RunnerspaceVideosView

Post Race Recap 4x800's Josh Karadeema - Florida FHSAA Outdoor 1A Championships 2013

Published by DistancePreps.com - The Future Runs Now
Uploaded Apr 26 2013, 08:01 PM | 1479 views

 

Josh Karadeema recaps the Girls and Boys 4x800's at the 1A State Championships.

 Half-Mile Timing - Contractor License                    4/26/2013 - 1:52 PM
                 FHSAA Class 1A, Florida Finals - 4/26/2013                  
                         University of North Florida                         
                              Jacksonville, Fl                               
 
Event 34  Boys 4x800 Meter Relay Varsity
=======================================================================      
    School                                               Finals  Points      
=======================================================================      
Section  1                                                                   
  1 Calvary Christian (Ft. Laud)  'A'                   8:33.72    1         
     1) Moortgat, Daniel 11             2) Campbell, Jordan 10               
     3) Skinner, Wesley 11              4) Guilbert, Pasha 11                
  2 King's Academy (West Palm Beac  'A'                 8:37.88              
     1) Walz, Caleb 12                  2) Houston, Marcus 12                
     3) Mayer, Lucas 12                 4) Simpson, Scott 12                 
  3 Bishop John J. Snyder HS  'A'                       8:44.26              
     1) Gehret, James 10                2) Wilamowski, Jonah 11              
     3) Neri, Jackson 9                 4) Biala, Aren 11                    
  4 Calvary Christian (Clearwater)  'A'                 8:48.18              
     1) Johansen, Dane 12               2) Johansen, Erik                    
     3) Pantelides, Mitchell 10         4) Robin, Chris 10                   
  5 Baker  'A'                                          8:58.59              
     1) Scott, Dylan 11                 2) Griffith, Malcolm 11              
     3) Kersey, Terry 11                4) Stroheker, Richard 11             
  6 Mount Dora Bible  'A'                               9:00.77              
     1) Pruim, Hayden 12                2) Bevill, Raleigh 12                
     3) Hauman, James 12                4) Miller, Chace 12                  
  7 Pensacola Christian  'A'                            9:09.75              
     1) Crist, John                     2) Parker, James                     
     3) Jekel, Justin                   4) Balentine, Joshua                 
Section  2                                                                   
  1 Holy Trinity  'A'                                   8:08.97   10         
     1) Welch, Daniel 10                2) Cacciatore, Michael 12            
     3) Oliver, Cole 12                 4) Brown, Alex 12                    
  2 St. Petersburg Catholic  'A'                        8:13.87    8         
     1) Snead, Adrian 10                2) Artise, Pat 11                    
     3) Rusnak, Michael 11              4) Cureton, Connor 12                
  3 The Geneva School  'A'                              8:16.03    6         
     1) Prince, Jordan 10               2) Katynski, Kola 9                  
     3) Davis, Asher 10                 4) Gonzalez, Nicholas 10             
  4 Trinity Prep  'A'                                   8:17.28    5         
     1) Pace, Gordon 12                 2) Schelling, Steven 12              
     3) Hopkins, Ryan 11                4) Salas, Daniel 12                  
  5 Maclay  'A'                                         8:18.30    4         
     1) Daughton, James                 2) Simpkins, Steven                  
     3) Rutledge, Jack                  4) Covert, Travis                    
  6 McKeel  'A'                                         8:29.40    3         
     1) Brady, Casey 10                 2) Henrikson, Leif 10                
     3) White, Dustin 11                4) Good, Thomas 10                   
  7 Westminster Academy (Ft.Laud)  'A'                  8:33.60    2         
     1) King, David 12                  2) Carrie, Andrew 10                 
     3) McCracken, Casey 10             4) Luke, John 11                     
  8 Dade Christian  'A'                                 8:34.88              
     1) Williams, Ivram 11              2) Mallory, Caleb 11                 
     3) Williams, Iverson 10            4) Ramos, Adam 12                    
  9 Clearwater Central Catholic  'A'                    8:43.62              
     1) Kieler, Chris 12                2) Ramirez, Saul 12                  
     3) Robinson, Brennan 12            4) Adan, Matt 12                     
==========================================================================   
    School                                               Finals  H# Points   
==========================================================================   
Finals                                                                       
  1 Holy Trinity  'A'                                   8:08.97   2  10      
     1) Welch, Daniel 10                2) Cacciatore, Michael 12            
     3) Oliver, Cole 12                 4) Brown, Alex 12                    
  2 St. Petersburg Catholic  'A'                        8:13.87   2   8      
     1) Snead, Adrian 10                2) Artise, Pat 11                    
     3) Rusnak, Michael 11              4) Cureton, Connor 12                
  3 The Geneva School  'A'                              8:16.03   2   6      
     1) Prince, Jordan 10               2) Katynski, Kola 9                  
     3) Davis, Asher 10                 4) Gonzalez, Nicholas 10             
  4 Trinity Prep  'A'                                   8:17.28   2   5      
     1) Pace, Gordon 12                 2) Schelling, Steven 12              
     3) Hopkins, Ryan 11                4) Salas, Daniel 12                  
  5 Maclay  'A'                                         8:18.30   2   4      
     1) Daughton, James                 2) Simpkins, Steven                  
     3) Rutledge, Jack                  4) Covert, Travis                    
  6 McKeel  'A'                                         8:29.40   2   3      
     1) Brady, Casey 10                 2) Henrikson, Leif 10                
     3) White, Dustin 11                4) Good, Thomas 10                   
  7 Westminster Academy (Ft.Laud)  'A'                  8:33.60   2   2      
     1) King, David 12                  2) Carrie, Andrew 10                 
     3) McCracken, Casey 10             4) Luke, John 11                     
  8 Calvary Christian (Ft. Laud)  'A'                   8:33.72   1   1      
     1) Moortgat, Daniel 11             2) Campbell, Jordan 10               
     3) Skinner, Wesley 11              4) Guilbert, Pasha 11                
  9 Dade Christian  'A'                                 8:34.88   2          
     1) Williams, Ivram 11              2) Mallory, Caleb 11                 
     3) Williams, Iverson 10            4) Ramos, Adam 12                    
 10 King's Academy (West Palm Beac  'A'                 8:37.88   1          
     1) Walz, Caleb 12                  2) Houston, Marcus 12                
     3) Mayer, Lucas 12                 4) Simpson, Scott 12                 
 11 Clearwater Central Catholic  'A'                    8:43.62   2          
     1) Kieler, Chris 12                2) Ramirez, Saul 12                  
     3) Robinson, Brennan 12            4) Adan, Matt 12                     
 12 Bishop John J. Snyder HS  'A'                       8:44.26   1          
     1) Gehret, James 10                2) Wilamowski, Jonah 11              
     3) Neri, Jackson 9                 4) Biala, Aren 11                    
 13 Calvary Christian (Clearwater)  'A'                 8:48.18   1          
     1) Johansen, Dane 12               2) Johansen, Erik                    
     3) Pantelides, Mitchell 10         4) Robin, Chris 10                   
 14 Baker  'A'                                          8:58.59   1          
     1) Scott, Dylan 11                 2) Griffith, Malcolm 11              
     3) Kersey, Terry 11                4) Stroheker, Richard 11             
 15 Mount Dora Bible  'A'                               9:00.77   1          
     1) Pruim, Hayden 12                2) Bevill, Raleigh 12                
     3) Hauman, James 12                4) Miller, Chace 12                  
 16 Pensacola Christian  'A'                            9:09.75   1          
     1) Crist, John                     2) Parker, James                     
     3) Jekel, Justin                   4) Balentine, Joshua                 
=============================================================================
                     Men - Varsity - Team Rankings - 1 Events Scored         
=============================================================================
    1) Holy Trinity                10        2) St. Petersburg Catholic     8
    3) The Geneva School            6        4) Trinity Prep                5
    5) Maclay                       4        6) McKeel                      3
    7) Westminster Academy (Ft.La   2        8) Calvary Christian (Ft. La   1

Event 33  Girls 4x800 Meter Relay Varsity
=======================================================================      
    School                                               Finals  Points      
=======================================================================      
Section  1                                                                   
  1 Community School of Naples  'A'                    10:08.12              
     1) Barry, Sophie 9                 2) Barry, Annie 11                   
     3) Burfield, Tristan 11            4) Tomaini, Lindsay 9                
  2 Westminster Christian  'A'                         10:23.53              
     1) Romanach, Nicole 11             2) Strump, Natasha 8                 
     3) Hoppe, Victoria 10              4) Mira, Hailey 6                    
  3 Shorecrest Prep  'A'                               10:31.35              
     1) Rovin, Olivia 8                 2) Darrow, Alice 10                  
     3) Broome, Savannah 11             4) Benjamin, Peninah 9               
  4 St. Johns Country Day School  'A'                  10:32.15              
     1) Crews, Payton 7                 2) Wofford, Savannah 11              
     3) Lyerly, Emily 7                 4) Porter, Maggie 11                 
  5 Jay  'A'                                           10:37.91              
     1) Thornton, Jenna 9               2) Agrait, Jorja 8                   
     3) Brown, Savannah 8               4) Thornton, Jessica 10              
  6 Mount Dora Bible  'A'                              10:55.81              
     1) McKinney, Christina 11          2) Lee, Morgan 11                    
     3) Sherman, Tabitha 9              4) Elliott, Megan 12                 
  7 South Florida Heat  'A'                            11:27.21              
     1) Evans, Jenna 11                 2) Neal, Danielle 12                 
     3) Wirth, Brittany 09              4) Sodergren, Brianna 10             
Section  2                                                                   
  1 Maclay  'A'                                         9:32.85   10         
     1) Sweeney, Kristin                2) Willis, Caroline                  
     3) Santoro, Elizabeth              4) Kurgatt, Stefanie                 
  2 Providence School  'A'                              9:38.38    8         
     1) Meyer, Eden 11                  2) Stallings, Emily 11               
     3) Dunn, Danielle 12               4) Messer, Katherine 8               
  3 Evangelical Christian School  'A'                   9:42.82    6         
     1) Lunsford, Abby 11               2) Candiano, Sarah 10                
     3) D'Angelo, Taylor 9              4) McBeath, Sarah 12                 
  4 Oak Hall School  'A'                                9:46.40    5         
     1) Perry, Lauren 8                 2) Olinger, Brittney 11              
     3) Rosenberg, Linds 6              4) Blair, Grace 7                    
  5 Holy Trinity  'A'                                   9:57.99    4         
     1) Dummer, Mackenzie 12            2) Wollrath, Julie 10                
     3) Mercaldo, Natalie 9             4) Folio, Samantha 8                 
  6 Calvary Christian (Ft. Laud)  'A'                  10:01.97    3         
     1) Sweeney, Sophie 8               2) Ridenour, Allison 12              
     3) Brownell, Jessica 10            4) Sieradzan, Rachel 11              
  7 First Academy (Orlando)  'A'                       10:03.18    2         
     1) Gallivan, Kuersten 11           2) Crist, Emily 11                   
     3) Barker, Kendal 11               4) Horton, Anna Kate 7               
  8 King's Academy (West Palm Beac  'A'                10:05.86    1         
     1) Corley, Julia 12                2) Dowling, Shauna 09                
     3) Pisciottano, Ashley 11          4) Urso, Cathryn 12                  
  9 Circle Christian (Orlando)  'A'                    10:09.83              
     1) Chapman, Denae 9                2) Bos, Devin 11                     
     3) Melnick, Taylor 10              4) Webb, Amber 12                    
==========================================================================   
    School                                               Finals  H# Points   
==========================================================================   
Finals                                                                       
  1 Maclay  'A'                                         9:32.85   2  10      
     1) Sweeney, Kristin                2) Willis, Caroline                  
     3) Santoro, Elizabeth              4) Kurgatt, Stefanie                 
  2 Providence School  'A'                              9:38.38   2   8      
     1) Meyer, Eden 11                  2) Stallings, Emily 11               
     3) Dunn, Danielle 12               4) Messer, Katherine 8               
  3 Evangelical Christian School  'A'                   9:42.82   2   6      
     1) Lunsford, Abby 11               2) Candiano, Sarah 10                
     3) D'Angelo, Taylor 9              4) McBeath, Sarah 12                 
  4 Oak Hall School  'A'                                9:46.40   2   5      
     1) Perry, Lauren 8                 2) Olinger, Brittney 11              
     3) Rosenberg, Linds 6              4) Blair, Grace 7                    
  5 Holy Trinity  'A'                                   9:57.99   2   4      
     1) Dummer, Mackenzie 12            2) Wollrath, Julie 10                
     3) Mercaldo, Natalie 9             4) Folio, Samantha 8                 
  6 Calvary Christian (Ft. Laud)  'A'                  10:01.97   2   3      
     1) Sweeney, Sophie 8               2) Ridenour, Allison 12              
     3) Brownell, Jessica 10            4) Sieradzan, Rachel 11              
  7 First Academy (Orlando)  'A'                       10:03.18   2   2      
     1) Gallivan, Kuersten 11           2) Crist, Emily 11                   
     3) Barker, Kendal 11               4) Horton, Anna Kate 7               
  8 King's Academy (West Palm Beac  'A'                10:05.86   2   1      
     1) Corley, Julia 12                2) Dowling, Shauna 09                
     3) Pisciottano, Ashley 11          4) Urso, Cathryn 12                  
  9 Community School of Naples  'A'                    10:08.12   1          
     1) Barry, Sophie 9                 2) Barry, Annie 11                   
     3) Burfield, Tristan 11            4) Tomaini, Lindsay 9                
 10 Circle Christian (Orlando)  'A'                    10:09.83   2          
     1) Chapman, Denae 9                2) Bos, Devin 11                     
     3) Melnick, Taylor 10              4) Webb, Amber 12                    
 11 Westminster Christian  'A'                         10:23.53   1          
     1) Romanach, Nicole 11             2) Strump, Natasha 8                 
     3) Hoppe, Victoria 10              4) Mira, Hailey 6                    
 12 Shorecrest Prep  'A'                               10:31.35   1          
     1) Rovin, Olivia 8                 2) Darrow, Alice 10                  
     3) Broome, Savannah 11             4) Benjamin, Peninah 9               
 13 St. Johns Country Day School  'A'                  10:32.15   1          
     1) Crews, Payton 7                 2) Wofford, Savannah 11              
     3) Lyerly, Emily 7                 4) Porter, Maggie 11                 
 14 Jay  'A'                                           10:37.91   1          
     1) Thornton, Jenna 9               2) Agrait, Jorja 8                   
     3) Brown, Savannah 8               4) Thornton, Jessica 10              
 15 Mount Dora Bible  'A'                              10:55.81   1          
     1) McKinney, Christina 11          2) Lee, Morgan 11                    
     3) Sherman, Tabitha 9              4) Elliott, Megan 12                 
 16 South Florida Heat  'A'                            11:27.21   1          
     1) Evans, Jenna 11                 2) Neal, Danielle 12                 
     3) Wirth, Brittany 09              4) Sodergren, Brianna 10             
=============================================================================
                    Women - Varsity - Team Rankings - 1 Events Scored        
=============================================================================
    1) Maclay                      10        2) Providence School           8
    3) Evangelical Christian Scho   6        4) Oak Hall School             5
    5) Holy Trinity                 4        6) Calvary Christian (Ft. La   3
    7) First Academy (Orlando)      2        8) King's Academy (West Palm   1


Other videos by DrBob


 
Post to:  
Post as: 
Hashtags: #distancepreps
 
 
 
Switch to Full Version