13 Lafleur, Hans                Fr-Cite                  25.23   6 
 14 Lawson, Geoff             97 Osgoode                  25.39  10 
 15 Brazeau, Joel             96 Louis-Riel               25.70   7 
 16 O'Connor, Michael         98 Ashbury                  25.76   2 
 17 Venne, Jérémie            96 Fr-Cite                  25.83   7 
 18 Cousineau, Alexandre      96 Louis-Riel               25.89   2 
 19 C-Tremblay, Emmanuel         Lycee-Claudel            25.91   8 
 20 Pritchard, André          96 De LaSalle               26.07   2 
 21 Temacini, Mohamed         96 Louis-Riel               26.18   1 
 22 Henot, Antoine               Lycee-Claudel            26.27   7 
 23 Leblanc-Bergeron, Samuel  96 De LaSalle               26.31   1 
 24 Harris, Leon              96 De LaSalle               26.36   9 
 25 Dudley, Shawn             96 C Wilson                 26.54  10 
 26 Kuschnik, Lance           96 Enumberland              26.66   5 
 27 Fortin, Philipp           96 Venta                    26.66   8 
 28 Mcnally, Devon               L'Escale                 26.82   3 
 29 Deller-Lawrence, Malik    96 G-Lalonde                26.96   5 
 30 McGale, Ryan              96 Enumberland              27.20   3 
 31 Rechico-Moisan, Bernard   96 De LaSalle               27.30   3 
 32 Foote, Mathieu               L'Escale                 27.58   6 
 33 Jones, Travis             96 Enumberland              27.64   2 
 34 Levesque, David              L'Escale                 27.98   4 
 35 Alguire, Brooke           98 Ashbury                  28.33   3 
 36 Boulanger, Liam              L'Escale                 29.32  10 
 37 Stevens, Matthew          96 Venta                    32.04   7 
 
Boys 800 Meter Run Junior
================================================================
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Trapeau, Lucas            12 Lycee-Claudel          2:00.00  
  2 Venne, Jérémie            96 Fr-Cite                2:09.08  
  3 Bedard, Matt              96 St.Michael             2:14.00  
  4 Vachon, Nick              96 Enumberland            2:15.61  
  5 Bowness, Nathan           96 Col By                 2:17.19  
  6 Schmidt, Jacob            96 Enumberland            2:17.82  
  7 Valentine, Chris          96 Col By                 2:44.24  
  8 Fortin, Philipp           96 Venta                  2:44.47  
  9 Ryser, Patric             96 Venta                  2:48.31  
 10 Stevens, Matthew          96 Venta                  3:14.27  
 
Boys 3000 Meter Run Junior
================================================================
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Agnew, Sam                96 Renfrew               10:02.95  
  2 Vachon, Nick              96 Enumberland           10:31.98  
  3 Schmidt, Jacob            96 Enumberland           10:52.84  
  4 Yakabuski, Ethan          97 St.Michael            11:12.11  
  5 Ford, James               96 Col By                11:12.70  
  6 Gordon, Nathaniel         96 W Carleton            11:20.20  
  7 Legendre, Anthony         96 Woodroffe             11:51.60  
  8 Smirnov, George           97 Ashbury               11:56.97  
  9 Essak-Brunelle, Jordan    96 B-D                   12:34.85  
 10 Ryser, Patric             96 Venta                 12:51.23  
 11 Koscher, Liam             96 B-D                   12:53.35  
 
Boys 300 Meter Hurdles Junior
===================================================================
    Name                    Year School                  Finals  H#
===================================================================
  1 Lawson, Geoff             97 Osgoode                  43.35   1 
  2 O'Connor, Michael         98 Ashbury                  43.96   2 
  3 Korotki, Tyler            96 Enumberland              48.01   1 
  4 Ryser, Patric             96 Venta                    53.40   1 
  5 Franklin, Tyler           96 C Wilson                 54.33   2 
 
Boys 4x100 Meter Relay Junior
===================================================================
    School                                               Finals  H#
===================================================================
  1 Franco-Cite  'A'                                      46.74   2 
  2 Cairine Wilson  'A'                                   49.70   3 
  3 East Northumberland  'A'                              50.88   3 
  4 Louis-Riel  'B'                                       51.30   1 
     1) Malekos, Adam 97                2) Mwaka, Pierre-Andre 97         
     3) R-Couvillon, Joel 97            4) Leduc, Dominique 97            
  5 Colonel By Secondary School  'A'                      51.59   1 
  6 De LaSalle  'A'                                       52.17   2 
  7 L'Escale  'A'                                         52.81   3 
  8 Venta Prep  'A'                                       55.85   1 
 
Boys High Jump Junior
================================================================
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Nick, Deschamps           96 C Wilson                 1.73m  
  2 Ilunga, Eric              96 Louis-Riel               1.60m  
  3 Giurull, Félix               Lycee-Claudel            1.55m  
  4 Térewposki, Matthew          Lycee-Claudel            1.50m  
 
Boys Long Jump Junior
================================================================
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Nick, Deschamps           96 C Wilson                 5.58m  
  2 Balitsky, Dmitri          96 Gloucester               5.27m  
  3 Henot, Antoine               Lycee-Claudel            4.97m  
  4 Rechico-Moisan, Bernard   96 De LaSalle               4.63m  
  5 Térewposki, Matthew          Lycee-Claudel            4.42m  
  6 Valentine, Chris          96 Col By                   4.13m  
 
Boys Javelin Throw Junior
================================================================
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Korotki, Tyler            96 Enumberland             46.13m  
  2 Alguire, Brooke           98 Ashbury                 27.00m  
  3 Essak-Brunelle, Jordan    96 B-D                     26.00m  
  4 O'Connor, Michael         98 Ashbury                J26.00m  
  5 Ryser, Patric             96 Venta                   20.00m  
  6 Koscher, Liam             96 B-D                     19.00m  
 -- Alexander, Skyler         96 Col By                    FOUL  
 
Boys 200 Meter Senior
===================================================================
    Name                    Year School                  Finals  H#
===================================================================
  1 Gremli, Desean            94 Mother T                 22.81   2 
  2 Arbido, Tim               94 Col By                   23.30   2 
  3 O'Hara, Kyle              96 Ashbury                  23.61   6 
  4 Sanger, Tarek             95 St.Michael               23.72   1 
  5 Dumont, Teddy             95 B-D                      23.87   3 
  6 Rohimon, Adil             97 G-Lalonde                24.37   4 
  7 Anghelopoulos, Dennis     95 Ashbury                  24.41   3 
  8 Stark, Logan                 Lycee-Claudel            24.59   6 
  9 Saint-Victor, Oliver      95 Woodroffe                24.60   1 
 10 Mousseau, Caleb           94 Ashbury                  24.76   1 
 11 Morgan, Darrin            94 Enumberland              24.94   6 
 12 Garcia-Duchesne, Philipp  96 Ashbury                  24.98   4 
 13 Lalonde, Justin           95 Osgoode                  25.11   2 
 14 Trimble, Joel             95 St.Michael               25.26   4 
 15 Rector, Josh              95 Col By                   25.60   5 
 16 Helms, Jake                  Lisgar                   26.16   6 
 17 Field, Josh               94 Enumberland              26.20   5 
 18 Varis, John               94 Woodroffe                26.52   7 
 19 Konuteh, Mohamud          95 Woodroffe                26.57   3 
 20 Tilley, Kyle              94 Enumberland              26.86   1 
 21 Dufour, Olivier              L'Escale                 27.10   3 
 22 George, Nicholas          95 B-D                      27.19   2 
 23 Dorsainville, John        94 Louis-Riel               28.54   5 
 24 Shao, Ryan                   Lisgar                   29.39   4 
 25 Knudsen, Torsten             Lisgar                   30.37   5 
 
Boys 800 Meter Run Senior
================================================================
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Saville, Sebastian        94 Col By                 1:56.39  
  2 Moses, Isaiah             93 Gloucester             2:01.91  
  3 Dagenais, Yanick             L'Escale               2:10.58  
  4 Hesarnaie, Ahmad          93 Woodroffe              2:11.05  
  5 Ouimette, Alphonse        95 St.Michael             2:12.39  
  6 Dagg, Riley               95 Enumberland            2:12.56  
  7 Roth, Shawn               94 Enumberland            2:14.50  
  8 Sanger, Tarek             95 St.Michael             2:14.60  
  9 McGuire, James            95 B-D                    2:16.33  
 10 Mohamed, Mohamed          96 Woodroffe              2:17.97  
 11 Nadeau, Brandon           94 Enumberland            2:18.52  
 12 Dupuis, Alexandre         95 Fr-Cite                2:20.52  
 13 Knudsen, Torsten             Lisgar                 2:21.62  
 14 Bateman, Zach             94 Enumberland            2:21.63  
 15 Lalonde, Justin           95 Osgoode                2:28.28  
 16 Hassan, Amin              95 Louis-Riel             2:30.43  
 17 Johnson, Erik             94 Col By                 2:32.06  
 18 Windsor, Matt             94 Enumberland            2:42.34  
 19 Borutski, Tristan         95 St. Matthew            2:43.75  
 -- Souleiman, Mohamed        93 Col By                     DNF  
 
Boys 3000 Meter Run Senior
================================================================
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Favero, Nicholas             L'Escale               9:20.53  
  2 Belanger Fitzgerald, Mar     L'Escale               9:57.62  
  3 McGuire, James            95 B-D                   10:33.14  
  4 Boogarts, Clément            Lycee-Claudel         10:33.19  
  5 Dagg, Riley               95 Enumberland           10:39.22  
  6 Hesarnaie, Ahmad          93 Woodroffe             10:39.78  
  7 Ouimette, Alphonse        95 St.Michael            10:46.12  
  8 Houlton, Noah             95 Louis-Riel            10:46.48  
  9 Roth, Shawn               94 Enumberland           11:00.77  
 10 Hassan, Amin              95 Louis-Riel            11:21.41  
 11 Johnson, Erik             94 Col By                11:56.40  
 12 Pederson, Kyle            95 Ashbury               11:57.79  
 13 Nadeau, Brandon           94 Enumberland           12:42.88  
 14 Bateman, Zach             94 Enumberland           12:51.38  
 
Boys 300 Meter Hurdles Senior
================================================================
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Dumont, Teddy             95 B-D                      45.76  
  2 Helms, Jake                  Lisgar                   46.14  
  3 Morgan, Darrin            94 Enumberland              46.98  
 
Boys 4x100 Meter Relay Senior
===================================================================
    School                                               Finals  H#
===================================================================
  1 Colonel By Secondary School  'A'                      44.20   1 
  2 St.Michael  'A'                                       46.32   1 
  3 Ashbury College  'A'                                  47.30   1 
  4 Lycee-Claudel  'A'                                    48.11   2 
  5 East Northumberland  'A'                              48.87   2 
  6 Woodroffe High School  'A'                            49.04   2 
  7 Lycee-Claudel  'B'                                    51.90   1 
 
Boys High Jump Senior
================================================================
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Guibord, Francis             L'Escale                 1.82m  
  2 Mousseau, Caleb           94 Ashbury                  1.70m  
 -- Hreljack, Keegan          94 St.Michael                  NH  
 
Boys Long Jump Senior
================================================================
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Trimble, Joel             95 St.Michael               5.47m  
  2 Sanger, Tarek             95 St.Michael               5.43m  
  3 Mousseau, Caleb           94 Ashbury                  5.15m  
  4 Zaripoz, Said             95 Ashbury                  4.77m  
  5 Simpson, Mike             96 W Carleton               3.99m  
 
Boys Javelin Throw Senior
================================================================
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Schlossmacher, Tom        95 Col By                  46.30m  
  2 Rector, Josh              95 Col By                  43.40m  
  3 Sasseville, Julien        96 Ashbury                 38.87m  
  4 Sigouin, Alexandre           L'Escale                38.70m  
  5 Gagnon, Jeff              95 Woodroffe               35.60m  
  6 Cote-Lapointe, Aidan      95 De LaSalle              30.26m  
  7 Simpson, Mike             96 W Carleton              29.66m  
  8 Patra, Rohan                 NO School               25.00m  
  9 Lemay, Thomas             96 B-D                     24.00m  
 10 Therrien, Alexander Ther  95 B-D                     17.00m  
 11 Morais, Mark              95 St.Michael              15.00m  
 
Boys 1600 Sprint Medley Open
================================================================
    School                                               Finals 
================================================================
  1 Woodroffe High School  'A'                          3:51.11  
  2 Lycee-Claudel  'A'                                  3:52.71  
  3 L'Escale  'B'                                       4:04.64  
  4 East Northumberland  'D'                            4:14.74  
  5 Colonel By Secondary School  'A'                    4:16.22  
  6 East Northumberland  'C'                            4:17.70  
  7 East Northumberland  'A'                            4:18.03  
  8 East Northumberland  'B'                            4:27.75  
  9 L'Escale  'A'                                       4:29.97  
 10 East Northumberland  'E'                            4:30.76  

Post to:
Post as: 
1 comment(s)
...
is there a video of the SG 800m?
History for Trainer Dave
YearVideosNewsPhotosBlogs
2015 11 7    
2014 639 11 42  
2013 388 15 121  
2012 719 31 289  
2011 384 17 1021  
2010 1