Upload a Photo Upload a Video Add a News article Write a Blog Add a Comment
MessageReportBlock
Blog Feed News Feed Video Feed All Feeds

Folders

 

News

 

2012 Results - Caribbean Scholastic Invitational

Published by
DrBob   on Jun 2 2012, 11:55 PM
Licensed to National Scholastic Sports Fdn OfficeUse
                                        HY-TEK's Meet Manager 6/2/2012 07:43 PM
      7th Caribb. Schol.Invitational/Camp.Nac.Juv. - 6/1/2012 to 6/2/2012      
                                  FPPDDA/NSSF                                  
                       U.P.R. Rio Piedras Track Complex                        
                                    Results                                    
 
Girls 14-15 100 Meter Dash
================================================================
8 Advance:  Top 3 Each Heat plus Next 2 Best Times
        Meet: @ 12.91  6/1/2012    Peggy Rosario Sojo, Bayamon                 
        Meet: @ 12.91  6/1/2012    Peggy Rosario Sojo, Bayamon                 
    Name                     Age Team                   Prelims 
================================================================
Heat  1 Preliminaries   Wind: 1.9 
  1   127 Rosario Sojo, Pegg  15 Bayamon                @ 12.91Q 
  2   483 Ortiz Velez, Leira  15 Dorado                   13.22Q 
  3    10 Guevara Cruz, Idal  14 Albergue Olimpic         13.28Q 
  4   463 Rodriguez Velazco,  14 Lajas                    13.37q 
  5   480 Arce Figueroa, Wil  15 Dorado                   13.66  
Heat  2 Preliminaries   Wind: 2.1 
  1   558 Torres Gonzalez, Y  15 Santurce                 12.86Q 
  2   309 Laboy Lopez, Sandy  15 Carolina Gigante         13.18Q 
  3   458 Cotte Ortiz, Litza  15 Lajas                    13.29Q 
  4   457 Cotte Ortiz, Glani  15 Lajas                    13.41q 
  5   461 Garcia Ayala, Kani  15 Lajas                    13.54  
 
Girls 14-15 100 Meter Dash
=======================================================================
        Meet: @ 12.91  6/1/2012    Peggy Rosario Sojo, Bayamon                 
        Meet: @ 12.91  6/1/2012    Peggy Rosario Sojo, Bayamon                 
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
Section  1 Finals   Wind: 2.2 
  1   127 Rosario Sojo, Pegg  15 Bayamon                  12.76  
  2   558 Torres Gonzalez, Y  15 Santurce                 12.81  
  3   458 Cotte Ortiz, Litza  15 Lajas                    13.22  
  4    10 Guevara Cruz, Idal  14 Albergue Olimpic         13.23  
  5   309 Laboy Lopez, Sandy  15 Carolina Gigante         13.26  
  6   483 Ortiz Velez, Leira  15 Dorado                   13.27  
  7   457 Cotte Ortiz, Glani  15 Lajas                    13.35  
 
Girls 16-17 100 Meter Dash
================================================================
8 Advance:  Top 3 Each Heat plus Next 2 Best Times
      SUB-18: % 11.98  6/26/1986   Myrna Rodriguez                             
    Name                     Age Team                   Prelims 
================================================================
Heat  1 Preliminaries   Wind: 2.1 
  1   726 Gonzalez, Stephani  17 Humacao                  12.83Q 
  2   336 Medero Hernandez,   17 Perchy                   13.06Q 
  3   630 Gonzalez Acevedo,   16 Fapr-Esc DepSJ           13.16Q 
  4   767 Gonzalez Santiago,  17 Huracanes Runner         13.61  
Heat  2 Preliminaries   Wind: 2.9 
  1   126 Rosado, Vangie      16 Albergue Olimpic         12.87Q 
  2   541 Santana Garcia, St  16 Club Olympic             12.90Q 
  3     7 Cortes Galarza, Ly  16 Albergue Olimpic         12.92Q 
  4    13 Lugo Hernandez, Ev  17 Albergue Olimpic         13.00q 
  5   132 Viruet Rodriguez,   17 Bayamon                  13.38q 
  6   970 Fernandez Ortiz, C  16 Rapid Club               13.58  
 
Girls 16-17 100 Meter Dash
=======================================================================
      SUB-18: % 11.98  6/26/1986   Myrna Rodriguez                             
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
Section  1 Finals   Wind: 1.9 
  1     7 Cortes Galarza, Ly  16 Albergue Olimpic         12.77  
  2   726 Gonzalez, Stephani  17 Humacao                  12.78  
  3   541 Santana Garcia, St  16 Club Olympic             12.83  
  4   126 Rosado, Vangie      16 Albergue Olimpic         12.84  
  5    13 Lugo Hernandez, Ev  17 Albergue Olimpic         13.07  
  6   336 Medero Hernandez,   17 Perchy                   13.13  
  7   132 Viruet Rodriguez,   17 Bayamon                  13.52  
 
Girls 18-19 100 Meter Dash
================================================================
10 Advance:  Top 3 Each Heat plus Next 2 Best Times
        Meet: @ 11.35  7/8/2006    Bianca Knight, TEAM NSSF                    
      SUB-20: # 11.66  6/7/2003    Carol Rodriguez                             
      SUB-18: % 11.98  6/26/1986   Myrna Rodriguez                             
    Name                     Age Team                   Prelims 
================================================================
Heat  1 Preliminaries   Wind: 2.6 
  1   864 Stevens, Deajah     18 NSSF                     12.10Q 
  2   969 Diaz Rodriguez, Ya  19 Rapid Club               12.38Q 
  3   571 Llanos Llanos, Cor  18 Club Villa Fonta         12.60Q 
  4    93 Rodriguez Torres,   18 B "r"kids                12.79q 
  5   330 Cruz Santos, Karin  18 Perchy                   12.81  
  6   883 Acevedo, Jessica    18 Ponce                    13.03  
  7   404 Hodge Victorino, M  19 Caguas                   13.29  
  8   581 Colon Jimenez, Yam  18 Fajardo                  14.82  
Heat  2 Preliminaries   Wind: 2.0 
  1   867 Westbrook, Ky       18 NSSF                   % 11.91Q 
  2   862 Ries, Chyna         18 NSSF                   % 11.94Q 
  3   605 Huggins, Nelda      18 Elmore Stoutt H.         12.02Q 
  4   859 Martin, Jada        18 NSSF                     12.36q 
  5   191 Hill, Taylor        18 British Virgin I         12.41q 
  6     9 Garcia Vazquez, Ka  19 Albergue Olimpic         12.43q 
  7   972 Soto Lamourt, Tiff  19 Rapid Club               13.02  
  8   496 Nieves Rivera, Nor  18 Barceloneta              13.23  
  9   773 Rivera De  La Paz,  18 Huracanes Runner         13.99  
 
Girls 18-19 100 Meter Dash
=======================================================================
        Meet: @ 11.35  7/8/2006    Bianca Knight, TEAM NSSF                    
      SUB-20: # 11.66  6/7/2003    Carol Rodriguez                             
      SUB-18: % 11.98  6/26/1986   Myrna Rodriguez                             
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
Section  1 Finals   Wind: 0.6 
  1   867 Westbrook, Ky       18 NSSF                     11.90% 
  2   862 Ries, Chyna         18 NSSF                     11.92% 
  3   605 Huggins, Nelda      18 Elmore Stoutt H.         12.04  
  4   864 Stevens, Deajah     18 NSSF                     12.17  
  5   859 Martin, Jada        18 NSSF                     12.30  
  6   969 Diaz Rodriguez, Ya  19 Rapid Club               12.31  
  7   191 Hill, Taylor        18 British Virgin I         12.34  
  8     9 Garcia Vazquez, Ka  19 Albergue Olimpic         12.44  
  9   571 Llanos Llanos, Cor  18 Club Villa Fonta         12.68  
 10    93 Rodriguez Torres,   18 B "r"kids                12.75  
 
Girls 14-15 200 Meter Dash
================================================================
Top 8 Advance by Time
        Meet: @ 26.88  6/1/2012    Johary Torres Gonzalez, Santurce            
        Meet: @ 26.88  6/1/2012    Johary Torres Gonzalez, Santurce            
    Name                     Age Team                   Prelims 
================================================================
Heat  1 Preliminaries   Wind: 2.5 
  1   127 Rosario Sojo, Pegg  15 Bayamon                  26.28q 
  2   309 Laboy Lopez, Sandy  15 Carolina Gigante         27.60q 
  3   771 Marrero Munoz, Val  15 Huracanes Runner         27.66q 
  4   483 Ortiz Velez, Leira  15 Dorado                   27.67q 
  5   465 Vega Rodriguez, Na  14 Lajas                    28.75  
  6   480 Arce Figueroa, Wil  15 Dorado                   28.91  
  7   332 Hernandez, Valeria  15 Perchy                   30.32  
Heat  2 Preliminaries   Wind: 1.3 
  1   558 Torres Gonzalez, Y  15 Santurce               @ 26.88q 
  2   574 Rodriguez Ortiz, J  15 Club Villa Fonta         27.30q 
  3    10 Guevara Cruz, Idal  14 Albergue Olimpic         28.02q 
  4   485 Salas Zabaleta, Ta  15 Dorado                   28.29q 
  5   457 Cotte Ortiz, Glani  15 Lajas                    28.40  
  6   572 Ortiz Vazquez, Nat  15 Club Villa Fonta         29.05  
  7   556 Reyes Figueroa, Na  15 Santurce                 29.98  
 
Girls 14-15 200 Meter Dash
================================================================
        Meet: @ 26.88  6/1/2012    Johary Torres Gonzalez, Santurce            
        Meet: @ 26.88  6/1/2012    Johary Torres Gonzalez, Santurce            
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
Section  1 Finals   Wind: 1.2 
  1   558 Torres Gonzalez, Y  15 Santurce                 26.47@ 
  2   127 Rosario Sojo, Pegg  15 Bayamon                  26.69@ 
  3   574 Rodriguez Ortiz, J  15 Club Villa Fonta         27.41  
  4   483 Ortiz Velez, Leira  15 Dorado                   27.71  
  5    10 Guevara Cruz, Idal  14 Albergue Olimpic         27.88  
  6   771 Marrero Munoz, Val  15 Huracanes Runner         27.90  
  7   309 Laboy Lopez, Sandy  15 Carolina Gigante         28.08  
  8   485 Salas Zabaleta, Ta  15 Dorado                   28.44  
 
Girls 16-17 200 Meter Dash
================================================================
8 Advance:  Top 3 Each Heat plus Next 2 Best Times
        Meet: @ 26.45  6/1/2012    Juliany Rosado, Bayamon                     
      SUB-18: % 24.50  4/19/1993   Xiomara Davila                              
        Meet: @ 26.45  6/1/2012    Juliany Rosado, Bayamon                     
    Name                     Age Team                   Prelims 
================================================================
Heat  1 Preliminaries   Wind: 2.6 
  1   726 Gonzalez, Stephani  17 Humacao                  26.64Q 
  2   777 Vazquez Hernandez,  17 Huracanes Runner         27.33Q 
  3   460 Galarza Del Valle,  17 Lajas                    27.58Q 
  4   464 Vazquez Lopez, Jen  16 Lajas                    29.45  
Heat  2 Preliminaries   Wind: 1.4 
  1   125 Rosado, Juliany     17 Bayamon                @ 26.45Q 
  2   126 Rosado, Vangie      16 Albergue Olimpic         26.52Q 
  3    13 Lugo Hernandez, Ev  17 Albergue Olimpic         26.86Q 
  4   132 Viruet Rodriguez,   17 Bayamon                  27.61q 
  5   302 Berlingeri Rivera,  16 Carolina Gigante         27.80q 
 
Girls 16-17 200 Meter Dash
=======================================================================
        Meet: @ 26.45  6/1/2012    Juliany Rosado, Bayamon                     
      SUB-18: % 24.50  4/19/1993   Xiomara Davila                              
        Meet: @ 26.45  6/1/2012    Juliany Rosado, Bayamon                     
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
Section  1 Finals   Wind: 2.1 
  1   726 Gonzalez, Stephani  17 Humacao                  26.63  
  2   125 Rosado, Juliany     17 Bayamon                  26.82  
  3   126 Rosado, Vangie      16 Albergue Olimpic         27.02  
  4   302 Berlingeri Rivera,  16 Carolina Gigante         27.77  
  5   777 Vazquez Hernandez,  17 Huracanes Runner         27.78  
  6   132 Viruet Rodriguez,   17 Bayamon                  27.85  
  7   460 Galarza Del Valle,  17 Lajas                    28.07  
 
Girls 18-19 200 Meter Dash
================================================================
8 Advance:  Top 3 Each Heat plus Next 2 Best Times
        Meet: @ 24.38  6/1/2012    Deajah Stevens, NSSF                        
      SUB-20: # 23.85  7/12/2003   Carol Rodriguez                             
        Meet: @ 24.38  6/1/2012    Deajah Stevens, NSSF                        
    Name                     Age Team                   Prelims 
================================================================
Heat  1 Preliminaries   Wind: 1.4 
  1   864 Stevens, Deajah     18 NSSF                   @ 24.38Q 
  2   605 Huggins, Nelda      18 Elmore Stoutt H.         24.65Q 
  3   333 Isaac Santiago, Na  19 Perchy                   25.57Q 
  4   571 Llanos Llanos, Cor  18 Club Villa Fonta         26.32  
  5   331 Garcia Vega, Alexa  18 Perchy                   26.87  
  6   404 Hodge Victorino, M  19 Caguas                   27.68  
  7   462 Rodriguez Munoz, D  19 Lajas                    29.53  
Heat  2 Preliminaries   Wind: 1.5 
  1   551 Claxton, Grace      19 Santurce                 24.66Q 
  2   859 Martin, Jada        18 NSSF                     24.74Q 
  3   867 Westbrook, Ky       18 NSSF                     24.78Q 
  4   194 Moses, Tarika       18 British Virgin I         25.28q 
  5   972 Soto Lamourt, Tiff  19 Rapid Club               25.94q 
  6     9 Garcia Vazquez, Ka  19 Albergue Olimpic         25.95  
  7   303 Cabello Porrata, S  18 Carolina Gigante         28.18  
  8   773 Rivera De  La Paz,  18 Huracanes Runner         28.44  
 
Girls 18-19 200 Meter Dash
================================================================
        Meet: @ 24.38  6/1/2012    Deajah Stevens, NSSF                        
      SUB-20: # 23.85  7/12/2003   Carol Rodriguez                             
        Meet: @ 24.38  6/1/2012    Deajah Stevens, NSSF                        
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
Section  1 Finals   Wind: 1.9 
  1   605 Huggins, Nelda      18 Elmore Stoutt H.         24.57  
  2   551 Claxton, Grace      19 Santurce                 24.67  
  3   859 Martin, Jada        18 NSSF                     24.73  
  4   867 Westbrook, Ky       18 NSSF                     24.76  
  5   194 Moses, Tarika       18 British Virgin I         25.33  
  6   333 Isaac Santiago, Na  19 Perchy                   25.74  
  7   972 Soto Lamourt, Tiff  19 Rapid Club               26.12  
 
Girls 14-15 400 Meter Dash
================================================================
8 Advance:  Top 3 Each Heat plus Next 2 Best Times
        Meet: @ 1:02.00  6/1/2012    Janiana Rodriguez Ortiz, Club Villa Fonta 
        Meet: @ 1:02.00  6/1/2012    Janiana Rodriguez Ortiz, Club Villa Fonta 
    Name                     Age Team                   Prelims 
================================================================
Heat  1 Preliminaries
  1   308 Hernandez Cruz, Ke  15 Carolina Gigante       1:02.03Q 
  2   461 Garcia Ayala, Kani  15 Lajas                  1:02.98Q 
  3   556 Reyes Figueroa, Na  15 Santurce               1:04.85Q 
  4   771 Marrero Munoz, Val  15 Huracanes Runner       1:05.13q 
  5   424 Figueroa Rivera, C  15 Cupey Track            1:11.08  
Heat  2 Preliminaries
  1   574 Rodriguez Ortiz, J  15 Club Villa Fonta     @ 1:02.00Q 
  2   329 Ayala Paris, Karla  15 Perchy                 1:02.24Q 
  3   485 Salas Zabaleta, Ta  15 Dorado                 1:04.41Q 
  4   313 Rivera Davila, Iri  14 Carolina Gigante       1:04.71q 
  5   406 Vargas Cotto, Sali  14 Caguas                 1:28.12  
  6  1013 Coira, Glendaliz    14 Guardianes Dorad       1:28.26  
 
Girls 14-15 400 Meter Dash
================================================================
        Meet: @ 1:02.00  6/1/2012    Janiana Rodriguez Ortiz, Club Villa Fonta 
        Meet: @ 1:02.00  6/1/2012    Janiana Rodriguez Ortiz, Club Villa Fonta 
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
Section  1 Finals
  1   308 Hernandez Cruz, Ke  15 Carolina Gigante       1:01.79@ 
  2   574 Rodriguez Ortiz, J  15 Club Villa Fonta       1:01.89@ 
  3   329 Ayala Paris, Karla  15 Perchy                 1:02.16  
  4   771 Marrero Munoz, Val  15 Huracanes Runner       1:05.10  
  5   485 Salas Zabaleta, Ta  15 Dorado                 1:05.73  
  6   556 Reyes Figueroa, Na  15 Santurce               1:06.35  
  7   313 Rivera Davila, Iri  14 Carolina Gigante       1:09.09  
 
Girls 16-17 400 Meter Dash
================================================================
8 Advance:  Top 3 Each Heat plus Next 2 Best Times
        Meet: @ 1:00.08  6/1/2012    Priscilla Morales Escobales, FAPUR        
      SUB-18: %   56.00  10/12/1992  Militza Castro                            
        Meet: @ 1:00.08  6/1/2012    Priscilla Morales Escobales, FAPUR        
    Name                     Age Team                   Prelims 
================================================================
Heat  1 Preliminaries
  1   662 Morales Escobales,  16 Fapur                @ 1:00.08Q 
  2   428 Ortiz Negron, Nash  17 Cupey Track            1:00.33Q 
  3   633 Martinez Gallosa,   17 Fapr-Esc DepSJ         1:01.59Q 
  4   777 Vazquez Hernandez,  17 Huracanes Runner       1:02.45q 
  5   636 Perez Rondon, Keny  16 Fapr-Esc DepSJ         1:03.55q 
  6   464 Vazquez Lopez, Jen  16 Lajas                  1:05.84  
  7   459 Flores Andrades, M  16 Lajas                  1:08.81  
Heat  2 Preliminaries
  1   669 Santos, Ashley      17 Fapur                  1:00.16Q 
  2   125 Rosado, Juliany     17 Bayamon                1:01.30Q 
  3   460 Galarza Del Valle,  17 Lajas                  1:02.82Q 
  4   487 Santana Santos, Sh  17 Dorado                 1:04.41  
  5   610 Devaris Martinez,   16 San German             1:05.10  
  6   302 Berlingeri Rivera,  16 Carolina Gigante       1:05.18  
 
Girls 16-17 400 Meter Dash
=======================================================================
        Meet: @ 1:00.08  6/1/2012    Priscilla Morales Escobales, FAPUR        
      SUB-18: %   56.00  10/12/1992  Militza Castro                            
        Meet: @ 1:00.08  6/1/2012    Priscilla Morales Escobales, FAPUR        
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
Section  1 Finals
  1   662 Morales Escobales,  16 Fapur                    59.95@ 
  2   428 Ortiz Negron, Nash  17 Cupey Track            1:00.47  
  3   669 Santos, Ashley      17 Fapur                  1:01.12  
  4   636 Perez Rondon, Keny  16 Fapr-Esc DepSJ         1:01.89  
  5   633 Martinez Gallosa,   17 Fapr-Esc DepSJ         1:02.39  
  6   125 Rosado, Juliany     17 Bayamon                1:02.96  
  7   777 Vazquez Hernandez,  17 Huracanes Runner       1:04.20  
  8   460 Galarza Del Valle,  17 Lajas                  1:06.87  
 
Girls 18-19 400 Meter Dash
================================================================
Top 8 Advance by Time
        Meet: @ 55.45  6/4/2011    Ariah Graham, NSSF                          
      SUB-20: # 53.95  7/10/1994   Militza Castro                              
    Name                     Age Team                   Prelims 
================================================================
Heat  1 Preliminaries
  1  1024 Parrish, Deja       18 NSSF                     56.41q 
  2   303 Cabello Porrata, S  18 Carolina Gigante       1:04.24q 
  3   195 Smith, Dje-Moiya    18 British Virgin I       1:04.49  
  4   552 Fernandez Perez, N  18 Santurce               1:07.16  
  5   462 Rodriguez Munoz, D  19 Lajas                  1:09.27  
Heat  2 Preliminaries
  1   863 Stalbert, Marcquit  18 NSSF                     55.76q 
  2   551 Claxton, Grace      19 Santurce                 55.86q 
  3   192 Lacey, Jonel        18 British Virgin I         57.90q 
  4   993 Ruiz Babilonia, Ga  19 Tiburones Aguadi       1:01.77q 
  5  1016 Valentin, Nicole    19 Fapur                  1:02.32q 
  6   496 Nieves Rivera, Nor  18 Barceloneta            1:03.57q 
 
Girls 18-19 400 Meter Dash
================================================================
        Meet: @ 55.45  6/4/2011    Ariah Graham, NSSF                          
      SUB-20: # 53.95  7/10/1994   Militza Castro                              
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
Section  1 Finals
  1   863 Stalbert, Marcquit  18 NSSF                     54.63@ 
  2  1024 Parrish, Deja       18 NSSF                     55.47  
  3   551 Claxton, Grace      19 Santurce                 55.51  
  4   192 Lacey, Jonel        18 British Virgin I       1:00.66  
  5   993 Ruiz Babilonia, Ga  19 Tiburones Aguadi       1:01.62  
  6   496 Nieves Rivera, Nor  18 Barceloneta            1:03.84  
 --  1016 Valentin, Nicole    19 Fapur                      DNF  
 
Girls 14-15 800 Meter Run
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
Section  1  
  1    57 Bozque, Alondra     15 Arecibo                2:32.53  
  2   313 Rivera Davila, Iri  14 Carolina Gigante       2:35.39  
  3   484 Ruiz Lopez, Beatri  15 Dorado                 2:45.34  
 --   308 Hernandez Cruz, Ke  15 Carolina Gigante            DQ   Cortó antes de la zo
 
Girls 16-17 800 Meter Run
================================================================
8 Advance:  Top 3 Each Heat plus Next 2 Best Times
        Meet: @ 2:25.70  6/1/2012    Ashley Santos, FAPUR                      
      SUB-18: % 2:11.35  6/21/2003   Jennifer Velazquez                        
        Meet: @ 2:25.70  6/1/2012    Ashley Santos, FAPUR                      
    Name                     Age Team                   Prelims 
================================================================
Heat  1 Preliminaries
  1   669 Santos, Ashley      17 Fapur                @ 2:25.70Q 
  2   636 Perez Rondon, Keny  16 Fapr-Esc DepSJ         2:30.76Q 
  3   304 Cedeno Casado, Dia  17 Carolina Gigante       2:34.26Q 
  4   489 Velazquez, Jogeily  17 Dorado                 2:40.42q 
  5   459 Flores Andrades, M  16 Lajas                  2:46.68  
Heat  2 Preliminaries
  1   305 Figueroa Hernandez  16 Carolina Gigante       2:30.98Q 
  2   306 Figueroa Ortiz, Lo  17 Carolina Gigante       2:33.07Q 
  3   554 Molyneau Joseph, K  16 Santurce               2:33.42Q 
  4   310 Luciano De La Torr  16 Carolina Gigante       2:36.63q 
 
Girls 16-17 800 Meter Run
=======================================================================
        Meet: @ 2:25.70  6/1/2012    Ashley Santos, FAPUR                      
      SUB-18: % 2:11.35  6/21/2003   Jennifer Velazquez                        
        Meet: @ 2:25.70  6/1/2012    Ashley Santos, FAPUR                      
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
Section  1 Finals
  1   669 Santos, Ashley      17 Fapur                  2:23.54@ 
  2   305 Figueroa Hernandez  16 Carolina Gigante       2:30.00  
  3   304 Cedeno Casado, Dia  17 Carolina Gigante       2:32.07  
  4   636 Perez Rondon, Keny  16 Fapr-Esc DepSJ         2:33.82  
  5   310 Luciano De La Torr  16 Carolina Gigante       2:34.96  
  6   306 Figueroa Ortiz, Lo  17 Carolina Gigante       2:36.93  
  7   554 Molyneau Joseph, K  16 Santurce               2:39.45  
  8   489 Velazquez, Jogeily  17 Dorado                 2:45.33  
 
Girls 18-19 800 Meter Run
================================================================
        Meet: @ 2:10.85  6/5/2010    Claudia Francis, TEAM NSSF                
      SUB-20: # 2:07.87  6/10/2000   Lizaira del Valle                         
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
Section  1  
  1   857 Kurgatt, Stefanie   18 NSSF                   2:14.63  
  2   198 Warner, Lakeisha    18 British Virgin I       2:16.22  
  3   196 Smith, Niayla       18 British Virgin I       2:23.82  
  4   663 Morales Rivera, Lu  18 Fapur                  2:25.26  
  5   314 Verdejo Rodriguez,  19 Carolina Gigante       2:29.75  
  6   668 Salome Ortiz, Yail  19 Fapur                  2:30.34  
  7   552 Fernandez Perez, N  18 Santurce               2:39.08  
  8   405 Houston Sanchez, K  19 Caguas                 2:42.70  
 
Girls 14-15 1500 Meter Run
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1   433 Sanchez Heredia, R  14 Cupey Track            5:24.44  
  2   335 Lugo Ramos, Neelya  14 Perchy                 5:47.91  
  3   484 Ruiz Lopez, Beatri  15 Dorado                 5:58.02  
 
Girls 16-17 1500 Meter Run
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1   381 Lopez Rivera, Fabi  17 Cabo Rojo              5:05.37  
  2   656 Garcia Farmania, L  17 Fapur                  5:28.34  
  3   304 Cedeno Casado, Dia  17 Carolina Gigante       5:32.51  
  4   310 Luciano De La Torr  16 Carolina Gigante       5:33.59  
  5   495 Freytes Vazquez, C  17 Barceloneta            5:40.07  
  6   489 Velazquez, Jogeily  17 Dorado                 5:44.42  
  7   770 Malave Guadalupe,   16 Huracanes Runner       6:20.05  
 
Girls 18-19 1500 Meter Run
================================================================
        Meet: @ 4:30.42  6/4/2011    Samantha George, NSSF                     
      SUB-20: # 4:29.70  4/8/1978    Ileana Hocking                            
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1   857 Kurgatt, Stefanie   18 NSSF                   4:40.34  
  2   854 Gonzalez, Ellie     18 NSSF                   4:45.07  
  3   423 Figueroa Rivera, A  18 Cupey Track            4:48.50  
 
Girls 14-15 3000 Meter Run
================================================================
        Meet: @ 11:40.69  6/1/2012    Raiza Sanchez Heredia, Cupey Track       
        Meet: @ 11:40.69  6/1/2012    Raiza Sanchez Heredia, Cupey Track       
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1   433 Sanchez Heredia, R  14 Cupey Track           11:40.69@ 
  2   816 Figueroa, Caroline  14 Mayaguez              11:48.04  
  3   130 Torres Nieves, Jes  14 Bayamon               11:55.98  
  4   426 Melendez Torres, G  14 Cupey Track           12:25.67  
 
Girls 16-17 3000 Meter Run
=======================================================================
        Meet: @ 10:36.38  6/1/2012    Kristaliz Colon, FAPUR                   
      SUB-18: % 10:37.39  11/11/2007  Zuleika Rivera                           
        Meet: @ 10:36.38  6/1/2012    Kristaliz Colon, FAPUR                   
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1   655 Colon, Kristaliz    17 Fapur                 10:36.38@ 
  2   214 Escalante, Eveliz   17 Caguas                11:37.24  
  3   420 Cruz Rios, Jumary   16 Cupey Track           11:59.55  
  4   304 Cedeno Casado, Dia  17 Carolina Gigante      12:05.12  
  5   656 Garcia Farmania, L  17 Fapur                 12:16.20  
  6   305 Figueroa Hernandez  16 Carolina Gigante      12:47.01  
  7   495 Freytes Vazquez, C  17 Barceloneta           13:15.50  
 --   900 Maldonado Ramos, A  17 Ponce                      DNF  
 
Girls 18-19 3000 Meter Run
=======================================================================
        Meet: @ 9:56.71              , PONCE                                   
      SUB-20: # 9:56.71  6/4/2004    Lilliani Mendez                           
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1   423 Figueroa Rivera, A  18 Cupey Track           10:20.53   10   
  2    56 Ayala, Yahaira      19 Arecibo               11:27.44    8   
 
Girls 14-15 100 Meter Hurdles
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
Section  1     Wind: 3.0 
  1   315 Zayas Velez, Carla  15 Carolina Gigante         17.11  
  2   631 Hernandez Velazque  15 Fapr-Esc DepSJ           17.12  
  3   818 Mercado, Krystal    14 Mayaguez                 17.86  
  4    63 Rosario, Taysha     15 Arecibo                  17.94  
  5   437 Zayas Garcia, Keys  14 Cupey Track              21.02  
 
Girls 16-17 100 Meter Hurdles
=======================================================================
      SUB-18: % 14.02  6/12/2010   Nashali Isaac                               
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
Section  1     Wind: 2.8 
  1   629 Etanislao Casimiro  16 Fapr-Esc DepSJ           14.51  
  2   768 Hernandez Nieves,   17 Huracanes Runner         15.59  
  3   541 Santana Garcia, St  16 Club Olympic             15.66  
  4   707 Santiago Rosario,   17 Guayanilla               17.80  
 
Girls 18-19 100 Meter Hurdles
================================================================
        Meet: @ 13.95  6/13/2009   Bridgette Owens-Mitchell, NSSF              
      SUB-20: # 13.95  5/21/2011   Nashali Isaac                               
      SUB-18: % 14.02  6/12/2010   Nashali Isaac                               
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
Section  1     Wind: 3.8 
  1   856 Hall, Dior          18 NSSF                     13.52  
  2   333 Isaac Santiago, Na  19 Perchy                   13.89  
  3   641 Villalobos Vega, T  18 Fapr-Esc DepSJ           15.15  
  4   190 Erickson, Deya      18 British Virgin I         16.26  
  5   766 Garcia Varona, Dar  19 Huracanes Runner         17.08  
  6   193 McCall, Ashley-Mar  18 British Virgin I         17.63  
 
Girls 14-15 400 Meter Hurdles
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
Section  1  
  1   458 Cotte Ortiz, Litza  15 Lajas                  1:12.13  
 
Girls 16-17 400 Meter Hurdles
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1   428 Ortiz Negron, Nash  17 Cupey Track            1:05.90  
  2   768 Hernandez Nieves,   17 Huracanes Runner       1:11.64  
  3   769 Hernandez Pagan, J  16 Huracanes Runner       1:18.46  
 
Girls 18-19 400 Meter Hurdles
================================================================
        Meet: @ 58.67  6/4/2011    Amber Bryant-Brock, NSSF                    
      SUB-20: # 59.47  6/2/1984    Evelyn Mathieu                              
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1   858 Little, Shamier     18 NSSF                   1:01.26  
  2   853 Dooling, Khadeeja   18 NSSF                   1:05.67  
  3   641 Villalobos Vega, T  18 Fapr-Esc DepSJ         1:07.75  
  4   766 Garcia Varona, Dar  19 Huracanes Runner       1:09.41  
  5   190 Erickson, Deya      18 British Virgin I       1:10.16  
 
Girls 16-17 2000 Meter Steeplechase
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1   214 Escalante, Eveliz   17 Caguas                 8:08.47  
  2   110 Hernandez Perez, L  16 Bayamon                9:08.13  
  3   535 Cruz De Jesus, Pao  16 Club Olympic          10:41.05  
 
Girls 19 & Under 4x100 Meter Relay
=======================================================================
    Team                                                 Finals  Points
=======================================================================
 -- Nssf  'A'                                                DQ   Recibio baton 1 metr
 
Girls 19 & Under 4x400 Meter Relay
=======================================================================
    Team                                                 Finals  Points
=======================================================================
  1 Nssf  'A'                                           3:46.70  
  2 British Virgin Islands  'A'                         3:51.41  
  3 British Virgin Islands  'B'                         4:16.52  
 
Girls 14-15 High Jump
=================================================================================
        Meet: @ 1.55m  6/1/2012    Alejandra Flores, Barranqitas               
        Meet: @ 1.55m  6/1/2012    Alejandra Flores, Barranqitas               
    Name                     Age Team                    Finals            Points
=================================================================================
Flight  1  
  1   957 Flores, Alejandra   15 Barranqitas              1.55m@   5-01.00 
     1.15 1.20 1.25 1.30 1.35 1.40 1.45 1.50 1.55 1.60 
        P    P    O    O    O    O    O   XO   XO  XXX 
  2   702 De Jesus Delgado,   15 Guayanilla               1.35m    4-05.00 
     1.15 1.20 1.25 1.30 1.35 1.40 
        O    P    O    O  XXO  XXX 
  2   705 Perez Echevarria,   15 Guayanilla               1.35m    4-05.00 
     1.15 1.20 1.25 1.30 1.35 1.40 
        P    P    O   XO    O  XXX 
  4   432 Sanchez Garcia, Cl  14 Cupey Track              1.30m    4-03.25 
     1.15 1.20 1.25 1.30 1.35 
        O    O    O  XXO  XXX 
  5   116 Pagan Masini, Vale  14 Bayamon                  1.25m    4-01.25 
     1.15 1.20 1.25 1.30 
        P    P   XO  XXX 
  5   427 Oliveras Claudio,   14 Cupey Track              1.25m    4-01.25 
     1.15 1.20 1.25 1.30 
        O    O  XXO  XXX 
 
Girls 16-17 High Jump
=================================================================================
        Meet: @ 1.55m  6/1/2012    Yarisel Carmona Centeno, Carolina Gigante   
      SUB-18: % 1.70m  2008        Medina/Felix                                
        Meet: @ 1.55m  6/1/2012    Yarisel Carmona Centeno, Carolina Gigante   
    Name                     Age Team                    Finals            Points
=================================================================================
  1   418 Carmona Centeno, Y  17 Carolina Gigante         1.55m@   5-01.00 
     1.40 1.45 1.50 1.55 1.60 
        P   XO   XO   XO  XXX 
  2   861 Price`, Kenya       16 NSSF                     1.50m    4-11.00 
     1.40 1.45 1.50 1.55 
        P    O    O  XXX 
  3   436 Soto Rodriguez, Na  17 Cupey Track              1.45m    4-09.00 
     1.40 1.45 1.50 
        P    O  XXX 
 
Girls 18-19 Pole Vault
=================================================================================
        Meet: @ 3.65m  6/1/2012    Diamara Planell, FAPUR                      
      SUB-20: # 4.05m  7/15/2006   Alexandra Gonzalez                          
        Meet: @ 3.65m  6/1/2012    Diamara Planell, FAPUR                      
    Name                     Age Team                    Finals            Points
=================================================================================
  1   664 Planell, Diamara    19 Fapur                    3.65m@  11-11.75 
     2.50 2.60 2.70 3.50 3.65 3.80 
        P    P    P    O  XXO  XXX 
  2   665 Ramos Quiles, Veru  19 Fapur                    2.60m    8-06.25 
     2.50 2.60 2.70 
        P    O  XXX 
 --  1201 Jorge, Valeria      18 Fapr-Upr                    NH            
     2.50 
      XXX 
 
Girls 14-15 Long Jump
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind          
===============================================================================
  1   959 Santiago, Giselle   15 Barranqitas              4.81m   2.6  15-09.50 
     4.81m(2.6) FOUL(0.9) 4.80m(2.0) FOUL(1.7)       
  2    15 Perez Velez, Perla  15 Albergue Olimpic         4.53m   2.6  14-10.50 
     4.34m(2.7) 4.53m(2.6)               
  3   611 Quintana Martinez,  14 San German               4.25m   3.0  13-11.50 
     3.93m(0.7) 4.15m(1.8) 4.25m(3.0) 3.95m(2.6)       
 
Girls 16-17 Long Jump
===============================================================================
      SUB-18: % 5.71m  7/15/2000   Lorel Diaz                                  
    Name                     Age Team                    Finals  Wind          
===============================================================================
  1    12 Lopez Rivera, Fran  16 Albergue Olimpic         5.04m   2.7  16-06.50 
     5.02m(2.3) 5.00m(2.6) 5.01m(5.3) 3.65m(1.2) 4.81m(2.1) 5.04m(2.7)
  2     8 Del Valle Santana,  16 Albergue Olimpic         4.85m   2.0  15-11.00 
     FOUL(2.5) 4.84m(3.9) 4.85m(2.0) FOUL(2.0) 4.85m(2.2) FOUL(3.6)
  3     6 Calixto Santiago,   16 Albergue Olimpic         4.84m   1.5  15-10.50 
     4.53m(1.9) 4.84m(1.5) 4.72m(2.0) 4.74m(2.6) 4.80m(2.0) FOUL(3.3)
  4   436 Soto Rodriguez, Na  17 Cupey Track              4.75m   3.2  15-07.00 
     4.46m(1.7) 4.75m(3.2) 4.61m(1.6) 4.65m(2.9) 4.72m(2.3) 4.67m(2.9)
  5   422 Diaz Rosado, Migda  17 Cupey Track              4.70m   2.8  15-05.00 
     4.54m(2.3) 4.57m(1.2) 4.57m(2.3) 4.54m(3.4) 4.70m(2.8) 4.55m(2.2)
  6   475 Shemakhi Ocasio, T  17 Sabana Grande            4.68m   1.5  15-04.25 
     FOUL(3.3) FOUL(2.4) 4.15m(1.2) 4.68m(1.5) 4.68m(2.8) 4.64m(3.0)
  7   630 Gonzalez Acevedo,   16 Fapr-Esc DepSJ           4.50m   2.1  14-09.25 
     4.40m(1.6) 4.50m(2.1) 4.33m(1.2) FOUL(3.4) 4.50m(1.7) 4.11m(2.6)
  8   703 De Jesus Delgado,   17 Guayanilla               4.49m   3.4  14-08.75 
     4.30m(2.7) 4.10m(1.3) 4.15m(2.0) FOUL(0.1) 4.38m(2.8) 4.49m(3.4)
  9   632 Jimenez Lafontaine  16 Fapr-Esc DepSJ           4.14m   1.9  13-07.00 
     3.73m(2.4) 4.14m(1.9) 4.00m(2.9)           
 10   280 Perez Cubero, Amne  16 Caimanes Vba             4.05m   1.7  13-03.50 
     3.93m(3.2) 4.05m(1.7) 4.03m(2.8)           
 
Girls 18-19 Long Jump
===============================================================================
        Meet: @ 6.01m  6/4/2011    Jasmine Todd, NSSF                          
      SUB-20: # 6.07m  6/21/2003   Idalis Quiles                               
    Name                     Age Team                    Finals  Wind          
===============================================================================
  1   862 Ries, Chyna         18 NSSF                     5.73m   2.0  18-09.75 
     PASS      5.73m(2.0) FOUL(3.0) 5.60m(2.4)       
  2   622 Reyes Pacheco, Lei  19 Fapr-Upr                 5.60m   2.4  18-04.50 
     5.42m(1.7) 5.60m(2.4) 5.55m(3.0) FOUL(3.1)       
  3   606 Penn, Kala          18 Elmore Stoutt H.         5.38m   1.3  17-08.00 
     5.38m(1.3) 5.28m(3.3) 5.24m(2.8) 5.05m(1.4)       
  4   883 Acevedo, Jessica    18 Ponce                    4.86m   2.4  15-11.50 
     4.86m(2.4) 4.38m(1.8) 4.12m(1.6) 4.45m(2.0)       
  5   666 Rivera, Zuleyka     19 Fapur                    4.73m   1.8  15-06.25 
     4.67m(1.5) 4.12m(2.4) 4.73m(1.8) FOUL(3.6)       
  6    91 Paniagua Salado, Y  19 B "r"kids                4.60m   2.4  15-01.25 
     4.42m(2.0) 4.31m(2.2) FOUL(1.9) 4.60m(2.4)       
 
Girls 14-15 Shot Put
==========================================================================
      SUB-16: * 12.06m  2009        Jakishira Marrero                          
    Name                     Age Team                    Finals           
==========================================================================
  1   437 Zayas Garcia, Keys  14 Cupey Track             10.41m   34-02.00 
      FOUL  FOUL  FOUL  10.41m       
  2   776 Vallejo Castro, As  14 Huracanes Runner        10.23m   33-06.75 
      10.15m  10.23m  FOUL  9.59m       
  3   311 Monserrate Miranda  14 Carolina Gigante         9.83m   32-03.00 
      8.12m  9.83m  8.85m  8.01m       
 
Girls 16-17 Shot Put
==========================================================================
      SUB-18: % 13.57m  6/6/1994    Karelis Sierra                             
    Name                     Age Team                    Finals           
==========================================================================
  1  1009 Castro Torrens, Gi  16 Luquillo                10.97m   36-00.00 
      9.54m  9.86m  10.97m  FOUL       
  2   981 Valenzuela, Andrea  17 San Juan                10.61m   34-09.75 
      10.44m  10.59m  10.35m  10.61m       
  3   912 Torres Zayas, Nata  16 Ponce                    9.77m   32-00.75 
      9.59m  9.77m  9.55m  9.52m       
  4   538 Garcia Arzuaga, Ga  16 Club Olympic             9.57m   31-04.75 
      FOUL  9.46m  9.57m  8.96m       
  5   493 De Jesus Rodriguez  16 Barceloneta              8.93m   29-03.75 
      8.23m  7.83m  8.89m  8.93m       
  6   425 Figueroa Rivera, G  16 Cupey Track              6.31m   20-08.50 
      6.31m  5.43m  6.26m  6.18m       
 
Girls 18-19 Shot Put
==========================================================================
        Meet: @ 13.62m  6/4/2011    Tori Owers, NSSF                           
      SUB-20: # 13.84m  5/13/2004   Silvia Galarza                             
    Name                     Age Team                    Finals           
==========================================================================
  1   654 Andino Torruellas,  19 Fapur                   12.05m   39-06.50 
      11.96m  10.95m  FOUL  12.05m       
  2   603 Gumbs, Trevia       18 Elmore Stoutt H.        11.57m   37-11.50 
      10.92m  11.57m  FOUL  11.19m       
  3   108 Flores Perez, Neid  18 Bayamon                 10.27m   33-08.50 
      10.15m  10.27m  9.90m  10.17m       
 
Girls 14-15 Discus Throw
==========================================================================
      SUB-16: * 39.85m  2008        Ashley Arroyo                              
    Name                     Age Team                    Finals           
==========================================================================
  1   311 Monserrate Miranda  14 Carolina Gigante        21.86m      71-09 
      FOUL  FOUL  21.86m  FOUL       
 
Girls 16-17 Discus Throw
==========================================================================
      SUB-18: % 44.08m  4/3/2010    Ashley Arroyo                              
    Name                     Age Team                    Finals           
==========================================================================
  1  1009 Castro Torrens, Gi  16 Luquillo                32.29m     105-11 
      32.22m  30.33m  FOUL  32.29m       
  2   188 Flores Perez, Edna  16 Bayamon                 30.11m      98-09 
      30.11m  29.47m  29.53m  FOUL       
  3   981 Valenzuela, Andrea  17 San Juan                25.35m      83-02 
      25.35m  FOUL  25.35m  FOUL       
  4   182 Diaz Medero, Natal  17 Bayamon                 21.99m      72-02 
      17.29m  18.66m  21.99m  20.11m       
  5   538 Garcia Arzuaga, Ga  16 Club Olympic            21.58m      70-10 
      21.58m  20.83m  20.79m  FOUL       
 
Girls 18-19 Discus Throw
==========================================================================
        Meet: @ 43.32m  6/4/2011    Tori Owers, NSSF                           
      SUB-20: # 50.45m  5/18/2012   Ashley Arroyo                              
    Name                     Age Team                    Finals           
==========================================================================
  1     5 Arroyo Perez, Ashl  19 Albergue Olimpic        47.23m@    154-11 
      45.12m  43.51m  FOUL  47.23m       
  2   865 Taylor, Antonella   18 NSSF                    37.69m     123-08 
      29.91m  35.98m  37.69m  FOUL       
  3   866 Thomas, Kelli       18 NSSF                    32.32m     106-00 
      FOUL  31.23m  FOUL  32.32m       
  4    97 Adorno Hernandez,   18 Bayamon                 26.70m      87-07 
      26.28m  24.83m  26.70m  26.03m       
 
Girls 14-15 Hammer Throw
=================================================================================
      SUB-16: * 43.95m  2009        Keislha Luna                               
    Name                     Age Team                    Finals            Points
=================================================================================
  1    85 Williams, Geraldin  15 Arroyo                  44.43m*    145-09 
      FOUL  42.72m  44.43m  FOUL       
  2   227 Rodriguez, Franshe  14 Caguas                  37.39m     122-08 
      37.39m  FOUL  FOUL  FOUL       
  3   219 Luna, Freshline     15 Caguas                  32.73m     107-04 
      32.73m  FOUL  FOUL  FOUL       
 
Girls 16-17 Hammer Throw
=================================================================================
      SUB-18: % 50.92m  6/4/2011    Keishla Luna                               
    Name                     Age Team                    Finals            Points
=================================================================================
  1   188 Flores Perez, Edna  16 Bayamon                 38.10m     125-00 
      38.10m  FOUL  FOUL  FOUL       
  2   497 Velez Alvarez, Sul  16 Barceloneta             31.25m     102-06 
      31.25m  23.71m  FOUL  26.69m       
  3   493 De Jesus Rodriguez  16 Barceloneta             30.55m     100-03 
      FOUL  28.42m  26.59m  30.55m       
  4   182 Diaz Medero, Natal  17 Bayamon                 29.71m      97-06 
      29.71m  24.33m  26.52m  25.12m       
 
Girls 18-19 Hammer Throw
=================================================================================
        Meet: @ 45.13m  6/4/2011    Tori Owers, NSSF                           
      SUB-20: # 52.17m  1/21/2012   Keishla Luna                               
    Name                     Age Team                    Finals            Points
=================================================================================
  1   866 Thomas, Kelli       18 NSSF                    44.46m     145-10 
      43.25m  FOUL  FOUL  44.46m       
  2   805 Vega Llanos, Kyoni  19 Luquillo Turista        40.88m     134-01 
      40.61m  FOUL  FOUL  40.88m       
  3    97 Adorno Hernandez,   18 Bayamon                 37.58m     123-03 
      31.37m  FOUL  37.58m  FOUL       
 
Girls 14-15 Javelin Throw
=================================================================================
        Meet: @ 35.33m  6/1/2012    Ericka Crespo Melendez, Caguas             
      SUB-16: * 44.20m  2008        Daliadiz Ortiz                             
        Meet: @ 35.33m  6/1/2012    Ericka Crespo Melendez, Caguas             
    Name                     Age Team                    Finals            Points
=================================================================================
  1   401 Crespo Melendez, E  14 Caguas                  35.33m@    115-11 
      31.60m  35.33m  31.93m  27.89m       
  2   130 Torres Nieves, Jes  14 Bayamon                 30.41m      99-09 
      FOUL  24.29m  30.41m  29.00m       
  3   702 De Jesus Delgado,   15 Guayanilla              17.31m      56-09 
      FOUL  17.31m  FOUL  15.54m       
 
Girls 16-17 Javelin Throw
=================================================================================
        Meet: @ 38.95m  6/1/2012    Alana Bayne Hernandez, Santurce            
      SUB-18: % 52.03m  6/18/2011   Daliadiz Ortiz                             
        Meet: @ 38.95m  6/1/2012    Alana Bayne Hernandez, Santurce            
    Name                     Age Team                    Finals            Points
=================================================================================
  1   549 Bayne Hernandez, A  17 Santurce                38.95m@    127-09 
      38.40m  36.14m  36.12m  38.95m       
  2    11 Jimenez Medina, Da  16 Albergue Olimpic        36.78m     120-08 
      31.04m  FOUL  35.94m  36.78m       
  3   703 De Jesus Delgado,   17 Guayanilla              24.30m      79-09 
      24.30m  FOUL  FOUL  FOUL       
  4   105 Elias Alvarez, Bre  16 Bayamon                 17.45m      57-03 
      17.45m  FOUL  15.69m  15.15m       
 
Girls 18-19 Javelin Throw
==========================================================================
        Meet: @ 48.92m  6/3/2011    Avione Allgood, NSSF                       
      SUB-20: # 52.24m  4/7/2012    Daliadiz Ortiz                             
    Name                     Age Team                    Finals           
==========================================================================
  1    14 Pagan Velazquez, Z  18 Albergue Olimpic        46.05m     151-01 
      37.14m  46.05m  39.21m  42.19m       
  2   667 Romero Cruz, Odaly  18 Fapur                   41.15m     135-00 
      40.27m  41.15m  40.11m  41.04m       
  3   852 Clark, Kristen      18 NSSF                    38.36m     125-10 
      36.28m  38.06m  36.18m  38.36m       
  4   604 Gumbs, Tynelle      18 Elmore Stoutt H.        36.10m     118-05 
      36.10m  33.93m  32.63m  FOUL       
  5   638 Santana Romero, Jo  19 Fapr-Esc DepSJ          31.77m     104-03 
      31.50m  31.77m  30.69m  31.22m       
  6   429 Quinones Gotay, Cr  19 Cupey Track             21.16m      69-05 
      19.53m  19.61m  17.96m  21.16m       
 
Boys 14-15 100 Meter Dash
================================================================
8 Advance:  Top 3 Each Heat plus Next 2 Best Times
        Meet: @ 11.55  6/1/2012    Isaac Bue Rivera, Bayamon                   
        Meet: @ 11.55  6/1/2012    Isaac Bue Rivera, Bayamon                   
    Name                     Age Team                   Prelims 
================================================================
Heat  1 Preliminaries   Wind: 1.6 
  1   137 Bue Rivera, Isaac   15 Bayamon                @ 11.55Q 
  2  1001 Rodriguez Santoni,  15 Tiburones Aguadi         12.14Q 
  3   470 Rivera Velazquez,   15 Lajas                    12.37Q 
  4   517 Soto Diaz, Carlos   15 Barceloneta              12.41  
Heat  2 Preliminaries   Wind: 2.1 
  1   780 Benitez Cruz, Adla  15 Huracanes Runner         11.19Q 
  2    37 Santiago Rolon, Iv  15 Albergue Olimpic         11.33Q 
  3   415 Santos Zambrana, R  15 Caguas                   11.84Q 
  4   503 Cordero Cortes, An  15 Barceloneta              12.05q 
  5   577 Queira, Edgard      15 Club Villa Fonta         12.15q 
 
Boys 14-15 100 Meter Dash
=======================================================================
        Meet: @ 11.55  6/1/2012    Isaac Bue Rivera, Bayamon                   
        Meet: @ 11.55  6/1/2012    Isaac Bue Rivera, Bayamon                   
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
Section  1 Finals   Wind: 1.1 
  1    37 Santiago Rolon, Iv  15 Albergue Olimpic         11.26@  11.251
  1   780 Benitez Cruz, Adla  15 Huracanes Runner        J11.26@  11.260
  3   137 Bue Rivera, Isaac   15 Bayamon                  11.69  
  4   415 Santos Zambrana, R  15 Caguas                   11.86  
  5  1001 Rodriguez Santoni,  15 Tiburones Aguadi         12.10  
  6   503 Cordero Cortes, An  15 Barceloneta              12.27  
  7   470 Rivera Velazquez,   15 Lajas                    12.63  
 
Boys 16-17 100 Meter Dash
================================================================
8 Advance:  Top 3 Each Heat plus Next 2 Best Times
        Meet: @ 10.94  6/1/2012    Jan Zayas Feliciano, PONCE                  
      SUB-18: % 10.60  3/12/1988   David Matos                                 
        Meet: @ 10.94  6/1/2012    Jan Zayas Feliciano, PONCE                  
    Name                     Age Team                   Prelims 
================================================================
Heat  1 Preliminaries   Wind: 2.7 
  1   357 Velez Alpen, Andre  17 Perchy                   11.09Q 
  2   347 Millet Ayala, Edwi  17 Perchy                   11.22Q 
  3  1030 Ortiz, Rey          17 Barranqitas              11.23Q 
  4  1029 Ortiz, Jose         16 Caguas                   11.32q 
  5    17 Arroyo Vega, Crist  17 Albergue Olimpic         11.38q 
  6   779 Barez Rodriguez, K  17 Huracanes Runner         11.62  
Heat  2 Preliminaries   Wind: 1.6 
  1   954 Zayas Feliciano, J  17 Ponce                  @ 10.94Q 
  2   301 Vega Perez, Norber  17 CABS                     11.40Q 
  3    19 Casillas Hernandez  17 Albergue Olimpic         11.46Q 
  4   614 Torres Sepulveda,   16 San German               11.68  
  5   973 Cruz Guzman, Wichy  16 Rapid Club               11.69  
 
Boys 16-17 100 Meter Dash
=======================================================================
        Meet: @ 10.94  6/1/2012    Jan Zayas Feliciano, PONCE                  
      SUB-18: % 10.60  3/12/1988   David Matos                                 
        Meet: @ 10.94  6/1/2012    Jan Zayas Feliciano, PONCE                  
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
Section  1 Finals   Wind: 2.2 
  1   357 Velez Alpen, Andre  17 Perchy                   10.97  
  2   954 Zayas Feliciano, J  17 Ponce                    11.10  
  3  1030 Ortiz, Rey          17 Barranqitas              11.21  
  4   347 Millet Ayala, Edwi  17 Perchy                   11.26  
  5  1029 Ortiz, Jose         16 Caguas                   11.37  
  6   301 Vega Perez, Norber  17 CABS                     11.38  
  7    17 Arroyo Vega, Crist  17 Albergue Olimpic         11.44  
  8    19 Casillas Hernandez  17 Albergue Olimpic         12.06  
 
Boys 18-19 100 Meter Dash
================================================================
8 Advance:  Top 3 Each Heat plus Next 2 Best Times
        Meet: @ 10.39  6/30/2007   Tyrell Cuffy, Cayman Islands                
      SUB-20: # 10.40  6/18/2011   Carlos Rodriguez                            
    Name                     Age Team                   Prelims 
================================================================
Heat  1 Preliminaries   Wind: 1.4 
  1    36 Santiago Alvarado,  18 Albergue Olimpic         10.90Q  10.895
  1   343 Burgos Calderon, W  19 Perchy                   10.90Q  10.893
  3   625 Mercado de Jesus,   19 Fapr-Upr                 11.01Q 
  4   351 Ramirez Rosado, Ga  18 Perchy                   11.27  
  5   563 Esquilin Rivera, C  18 Santurce                 11.41  
  6    28 Ramos Ramos, Chris  18 Albergue Olimpic         11.42  
  7   504 Dasta Irizarry, Ke  18 Barceloneta              11.52  
  8   141 Calderon Hernandez  18 Bayamon                  11.54  
Heat  2 Preliminaries   Wind: 1.9 
  1   869 Burrell, Cameron    18 NSSF                     10.49Q 
  2  1027 Alexander, J'Maal   18 Elmore Stoutt H.         10.60Q 
  3   880 Price, Dante'       18 NSSF                     10.69Q 
  4   526 Rivera Porcell, Ra  18 Penuelas                 10.93q 
  5    21 Cruz Ortiz, Juan    18 Albergue Olimpic         10.94q 
  6   593 Paula Cruz, Luis    18 Fajardo                  11.10  
  7   259 Rivera, Ronald      18 Caguas                   11.22  
  8  1002 Tavarez Hernandez,  19 Tiburones Aguadi         11.32  
  9   507 Figueroa Rodriguez  18 Barceloneta              11.51  
 
Boys 18-19 100 Meter Dash
=======================================================================
        Meet: @ 10.39  6/30/2007   Tyrell Cuffy, Cayman Islands                
      SUB-20: # 10.40  6/18/2011   Carlos Rodriguez                            
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
Section  1 Finals   Wind: 3.0 
  1   869 Burrell, Cameron    18 NSSF                     10.57  
  2  1027 Alexander, J'Maal   18 Elmore Stoutt H.         10.67   10.663
  3   880 Price, Dante'       18 NSSF                     10.67   10.670
  4    21 Cruz Ortiz, Juan    18 Albergue Olimpic         10.77  
  5   343 Burgos Calderon, W  19 Perchy                   10.93  
  6    36 Santiago Alvarado,  18 Albergue Olimpic         11.05  
  7   526 Rivera Porcell, Ra  18 Penuelas                 11.09  
 
Boys 14-15 200 Meter Dash
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
Section  1     Wind: 1.4 
  1    37 Santiago Rolon, Iv  15 Albergue Olimpic         22.78  
  2   780 Benitez Cruz, Adla  15 Huracanes Runner         22.96  
  3   456 Suarez Hidalgo, Ez  15 Cupey Track              23.27  
  4   612 Ponce Ramos, Manue  15 San German               23.89  
  5   789 Ribot Veguilla, Da  15 Huracanes Runner         24.64  
  6   517 Soto Diaz, Carlos   15 Barceloneta              25.31  
 
Boys 16-17 200 Meter Dash
================================================================
8 Advance:  Top 3 Each Heat plus Next 2 Best Times
        Meet: @ 22.05  6/1/2012    Ricardo Feliciano Piñeiro, Penuelas         
      SUB-18: % 21.70  3/12/1988   David Matos                                 
        Meet: @ 22.05  6/1/2012    Ricardo Feliciano Piñeiro, Penuelas         
    Name                     Age Team                   Prelims 
================================================================
Heat  1 Preliminaries   Wind: 2.3 
  1   357 Velez Alpen, Andre  17 Perchy                   23.16Q 
  2   347 Millet Ayala, Edwi  17 Perchy                   23.22Q 
  3   499 Amparo Perez, Geri  16 Barceloneta              23.65Q 
  4   349 Ortiz Torres, Chri  17 Perchy                   23.71q 
  4   779 Barez Rodriguez, K  17 Huracanes Runner         23.71q 
  6   562 Ayala Rivera, Jona  16 Santurce                 25.33  
Heat  2 Preliminaries   Wind: 1.1 
  1   523 Feliciano Piñeiro,  16 Penuelas               @ 22.05Q 
  2   954 Zayas Feliciano, J  17 Ponce                    22.62Q 
  3  1030 Ortiz, Rey          17 Barranqitas              23.30Q 
  4    23 Garcia Lazu, Jhair  17 Albergue Olimpic         23.83  
  5   564 Pizarro Reyes, Yar  17 Santurce                 24.36  
 
Boys 16-17 200 Meter Dash
=======================================================================
        Meet: @ 22.05  6/1/2012    Ricardo Feliciano Piñeiro, Penuelas         
      SUB-18: % 21.70  3/12/1988   David Matos                                 
        Meet: @ 22.05  6/1/2012    Ricardo Feliciano Piñeiro, Penuelas         
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
Section  1 Finals   Wind: 1.3 
  1   523 Feliciano Piñeiro,  16 Penuelas                 22.11  
  2  1030 Ortiz, Rey          17 Barranqitas              22.75  
  3   357 Velez Alpen, Andre  17 Perchy                   23.12  
  4   347 Millet Ayala, Edwi  17 Perchy                   23.17  
  5   349 Ortiz Torres, Chri  17 Perchy                   23.90  
  6   499 Amparo Perez, Geri  16 Barceloneta              23.92  
  7   779 Barez Rodriguez, K  17 Huracanes Runner         24.04  
 
Boys 18-19 200 Meter Dash
================================================================
8 Advance:  Top 3 Each Heat plus Next 2 Best Times
        Meet: @ 21.05  6/4/2011    Ronald Darby, NSSF                          
      SUB-20: # 20.90  6/20/2009   Miguel Lopez                                
    Name                     Age Team                   Prelims 
================================================================
Heat  1 Preliminaries   Wind: 1.2 
  1   868 Allen, Devon        18 NSSF                     21.44Q 
  2   869 Burrell, Cameron    18 NSSF                     21.62Q 
  3   625 Mercado de Jesus,   19 Fapr-Upr                 22.68Q 
  4   507 Figueroa Rodriguez  18 Barceloneta              23.14  
  5   504 Dasta Irizarry, Ke  18 Barceloneta              23.26  
  6   592 Nalez, Jose         19 Fajardo                  23.41  
Heat  2 Preliminaries   Wind: 1.5 
  1   880 Price, Dante'       18 NSSF                     21.50Q 
  2   877 Jacobs, Taivon      18 NSSF                     21.67Q 
  3   593 Paula Cruz, Luis    18 Fajardo                  22.66Q 
  4   351 Ramirez Rosado, Ga  18 Perchy                   22.71  
  5  1002 Tavarez Hernandez,  19 Tiburones Aguadi         22.76  
  6   348 Nunez Llanos, Chri  19 Perchy                   23.78  
Heat  3 Preliminaries   Wind: 1.2 
  1  1027 Alexander, J'Maal   18 Elmore Stoutt H.         21.62Q 
  2   878 Jones, Xavier       18 NSSF                     21.81Q 
  3    36 Santiago Alvarado,  18 Albergue Olimpic         21.88Q 
  4   563 Esquilin Rivera, C  18 Santurce                 22.73  
  5   788 Ramos Figueroa, Lu  19 Huracanes Runner         23.04  
  6   700 Torres Morales, Ja  19 Fapur                    23.32  
 
Boys 18-19 200 Meter Dash
=======================================================================
        Meet: @ 21.05  6/4/2011    Ronald Darby, NSSF                          
      SUB-20: # 20.90  6/20/2009   Miguel Lopez                                
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
Section  1 Finals   Wind: 3.6 
  1   868 Allen, Devon        18 NSSF                     21.21  
  2   880 Price, Dante'       18 NSSF                     21.44  
  3   869 Burrell, Cameron    18 NSSF                     21.49  
  4   877 Jacobs, Taivon      18 NSSF                     22.02  
  5   878 Jones, Xavier       18 NSSF                     22.20  
  6    36 Santiago Alvarado,  18 Albergue Olimpic         22.24  
  7   593 Paula Cruz, Luis    18 Fajardo                  23.25  
 
Boys 14-15 400 Meter Dash
================================================================
8 Advance:  Top 3 Each Heat plus Next 2 Best Times
        Meet: @ 51.75  6/1/2012    Jorge Sanchez Davila, Lajas                 
        Meet: @ 51.75  6/1/2012    Jorge Sanchez Davila, Lajas                 
    Name                     Age Team                   Prelims 
================================================================
Heat  1 Preliminaries
  1   456 Suarez Hidalgo, Ez  15 Cupey Track              52.06Q 
  2   643 Canales Esquilin,   15 Fapr-Esc DepSJ           53.88Q 
  3   785 Melendez Rivera, J  15 Huracanes Runner         53.98Q 
  4   358 Zayas, Ketosky      15 Independiente            55.26q 
  5   613 Rodriguez Ramirez,  14 San German               55.76q 
Heat  2 Preliminaries
  1   472 Sanchez Davila, Jo  15 Lajas                  @ 51.75Q 
  2   708 Carrasquillo Seda,  15 Guayanilla               54.69Q 
  3   417 Vargas Lopez, Ange  15 Caguas                   54.81Q 
  4   648 Martinez Figueroa,  15 Fapr-Esc DepSJ           56.52  
  5   789 Ribot Veguilla, Da  15 Huracanes Runner         56.82  
  6   849 Melendez Salgado,   15 Naranjito                58.32  
 
Boys 14-15 400 Meter Dash
================================================================
        Meet: @ 51.75  6/1/2012    Jorge Sanchez Davila, Lajas                 
        Meet: @ 51.75  6/1/2012    Jorge Sanchez Davila, Lajas                 
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
Section  1 Finals
  1   472 Sanchez Davila, Jo  15 Lajas                    51.15@ 
  2   456 Suarez Hidalgo, Ez  15 Cupey Track              51.81  
  3   643 Canales Esquilin,   15 Fapr-Esc DepSJ           54.23  
  4   785 Melendez Rivera, J  15 Huracanes Runner         55.23  
  5   708 Carrasquillo Seda,  15 Guayanilla               59.02  
 
Boys 16-17 400 Meter Dash
================================================================
8 Advance:  Top 3 Each Heat plus Next 2 Best Times
        Meet: @ 50.58  6/1/2012    Luis Rivera Rivera, Bayamon                 
      SUB-18: % 48.32  6/26/2004   Christian Santiago                          
        Meet: @ 50.58  6/1/2012    Luis Rivera Rivera, Bayamon                 
    Name                     Age Team                   Prelims 
================================================================
Heat  1 Preliminaries
  1   346 Llovet Delgado, Ca  17 Perchy                   51.61Q 
  2   156 Medina, Jose        17 Bayamon                  51.94Q 
  3   545 Martinez Ortiz, Ed  16 Club Olympic             51.97Q 
  4   499 Amparo Perez, Geri  16 Barceloneta              53.06q 
  5   323 Melendez Gonzalez,  17 Carolina Gigante         54.39  
Heat  2 Preliminaries
  1   172 Rivera Rivera, Lui  17 Bayamon                @ 50.58Q 
  2   355 Sosa Paris, Carlos  17 Perchy                   51.05Q 
  3   350 Paris Verdejo, Car  17 Perchy                   53.01Q 
  4   564 Pizarro Reyes, Yar  17 Santurce                 53.60q 
  5   490 Del Toro, Angel     17 Dorado                   53.88  
  6   562 Ayala Rivera, Jona  16 Santurce                 55.94  
 
Boys 16-17 400 Meter Dash
=======================================================================
        Meet: @ 50.58  6/1/2012    Luis Rivera Rivera, Bayamon                 
      SUB-18: % 48.32  6/26/2004   Christian Santiago                          
        Meet: @ 50.58  6/1/2012    Luis Rivera Rivera, Bayamon                 
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
Section  1 Finals
  1   172 Rivera Rivera, Lui  17 Bayamon                  50.85  
  2   545 Martinez Ortiz, Ed  16 Club Olympic             51.68  
  3   346 Llovet Delgado, Ca  17 Perchy                   51.82  
  4   355 Sosa Paris, Carlos  17 Perchy                   52.00  
  5   156 Medina, Jose        17 Bayamon                  53.14  
  6   499 Amparo Perez, Geri  16 Barceloneta              53.44  
  7   564 Pizarro Reyes, Yar  17 Santurce                 54.35  
  8   350 Paris Verdejo, Car  17 Perchy                   55.48  
 
Boys 18-19 400 Meter Dash
================================================================
8 Advance:  Top 3 Each Heat plus Next 2 Best Times
        Meet: @ 46.95  6/4/2011    Arman Hall, NSSF                            
      SUB-20: # 46.09  7/29/1967   Juan Franceschi                             
    Name                     Age Team                   Prelims 
================================================================
Heat  1 Preliminaries
  1   872 Green, Jeffrey      18 NSSF                     48.96Q 
  2   878 Jones, Xavier       18 NSSF                     49.19Q 
  3   997 Gonzalez Hernandez  19 Tiburones Aguadi         50.52Q 
  4   700 Torres Morales, Ja  19 Fapur                    51.84q 
  5   652 Tato Mora, Kevin    18 Fapr-Esc DepSJ           53.24  
  6   328 Torres Rivera, Fel  19 Carolina Gigante         53.59  
  7   712 Rivera Torres, Sig  18 Guayanilla               54.28  
Heat  2 Preliminaries
  1   877 Jacobs, Taivon      18 NSSF                     48.63Q 
  2   879 Omari, Naija        18 NSSF                     49.04Q 
  3   875 Hill, Jabari        18 NSSF                     50.55Q 
  4   451 Perez Mendez, Adri  19 Cupey Track              51.58q 
  5   788 Ramos Figueroa, Lu  19 Huracanes Runner         52.23  
 --   344 Del Orbe Martinez,  19 Perchy                     DNF  
 
Boys 18-19 400 Meter Dash
=======================================================================
        Meet: @ 46.95  6/4/2011    Arman Hall, NSSF                            
      SUB-20: # 46.09  7/29/1967   Juan Franceschi                             
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
Section  1 Finals
  1   877 Jacobs, Taivon      18 NSSF                     48.36  
  2   878 Jones, Xavier       18 NSSF                     48.67  
  3   872 Green, Jeffrey      18 NSSF                     49.06  
  4   879 Omari, Naija        18 NSSF                     49.91  
  5   997 Gonzalez Hernandez  19 Tiburones Aguadi         51.09  
  6   700 Torres Morales, Ja  19 Fapur                    52.80  
 
Boys 14-15 800 Meter Run
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
Section  1  
  1   472 Sanchez Davila, Jo  15 Lajas                  2:04.77  
  2   291 Miranda Adorno, Ke  14 Caimanes Vba           2:06.27  
  3   744 Diaz, Alexis        15 Humacao                2:06.91  
  4   643 Canales Esquilin,   15 Fapr-Esc DepSJ         2:07.56  
  5   453 Sanchez Heredia, R  14 Cupey Track            2:08.24  
  6    77 Morales, Jose       15 Arecibo                2:09.18  
 
Boys 16-17 800 Meter Run
================================================================
8 Advance:  Top 3 Each Heat plus Next 2 Best Times
        Meet: @ 1:58.27  6/1/2012    Andres Gonzalez Guzman, Albergue Olimpic  
      SUB-18: % 1:47.38  5/14/2011   Wesley Vazquez                            
        Meet: @ 1:58.27  6/1/2012    Andres Gonzalez Guzman, Albergue Olimpic  
    Name                     Age Team                   Prelims 
================================================================
Heat  1 Preliminaries
  1    24 Gonzalez Guzman, A  16 Albergue Olimpic     @ 1:58.27Q 
  2   145 Colon, Roberto      17 Bayamon                2:01.46Q 
  3   325 Rivera Luque, Chri  16 Carolina Gigante       2:06.84Q 
  4   473 Santos Pagan, Bria  17 Lajas                  2:13.10  
Heat  2 Preliminaries
  1   673 Arroyo Dominicci,   17 Fapur                  1:58.61Q 
  2   237 Barreto, Jan        17 Caguas                 2:04.16Q 
  3   346 Llovet Delgado, Ca  17 Perchy                 2:05.28Q 
  4   806 Aviles Miranda, Jo  16 Luquillo Turista       2:07.24q 
  5   518 Tapia Garcia, Elwo  17 Barceloneta            2:08.19q 
 
Boys 16-17 800 Meter Run
=======================================================================
        Meet: @ 1:58.27  6/1/2012    Andres Gonzalez Guzman, Albergue Olimpic  
      SUB-18: % 1:47.38  5/14/2011   Wesley Vazquez                            
        Meet: @ 1:58.27  6/1/2012    Andres Gonzalez Guzman, Albergue Olimpic  
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
Section  1 Finals
  1   673 Arroyo Dominicci,   17 Fapur                  1:52.11@ 
  2   145 Colon, Roberto      17 Bayamon                1:56.67@ 
  3    24 Gonzalez Guzman, A  16 Albergue Olimpic       1:58.94  
  4   237 Barreto, Jan        17 Caguas                 2:03.00  
  5   518 Tapia Garcia, Elwo  17 Barceloneta            2:05.46  
  6   325 Rivera Luque, Chri  16 Carolina Gigante       2:08.65  
 
Boys 18-19 800 Meter Run
================================================================
8 Advance:  Top 3 Each Heat plus Next 2 Best Times
        Meet: @ 1:48.73  6/30/2007   Moise Joseph, Haiti                       
      SUB-20: # 1:45.63  5/12/2012   Wesley Vazquez                            
    Name                     Age Team                   Prelims 
================================================================
Heat  1 Preliminaries
  1   467 Caraballo Pacheco,  18 Lajas                  1:59.95Q 
  2   324 Morales Sanchez, J  19 Carolina Gigante       2:00.08Q 
  3   782 Figueroa Gonzalez,  19 Huracanes Runner       2:04.28Q 
  4   781 Centeno Ramos, Mig  18 Huracanes Runner       2:05.59  
  5   466 Cancel Ortiz, Chri  19 Lajas                  2:08.09  
  6   516 Rodriguez Torres,   18 Barceloneta            2:10.70  
Heat  2 Preliminaries
  1   471 Rodriguez Domenech  18 Lajas                  1:57.34Q 
  2   479 Martinez Galindo,   18 Sabana Grande          2:02.01Q 
  3   524 Quirindongo Echeva  18 Penuelas               2:03.49Q 
  4   359 Maiz Torres, Rene   18 Antillanos             2:03.62q 
  5   446 Gonzalez Febres, E  18 Cupey Track            2:03.91q 
  6   525 Ramos Santiago, Da  18 Penuelas               2:09.76  
 
Boys 18-19 800 Meter Run
================================================================
        Meet: @ 1:48.73  6/30/2007   Moise Joseph, Haiti                       
      SUB-20: # 1:45.63  5/12/2012   Wesley Vazquez                            
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
Section  1 Finals
  1   471 Rodriguez Domenech  18 Lajas                  1:57.74  
  2   467 Caraballo Pacheco,  18 Lajas                  1:58.81  
  3   479 Martinez Galindo,   18 Sabana Grande          2:01.36  
  4   524 Quirindongo Echeva  18 Penuelas               2:02.90  
  5   359 Maiz Torres, Rene   18 Antillanos             2:04.82  
  6   782 Figueroa Gonzalez,  19 Huracanes Runner       2:09.95  
 
Boys 14-15 1500 Meter Run
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
Section  1  
  1   575 Castellano Allende  15 Club Villa Fonta       4:32.57  
  2   291 Miranda Adorno, Ke  14 Caimanes Vba           4:32.86  
  3   453 Sanchez Heredia, R  14 Cupey Track            4:42.01  
  4   447 Gotay Medero, Jesu  14 Cupey Track            5:04.30  
 
Boys 16-17 1500 Meter Run
================================================================
      SUB-18: % 4:01.90  7/1/1988    Ramon Arriaga                             
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1   673 Arroyo Dominicci,   17 Fapur                  4:01.91  
  2   882 Roth, Bailey        16 NSSF                   4:04.90  
  3   183 Torres Maldonado,   16 Bayamon                4:07.37  
  4   318 Correa Rivera, Jos  17 Carolina Gigante       4:11.10  
  5   439 Andino Cruz, Adalb  17 Cupey Track            4:18.42  
  6   268 Sanchez, Vicente    17 Caguas                 4:24.06  
  7   677 Correa Bauza, Alex  17 Fapur                  4:30.00  
  8   245 Dones, Jomar        16 Caguas                 4:31.32  
  9   647 Luciano Perez, Lui  17 Fapr-Esc DepSJ         4:36.35  
 10    80 Rodriguez, Jose     17 Arecibo                4:52.69  
 
Boys 18-19 1500 Meter Run
================================================================
        Meet: @ 3:55.59  6/4/2011    Jerry Rivera Bernard, FAPUR               
      SUB-20: # 3:44.72  9/8/1972    Antonio Colon                             
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1   950 Santana Rodriguez,  18 Ponce                  3:57.37  
  2   695 Rivera Leon, Luis   19 Fapur                  4:16.64  
  3   446 Gonzalez Febres, E  18 Cupey Track            4:19.28  
  4   590 Diaz Nales, Alex    18 Fajardo                4:23.61  
  5   466 Cancel Ortiz, Chri  19 Lajas                  4:30.78  
 
Boys 14-15 3000 Meter Run
================================================================
        Meet: @ 9:47.70  6/1/2012    Jan Castellano Allende, Club Villa Fonta  
        Meet: @ 9:47.70  6/1/2012    Jan Castellano Allende, Club Villa Fonta  
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1   575 Castellano Allende  15 Club Villa Fonta       9:47.70@ 
  2   443 Cruz Rios, Kenner   14 Cupey Track           10:04.30  
  3   447 Gotay Medero, Jesu  14 Cupey Track           10:55.30  
  4   327 Sanchez Estrada, R  14 Carolina Gigante      11:22.01  
 
Boys 16-17 3000 Meter Run
=======================================================================
        Meet: @ 9:08.79  6/1/2012    Joshua Correa Rivera, Carolina Gigante    
      SUB-18: % 8:44.70  8/12/2009   Fernando Ojeda                            
        Meet: @ 9:08.79  6/1/2012    Joshua Correa Rivera, Carolina Gigante    
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1   318 Correa Rivera, Jos  17 Carolina Gigante       9:08.79@ 
  2   699 Scott Cortes, Isma  17 Fapur                  9:25.19  
  3   189 Zayas, Fabian       16 Bayamon                9:26.10  
  4   439 Andino Cruz, Adalb  17 Cupey Track            9:28.22  
  5  1019 Reyna, Cesar        17 Santurce              10:36.03  
 
Boys 14-15 100 Meter Hurdles
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
Section  1     Wind: 3.2 
  1   786 Monell Diaz, Jefte  15 Huracanes Runner         15.28  
  2   711 Rivera Torres, Jon  15 Guayanilla               15.64  
  3   455 Spinato Ortiz, Chr  15 Cupey Track              16.26  
 --   151 Hernandez Valle, J  15 Bayamon                    DNF  
 
Boys 16-17 110 Meter Hurdles
================================================================
8 Advance:  Top 3 Each Heat plus Next 2 Best Times
    Name                     Age Team                   Prelims 
================================================================
Heat  1 Preliminaries   Wind: 3.3 
  1   242 Diaz, Derik         16 Caguas                   14.33Q 
  2    39 Torres Alejandro,   16 Albergue Olimpic         14.37Q 
  3   468 Garcia Vargas, Gab  16 Lajas                    15.37Q 
  4   645 Clemente Igartua,   16 Fapr-Esc DepSJ           15.93q 
Heat  2 Preliminaries   Wind: 2.7 
  1   322 Hernandez Algarin,  17 Carolina Gigante         14.77Q 
  2   710 Perez Echevarria,   17 Guayanilla               15.30Q 
  3   349 Ortiz Torres, Chri  17 Perchy                   16.12Q 
  4    22 Garcia Camacho, Si  16 Albergue Olimpic         16.13q 
 
Boys 16-17 110 Meter Hurdles
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
Section  1 Finals   Wind: 1.2 
  1   242 Diaz, Derik         16 Caguas                   14.24  
  2    39 Torres Alejandro,   16 Albergue Olimpic         14.47  
  3   322 Hernandez Algarin,  17 Carolina Gigante         14.53  
  4   468 Garcia Vargas, Gab  16 Lajas                    15.23  
  5   710 Perez Echevarria,   17 Guayanilla               15.65  
  6    22 Garcia Camacho, Si  16 Albergue Olimpic         17.09  
 --   349 Ortiz Torres, Chri  17 Perchy                      FS  
 
Boys 18-19 110 Meter Hurdles
================================================================
8 Advance:  Top 3 Each Heat plus Next 2 Best Times
        Meet: @ 13.76  6/14/2008   Wayne Davis, NSSF                           
      SUB-20: # 13.83  5/30/2008   Josue Ortiz                                 
    Name                     Age Team                   Prelims 
================================================================
Heat  1 Preliminaries   Wind: 3.1 
  1   868 Allen, Devon        18 NSSF                     13.36Q 
  2    40 Vega Rodriguez, Ra  18 Albergue Olimpic         14.11Q 
  3   375 Portalatin Vendrel  19 Isabela                  14.12Q 
  4  1031 Andrew, Brandon     18 Elmore Stoutt H.         14.98q 
  5   290 Medina Ortiz, Ivan  19 Caimanes Vba             15.25q 
Heat  2 Preliminaries   Wind: 2.3 
  1   876 Humphrey, Marlon    18 NSSF                     14.01Q 
  2   745 Donatin, Jose       18 Humacao                  14.63Q 
  3   871 Dix, Maurice        18 NSSF                     15.92Q 
  4   644 Castillo Perez, Ar  18 Fapr-Esc DepSJ           15.99  
  5   469 Irizarry Bonafe, K  19 Lajas                    17.55  
 --   680 Figueroa Resto, Ab  18 Fapur                       FS  
 
Boys 18-19 110 Meter Hurdles
================================================================
        Meet: @ 13.76  6/14/2008   Wayne Davis, NSSF                           
      SUB-20: # 13.83  5/30/2008   Josue Ortiz                                 
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
Section  1 Finals   Wind: 3.5 
  1   868 Allen, Devon        18 NSSF                     13.41  
  2   375 Portalatin Vendrel  19 Isabela                  13.90  
  3   876 Humphrey, Marlon    18 NSSF                     14.09  
  4    40 Vega Rodriguez, Ra  18 Albergue Olimpic         14.41  
  5   745 Donatin, Jose       18 Humacao                  14.86  
  6  1031 Andrew, Brandon     18 Elmore Stoutt H.         14.90  
  7   871 Dix, Maurice        18 NSSF                     14.96  
 
Boys 14-15 400 Meter Hurdles
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
Section  1  
  1   786 Monell Diaz, Jefte  15 Huracanes Runner       1:00.35  
  2   442 Cotto Serrano, Dan  15 Cupey Track            1:02.98  
  3   455 Spinato Ortiz, Chr  15 Cupey Track            1:04.56  
 
Boys 16-17 400 Meter Hurdles
================================================================
      SUB-18: % 51.50  7/9/2011    Ramfis Vega                                 
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1   322 Hernandez Algarin,  17 Carolina Gigante         56.98  
  2   710 Perez Echevarria,   17 Guayanilla               57.32  
  3    27 Ramos De Jesus, Vi  17 Albergue Olimpic         58.68  
 
Boys 18-19 400 Meter Hurdles
================================================================
Top 9 Advance by Time
        Meet: @ 51.89  6/4/2011    Artie Burns, NSSF                           
      SUB-20: # 51.10  7/20/2003   Javier Culson                               
      SUB-18: % 51.50  7/9/2001    Ramfis Vega                                 
    Name                     Age Team                   Prelims 
================================================================
Heat  1 Preliminaries
  1   651 Sanchez Ruiz, Luis  18 Fapr-Esc DepSJ           56.95q 
  2  1028 Hernandez Ramos, C  18 Jayuya Track             57.91q 
  3   871 Dix, Maurice        18 NSSF                     58.04q 
  4   152 Hernandez Valle, W  18 Bayamon                  58.83q 
 --   469 Irizarry Bonafe, K  19 Lajas                      DNF  
Heat  2 Preliminaries
  1    40 Vega Rodriguez, Ra  18 Albergue Olimpic         55.14q 
  2   680 Figueroa Resto, Ab  18 Fapur                    55.91q 
  3   316 Benitez Reyes, Gio  19 Carolina Gigante         57.35q 
  4   682 Galarza Santiago,   19 Fapur                    58.02q 
  5   300 Figueroa Morales,   18 CABS                   1:01.03q 
 
Boys 18-19 400 Meter Hurdles
================================================================
        Meet: @ 51.89  6/4/2011    Artie Burns, NSSF                           
      SUB-20: # 51.10  7/20/2003   Javier Culson                               
      SUB-18: % 51.50  7/9/2001    Ramfis Vega                                 
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
Section  1 Finals
  1    40 Vega Rodriguez, Ra  18 Albergue Olimpic         54.21  
  2   316 Benitez Reyes, Gio  19 Carolina Gigante         56.48  
  3   651 Sanchez Ruiz, Luis  18 Fapr-Esc DepSJ           57.45  
  4   682 Galarza Santiago,   19 Fapur                    57.90  
  5  1028 Hernandez Ramos, C  18 Jayuya Track           1:00.61  
 --   871 Dix, Maurice        18 NSSF                       DNF  
 --   152 Hernandez Valle, W  18 Bayamon                    DNF  
 
Boys 16-17 2000 Meter Steeplechase
=======================================================================
      SUB-18: % 5:53.17  11/17/2011  Josue Marrero                             
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
Section  1  
  1   882 Roth, Bailey        16 NSSF                   6:18.25  
  2   851 Rivera Rivera, Gio  17 Naranjito              6:35.52  
  3   173 Roman Diaz, Jophie  17 Bayamon                6:57.03  
  4   153 Jimenez, Luis       16 Bayamon                7:02.56  
  5   501 Chimelis Santiago,  17 Barceloneta            7:04.18  
 
Boys 18-19 3000 Meter Steeplechase
=======================================================================
      SUB-20: # 8:58.95  5/16/2011   Fernando Roman                            
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1   136 Baez Mercado, Gian  18 Bayamon                9:49.43  
  2   787 Monell Diaz, Joshu  19 Huracanes Runner      12:44.53  
  3   784 Maymi Guadalupe, L  19 Huracanes Runner      13:23.66  
 
Boys 19 & Under 4x100 Meter Relay
=======================================================================
    Team                                                 Finals  Points
=======================================================================
  1 Nssf  'A'                                             40.44  
  2 Nssf  'B'                                             42.69  
  3 Federacion de Atletismo de PR  'A'                    42.99  
  4 Club Santurce  'A'                                    44.45  
 -- Conquistadores Fajardo  'A'                              DQ   Inicio antes de la z
 
Boys 19 & Under 4x400 Meter Relay
=======================================================================
    Team                                                 Finals  Points
=======================================================================
  1 Nssf  'A'                                           3:14.45  
  2 Federacion de Atletismo de PR  'A'                  3:16.94  
  3 Aaji  'A'                                           3:24.09  
  4 Club Santurce  'A'                                  3:42.84  
 
Boys 14-15 High Jump
=================================================================================
    Name                     Age Team                    Finals            Points
=================================================================================
Flight  1  
  1   964 Navedo, Orlando     14 Barranqitas              1.65m    5-05.00 
     1.45 1.50 1.55 1.60 1.65 1.70 
        P    O    O   XO  XXO  XXX 
  2  1001 Rodriguez Santoni,  15 Tiburones Aguadi         1.60m    5-03.00 
     1.45 1.50 1.55 1.60 1.65 
        O   XO    O    O  XXX 
 
Boys 16-17 High Jump
=================================================================================
      SUB-18: % 2.08m  7/10/1992   Luis D. Soto                                
    Name                     Age Team                    Finals            Points
=================================================================================
  1   370 Dumeng, Adrian      16 Isabela                  1.80m    5-10.75 
     1.50 1.60 1.65 1.70 1.75 1.80 1.85 1.90 
        P    P    P    O    O    O    P  XXX 
  1   345 Haddock Rivera, Lu  17 Perchy                  J1.80m    5-10.75 
     1.50 1.60 1.65 1.70 1.75 1.80 1.85 
        O    O    O    O  XXO  XXO  XXX 
  3   710 Perez Echevarria,   17 Guayanilla              J1.75m    5-08.75 
     1.50 1.60 1.65 1.70 1.75 1.80 
        P    O   XO   XO    O  XXX 
  3   180 Santos Frances, Jo  16 Bayamon                  1.75m    5-08.75 
     1.50 1.60 1.65 1.70 1.75 1.80 
        P    O    O    O    O  XXX 
  3   961 Flores, Mario       17 Barranqitas              1.75m    5-08.75 
     1.50 1.60 1.65 1.70 1.75 1.80 
        P    P    P    O    O  XXX 
  6   445 Estruche Morales,   17 Cupey Track              1.60m    5-03.00 
     1.50 1.60 1.65 
        O   XO  XXX 
 --   297 Serrano Colon, Gui  17 Caimanes Vba                NH            
     1.50 1.60 1.65 1.70 1.75 
        P    P    P    P  XXX 
 
Boys 18-19 High Jump
=================================================================================
      SUB-20: # 2.17m  5/1/2010    Jeffrey Burgos                              
    Name                     Age Team                    Finals            Points
=================================================================================
  1   694 Rivera, Juan        18 Fapur                    1.83m    6-00.00 
     1.78 1.83 1.88 
      XXO    O  XXX 
 
Boys 14-15 Pole Vault
=================================================================================
        Meet: @ 2.90m  6/1/2012    Edwin Alvarez Rivera, Sabana Grande         
        Meet: @ 2.90m  6/1/2012    Edwin Alvarez Rivera, Sabana Grande         
    Name                     Age Team                    Finals            Points
=================================================================================
  1   477 Alvarez Rivera, Ed  14 Sabana Grande            2.90m@   9-06.25 
     2.80 2.90 3.00 
       XO    O  XXX 
 
Boys 18-19 Pole Vault
=================================================================================
      SUB-20: # 5.00m  7/4/2009    David Diaz                                  
    Name                     Age Team                    Finals            Points
=================================================================================
 --  1015 Carrasquillo, Josu  19 Fapr-Upr                    NH            
     3.40 
      XXX 
 
Boys 14-15 Long Jump
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind          
===============================================================================
  1   456 Suarez Hidalgo, Ez  15 Cupey Track              6.05m   4.2  19-10.25 
     5.90m(1.3) FOUL(2.1) 5.93m(1.3) 6.05m(4.2)       
  2   964 Navedo, Orlando     14 Barranqitas              5.92m   3.2  19-05.25 
     5.74m(1.7) 5.70m(4.5) 5.82m(2.4) 5.92m(3.2)       
  3   914 Baez Cruz, Rodolfo  15 Ponce                    5.82m   1.8  19-01.25 
     FOUL(1.1) 5.61m(1.7) 5.82m(1.8) 5.50m(3.7)       
  4   415 Santos Zambrana, R  15 Caguas                   5.73m   0.5  18-09.75 
     5.73m(0.5) 5.49m(1.1) 5.68m(1.9) 5.45m(2.3)       
  5   967 Soto, Bryan         15 Barranqitas              5.71m   2.9  18-09.00 
     5.62m(0.9) 5.65m(1.5) 5.50m(3.5) 5.71m(2.9)       
  6  1001 Rodriguez Santoni,  15 Tiburones Aguadi         5.66m   2.3  18-07.00 
     FOUL(2.4) 5.60m(2.2) 5.66m(2.3) 5.59m(3.0)       
  7   785 Melendez Rivera, J  15 Huracanes Runner         5.63m   2.5  18-05.75 
     5.49m(2.4) FOUL(2.6) 5.52m(1.5) 5.63m(2.5)       
  8   565 Rodriguez Agueros,  15 Santurce                 5.33m   2.5  17-06.00 
     5.16m(1.6) 5.28m(3.0) 5.33m(2.5) 5.25m(3.2)       
 
Boys 16-17 Long Jump
===============================================================================
      SUB-18: % 7.24m  6/8/1996    Ephrain Gippson                             
    Name                     Age Team                    Finals  Wind          
===============================================================================
  1   931 Merced Borrero, Ab  16 Ponce                    6.73m   1.9  22-01.00 
     6.20m(2.8) 6.32m(1.9) 6.66m(2.2) 6.73m(1.9)       
  2   287 Hernandez Santos,   17 Caimanes Vba             6.59m   3.1  21-07.50 
     6.48m(2.6) 6.03m(1.6) 5.90m(1.7) 6.59m(3.1)       
  3   242 Diaz, Derik         16 Caguas                   6.26m   2.2  20-06.50 
     FOUL(3.7) 6.26m(2.2) FOUL(2.6) FOUL(3.3)       
 --   180 Santos Frances, Jo  16 Bayamon                   FOUL                 
     FOUL(2.5) FOUL(2.2) FOUL(2.6) FOUL(1.4)       
 
Boys 18-19 Long Jump
===============================================================================
        Meet: @ 7.47m  6/4/2011    Devin Field, NSSF                           
      SUB-20: # 7.80m  6/12/1971   Wilfredo Maisonave                          
    Name                     Age Team                    Finals  Wind          
===============================================================================
  1   873 Green, Jeremiah     18 NSSF                     7.03m   2.2  23-00.75 
     6.89m(1.3) 7.03m(2.2) 6.64m(1.4) FOUL(2.7)       
  2    20 Colon Hernandez, L  18 Albergue Olimpic         6.35m   1.1  20-10.00 
     6.34m(1.4) 6.35m(1.1) 6.22m(2.0) 6.26m(2.2)       
  3   626 Rivera Alvarado, C  19 Fapr-Upr                 6.23m   2.8  20-05.25 
     6.07m(1.4) 6.20m(2.2) 6.23m(2.8) 5.45m(2.3)       
  4   546 Ortiz Bermudez, Pe  18 Club Olympic             6.18m   2.1  20-03.50 
     6.18m(2.1) 6.05m(2.1) 6.15m(3.1) 5.40m(1.6)       
  5   391 Acevedo Laracuente  18 Cabo Rojo                6.12m   1.8  20-01.00 
     5.73m(1.4) 6.12m(1.8) 6.03m(2.1) 5.86m(2.2)       
  6   999 Ramery Quinones, K  18 Tiburones Aguadi         6.04m   1.0  19-09.75 
     5.85m(1.4) 6.04m(1.0) 5.89m(1.3) 5.91m(2.7)       
  7   478 Feliciano Quinones  19 Sabana Grande            5.87m   1.4  19-03.25 
     5.87m(1.4) 5.66m(0.9) 5.70m(2.2) 5.59m(3.2)       
  8   543 Gerena Hernandez,   18 Club Olympic             5.46m   1.9  17-11.00 
     5.46m(1.9) 5.45m(0.6) 5.31m(2.3) 5.40m(2.1)       
  9  1031 Andrew, Brandon     18 Elmore Stoutt H.         5.27m   2.2  17-03.50 
     5.27m(2.2) FOUL(3.2) FOUL(2.0)           
 
Boys 14-15 Triple Jump
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind          
===============================================================================
  1   967 Soto, Bryan         15 Barranqitas             12.24m   2.3  40-02.00 
     12.24m(2.3) FOUL(4.8) 11.65m(3.5) FOUL(4.3)       
 
Boys 16-17 Triple Jump
======================================================================================
      SUB-18: % 14.64m  6/23/2000   Steven Marrero                             
    Name                     Age Team                    Finals  Wind           Points
======================================================================================
  1   917 Caraballo Rentas,   16 Ponce                   12.60m   3.2  41-04.25 
     10.52m(2.6) 12.26m(2.8) 12.60m(3.2) 10.07m(0.3)       
  2   961 Flores, Mario       17 Barranqitas             12.17m   2.6  39-11.25 
     12.17m(2.6) FOUL(2.4) 11.16m(2.0) PASS            
  3   255 Ramos, Jorge        16 Caguas                  11.96m   2.4  39-03.00 
     10.91m(1.9) 10.70m(1.8) 11.81m(4.7) 11.96m(2.4)       
 
Boys 18-19 Triple Jump
======================================================================================
        Meet: @ 15.26m  6/3/2011    Chris Brown, NSSF                          
      SUB-20: # 15.46m  6/29/1986   Jose Escalera                              
    Name                     Age Team                    Finals  Wind           Points
======================================================================================
  1   873 Green, Jeremiah     18 NSSF                    15.03m   1.8  49-03.75 
     15.03m(1.8) 14.64m(2.3) FOUL(3.7) FOUL(1.5)       
  2    20 Colon Hernandez, L  18 Albergue Olimpic        13.10m   2.4  42-11.75 
     FOUL(2.4) 12.73m(2.6) 13.10m(2.4) FOUL(1.9)       
  3   809 Negron Colon, Will  18 Luquillo Turista        12.83m   3.0  42-01.25 
     12.62m(3.6) 12.83m(3.0) 12.75m(2.2) 12.62m(1.8)       
  4   546 Ortiz Bermudez, Pe  18 Club Olympic            12.57m   1.5  41-03.00 
     12.31m(2.2) 11.72m(1.9) 12.57m(1.5) 12.57m(2.9)       
  5   543 Gerena Hernandez,   18 Club Olympic            11.70m   1.9  38-04.75 
     FOUL(-2.0) 11.46m(1.7) 11.70m(1.9) 11.63m(2.4)       
 
Boys 14-15 Shot Put
==========================================================================
      SUB-16: * 14.39m  5/3/2012    Steven Alicea                              
    Name                     Age Team                    Finals           
==========================================================================
  1    16 Alicea Rivera, Ste  15 Albergue Olimpic        15.39m*  50-06.00 
      14.99m  14.90m  15.14m  15.39m       
  2   151 Hernandez Valle, J  15 Bayamon                 13.31m   43-08.00 
      12.50m  13.23m  13.31m  11.96m       
  3    35 Santiago, Alwin     15 Albergue Olimpic        12.89m   42-03.50 
      12.63m  12.42m  12.89m  12.33m       
 
Boys 16-17 Shot Put
==========================================================================
      SUB-18: % 18.61m  10/2009     Juan Jaiman                                
    Name                     Age Team                    Finals           
==========================================================================
  1   154 Jiminian Cruz, Mig  17 Bayamon                 14.92m   48-11.50 
      14.32m  FOUL  14.92m  14.70m       
  2    25 Montalvo Burgos, M  17 Albergue Olimpic        11.85m   38-10.50 
      11.85m  10.76m  FOUL  11.17m       
  3   274 Vargas, Luis        17 Caguas                  11.16m   36-07.50 
      11.06m  11.16m  10.74m  10.98m       
  4   713 Rodriguez Caraball  17 Guayanilla               8.72m   28-07.50 
      8.50m  8.72m  8.47m  7.74m       
 
Boys 18-19 Shot Put
==========================================================================
        Meet: @ 17.35m  6/4/2011    Tyler Schultz, NSSF                        
      SUB-20: # 17.53m  6/14/2008   Carlos Martinez                            
    Name                     Age Team                    Finals           
==========================================================================
  1   674 Brito Aleman, Fran  19 Fapur                   17.17m   56-04.00 
      17.09m  16.39m  17.17m  17.09m       
  2   690 Ortiz Velazquez, O  19 Fapur                   16.58m   54-04.75 
      15.24m  16.20m  16.58m  FOUL       
  3   675 Camacho Rosario, J  19 Fapur                   15.29m   50-02.00 
      14.49m  15.17m  15.29m  14.63m       
  4   609 Henry, Edread       18 Elmore Stoutt H.        13.57m   44-06.25 
      12.92m  13.42m  13.03m  13.57m       
  5   276 Velazquez, Michael  18 Caguas                  13.23m   43-05.00 
      13.01m  13.20m  FOUL  13.23m       
  6   147 David Febo, Omar    18 Bayamon                  9.70m   31-10.00 
      8.63m  8.57m  9.70m  FOUL       
  7    71 Del Valle, Elier    18 Arecibo                  9.42m   30-11.00 
      9.01m  9.42m  9.17m  8.77m       
 
Boys 14-15 Discus Throw
==========================================================================
      SUB-16: * 40.01m  4/16/2011   Luis Vargas                                
    Name                     Age Team                    Finals           
==========================================================================
  1   514 Rodriguez Galarza,  15 Barceloneta             30.54m     100-02 
      25.98m  29.47m  30.54m  28.23m       
  2   244 Diaz, Kevin         15 Caguas                  29.07m      95-04 
      22.59m  29.07m  FOUL  27.72m       
  3   151 Hernandez Valle, J  15 Bayamon                 28.37m      93-01 
      25.05m  27.02m  28.37m  27.81m       
  4    35 Santiago, Alwin     15 Albergue Olimpic        26.80m      87-11 
      24.90m  25.07m  25.71m  26.80m       
  5   506 Figueroa Gonzalez,  15 Barceloneta             26.42m      86-08 
      21.36m  26.42m  FOUL  24.75m       
  6   155 Maldonado Del Rio,  15 Bayamon                 18.13m      59-06 
      17.52m  18.13m  17.62m  16.84m       
 
Boys 16-17 Discus Throw
==========================================================================
      SUB-18: % 53.15m  4/11/2009   Juan Jaiman                                
    Name                     Age Team                    Finals           
==========================================================================
  1   154 Jiminian Cruz, Mig  17 Bayamon                 37.41m     122-09 
      37.40m  37.41m  37.23m  37.02m       
  2   274 Vargas, Luis        17 Caguas                  36.26m     118-11 
      34.10m  36.26m  32.56m  35.29m       
  3   508 Martorel Vidot, Ab  16 Barceloneta             30.09m      98-09 
      29.02m  27.56m  29.25m  30.09m       
  4   511 Olavarria Vidal, G  17 Barceloneta             29.46m      96-08 
      FOUL  27.04m  28.33m  29.46m       
  5   258 Rivera, Kevin       16 Caguas                  29.04m      95-03 
      24.64m  29.04m  FOUL  28.53m       
 
Boys 18-19 Discus Throw
==========================================================================
        Meet: @ 48.88m  6/4/2011    Tyler Schultz, NSSF                        
      SUB-20: # 50.61m  4/18/2008   Juan Jaiman                                
    Name                     Age Team                    Finals           
==========================================================================
  1   690 Ortiz Velazquez, O  19 Fapur                   44.98m     147-07 
      FOUL  43.86m  FOUL  44.98m       
  2   276 Velazquez, Michael  18 Caguas                  42.38m     139-00 
      FOUL  40.97m  42.38m  40.65m       
  3   609 Henry, Edread       18 Elmore Stoutt H.        39.88m     130-10 
      39.88m  34.74m  38.85m  38.87m       
  4    31 Rivera Marquez, Jo  18 Albergue Olimpic        36.30m     119-01 
      36.03m  FOUL  35.19m  36.30m       
  5    26 Ortiz, Jorge        18 Albergue Olimpic        35.00m     114-10 
      35.00m  34.31m  34.16m  FOUL       
  6   519 Vazquez Aponte, Jo  18 Barceloneta             34.19m     112-02 
      34.19m  32.72m  32.75m  FOUL       
  7   147 David Febo, Omar    18 Bayamon                 28.20m      92-06 
      24.50m  23.83m  28.20m  PASS       
  8   505 Del Valle Laureano  18 Barceloneta             25.10m      82-04 
      25.10m  FOUL  FOUL  FOUL       
 
Boys 14-15 Hammer Throw
=================================================================================
      SUB-16: * 55.72m  6/2/2010    Jerome Vega                                
    Name                     Age Team                    Finals            Points
=================================================================================
  1   241 DE Jesus, Luis      15 Caguas                  49.03m     160-10 
      45.86m  48.06m  49.03m  FOUL       
  2    86 Sanchez, Christian  15 Arroyo                  31.49m     103-04 
      31.49m  30.98m  FOUL  26.88m       
  3   244 Diaz, Kevin         15 Caguas                  31.21m     102-05 
      30.15m  31.21m  FOUL  FOUL       
  4   514 Rodriguez Galarza,  15 Barceloneta             30.00m      98-05 
      FOUL  FOUL  27.74m  30.00m       
  5   155 Maldonado Del Rio,  15 Bayamon                 19.89m      65-03 
      19.89m  FOUL  FOUL  FOUL       
  6   498 Amador Galarza, Je  15 Barceloneta             17.57m      57-08 
      15.92m  FOUL  FOUL  17.57m       
 
Boys 16-17 Hammer Throw
=================================================================================
      SUB-18: % 65.07m  4/16/2011   Kevin Gonzalez                             
    Name                     Age Team                    Finals            Points
=================================================================================
  1   814 Vega Llanos, Jerom  17 Luquillo Turista        63.17m     207-03 
      FOUL  63.17m  FOUL  FOUL       
  2   502 Colon Bergollo, Lu  17 Barceloneta             56.80m     186-04 
      FOUL  FOUL  56.80m  55.40m       
  3    25 Montalvo Burgos, M  17 Albergue Olimpic        52.03m     170-08 
      FOUL  50.70m  52.03m  FOUL       
  4   508 Martorel Vidot, Ab  16 Barceloneta             36.14m     118-07 
      FOUL  FOUL  36.14m  FOUL       
 --   511 Olavarria Vidal, G  17 Barceloneta               FOUL            
      FOUL  FOUL  FOUL  FOUL       
 
Boys 18-19 Hammer Throw
=================================================================================
        Meet: @ 58.25m  6/4/2011    Alexis Figueroa Cruz, FAPUR                
      SUB-20: # 71.70m  8/2/2009    Jan Rosado                                 
    Name                     Age Team                    Finals            Points
=================================================================================
  1   679 Figueroa Cruz, Ale  19 Fapur                   58.07m     190-06 
      54.58m  FOUL  56.05m  58.07m       
  2   683 Gonzalez Hernandez  18 Fapur                   56.33m     184-10 
      FOUL  FOUL  55.96m  56.33m       
  3    31 Rivera Marquez, Jo  18 Albergue Olimpic        55.92m     183-05 
      FOUL  FOUL  53.16m  55.92m       
  4   691 Perez Pereira, Hug  18 Fapur                   52.59m     172-06 
      51.17m  51.16m  52.59m  50.06m       
  5   792 Marin, Jose         19 Independiente           50.95m     167-02 
      FOUL  49.42m  50.95m  47.00m       
  6   271 Santos, Angel       18 Caguas                  50.29m     165-00 
      50.29m  FOUL  FOUL  49.28m       
  7    26 Ortiz, Jorge        18 Albergue Olimpic        46.50m     152-07 
      46.50m  44.11m  45.93m  46.30m       
  8   135 Avila Sanchez, Pab  19 Bayamon                 31.05m     101-10 
      28.04m  FOUL  31.05m  FOUL       
  9   149 Gomez Fuentes, Lui  18 Bayamon                 28.26m      92-08 
      24.71m  28.26m  27.07m           
 10   171 Ramirez Irizarry,   18 Bayamon                 22.68m      74-05 
      22.68m  20.42m  FOUL           
 --   870 Carroll, Chase      18 NSSF                      FOUL            
      FOUL  FOUL  FOUL           
 
Boys 14-15 Javelin Throw
==========================================================================
        Meet: @ 41.51m  6/1/2012    Julio Morales Cruz, Cupey Track            
      SUB-16: * 54.74m  4/16/2011   Steven Alicea                              
        Meet: @ 41.51m  6/1/2012    Julio Morales Cruz, Cupey Track            
    Name                     Age Team                    Finals           
==========================================================================
  1   450 Morales Cruz, Juli  14 Cupey Track             41.51m@    136-02 
      36.51m  FOUL  41.51m  40.75m       
  2   849 Melendez Salgado,   15 Naranjito               35.32m     115-10 
      35.32m  29.49m  32.19m  33.71m       
 
Boys 16-17 Javelin Throw
==========================================================================
        Meet: @ 49.65m  6/1/2012    Shajel Tirado Martinez, Caimanes VBA       
      SUB-18: % 69.08m  10/17/2009  Manuel Pastrana                            
        Meet: @ 49.65m  6/1/2012    Shajel Tirado Martinez, Caimanes VBA       
    Name                     Age Team                    Finals           
==========================================================================
  1   298 Tirado Martinez, S  17 Caimanes Vba            49.65m@    162-11 
      45.58m  FOUL  45.19m  49.65m       
  2   258 Rivera, Kevin       16 Caguas                  44.32m     145-05 
      37.25m  37.82m  44.32m  38.71m       
  3   167 Perez Rivera, Ange  17 Bayamon                 43.69m     143-04 
      FOUL  FOUL  43.69m  42.22m       
  4   299 Vega Quintero, Ama  17 Caimanes Vba            43.42m     142-05 
      FOUL  37.84m  FOUL  43.42m       
  5   449 Melendez Torres, G  16 Cupey Track             35.88m     117-08 
      35.88m  FOUL  35.16m  34.09m       
 
Boys 18-19 Javelin Throw
==========================================================================
        Meet: @ 58.32m  6/3/2011    Kenny Mendez De Jesus, Albergue Olimpic    
      SUB-20: # 64.74m  5/26/2007   Felipe Ortiz                               
    Name                     Age Team                    Finals           
==========================================================================
  1   881 Proffitt, Cole      18 NSSF                    56.11m     184-01 
      55.30m  56.11m  54.45m  FOUL       
  2  1020 Valdes, Cristian    19 Independiente           54.09m     177-05 
      FOUL  50.18m  51.86m  54.09m       
  3   441 Colon Penalver, Ke  19 Cupey Track             48.83m     160-02 
      48.67m  48.83m  45.23m  46.25m       
  4   519 Vazquez Aponte, Jo  18 Barceloneta             41.49m     136-01 
      FOUL  FOUL  41.49m  FOUL       
  5   398 Vargas Roman, Jafe  19 Cabo Rojo               21.16m      69-05 
 
Mixed 18-19 5000 Meter Run
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
Section  1  
  1  1117 Rivera Reyes, Pedr M19 Aibonito              15:34.75  
  2   168 Pumarejo Serrano,  M19 Bayamon               16:29.73  
  3   452 Rosado Gonzalez, I M18 Cupey Track           16:37.38  
  4   448 Gotay Medero, Jesu M18 Cupey Track           17:20.28  
  5  1018 Lopez Lopez, Daril W18 Lares Runners         19:34.82  
  6   791 Lasalle, Ivonne    W18 Independiente         21:27.35  
Post to:  
Post as: 
History for DrBob
YearVideosNewsPhotosBlogs
2014 11 81 2287  
2013 233 425 1266 1
2012 113 512 1273 2
2011 1484 673 6519 17
2010 379 282 2493 2
2009 16      
2008 8      
1971 1      
    1