UT Home
A.net/UT
Upload a Photo
Upload a Video
Add a News article
Write a Blog
Add a Comment
Blog Feed
News Feed
Video Feed
All Feeds
BYU Autumn Classic
September 8th 2023 Provo, Utah, United States
Report
Block
2 Followers
Home
Photos
Blog
News
Attendees
Videos
Records
Info/Results
Videos
Upload Video
RSS Feed
Folders
2013 - (1 videos)
2015 - (1 videos)
2019 - (20 videos)
2021 - (17 videos)
2023 - (6 videos)
Race Highlights
6
Interviews
14
Courtney Wayment on BYU's Day-to-Day Approach, Building Team Chemistry - BYU Autumn Classic 2019
Sep 27th 2019, 6:05am
AnnaBeth Templeman 10th Place Girls Varsity Race - BYU Autumn Classic 2019
Sep 14th 2019, 9:40pm
Carson Belnap 2nd Place Boys Varsity Race - BYU Autumn Classic 2019
Sep 14th 2019, 9:35pm
Nick Serrano 12th Place Boys Varsity Race - BYU Autumn Classic 2019
Sep 14th 2019, 9:15pm
Nathan Jaster 10th Place Boys Varsity Race - BYU Autumn Classic 2019
Sep 14th 2019, 9:00pm
Hannah Fredericks and Hailey Rutter 7th and 21st Place Girls Varsity Race - BYU Autumn Classic 2019
Sep 14th 2019, 9:00pm
«
1
»
All
20
Featured
0
Search
Nathan Jaster 10th Place Boys Varsity Race - BYU Autumn Classic 2019
Published by
DyeStat.com
Sep 14th 2019, 9:00pm
Comments
BYU Autumn Classic @ East Bay Golf Course - Sep 14, 2019
East Bay Golf Course
Mens 5000.00 Meters Varsity
Bib#
Name
Yr
School
Time
Pace
Pts
1
Hysell, Ashton
Sr
American Fork
15:47.0
2
Belnap, Carson
Sr
Stansbury
15:47.1
3
Whitworth, Porter
Sr
Grantsville
15:50.3
4
Armstrong, Joshua
Jr
Hurricane
15:51.9
5
Boyle, Mark
Sr
Corner Canyon
15:57.5
6
Robertson, Seth
Sr
Herriman
15:58.1
7
Mortensen, Dalton
Jr
Bountiful
15:59.2
8
Korir, Christopher
Jr
Wasatch Academy
16:03.7
9
Thompson, Creed
Jr
Skyridge
16:04.1
10
Jaster, Nathan
So
American Fork
16:06.6
11
Coleman, Carson
Sr
Davis (UT)
16:09.7
12
Serrano, Nick
Jr
Saugus
16:10.3
13
Johnson, Caleb
Sr
Corner Canyon
16:10.4
14
Burian, Carson
Jr
Rowland Hall
16:12.1
15
Thompson, Davin
Jr
Skyridge
16:12.7
16
Harbertson, Alex
Sr
Corner Canyon
16:14.4
17
Moffat, Michael
Jr
Westlake
16:16.8
18
Harris, Evan
Jr
Herriman
16:18.4
19
Armstrong, Jeff
Sr
Timpview
16:18.6
20
Hone, Austin
Sr
Bingham
16:22.0
21
Larsen, Daniel
Jr
Davis (UT)
16:23.9
22
Hedengren, Eric
Jr
Timpview
16:25.1
23
Hartshorn, Alex
Sr
Lone Peak
16:28.7
24
Dixon, Will
Jr
Madison
16:30.1
25
Halverson, Jacob
Sr
Davis (UT)
16:30.3
26
Holdsworth, Jayden
Jr
Orem
16:31.2
27
Szuch, Colin
Sr
Evergreen
16:31.9
28
Willis, Spencer
Sr
Riverton
16:33.0
29
Ricks, Malachi
Sr
Grand County
16:33.2
30
Harward, Hayden
Sr
Richfield
16:35.0
31
Minor, Braden
Jr
Mountain View
16:35.1
32
Oblad, Josh
Sr
Stansbury
16:35.8
33
Dastrup, Ben
Jr
Corner Canyon
16:36.7
34
Bybee, Jake
Sr
Lone Peak
16:36.8
35
Standing, Spencer
Sr
Mountain View
16:37.7
36
McBride, Ben
Sr
American Fork
16:38.3
37
Spence, Skyler
Sr
Olympus
16:38.8
38
Frame, Josh
Sr
Orem
16:41.5
38
Barfuss, Jarren
Jr
Skyridge
16:41.5
40
Hartshorn, Jaron
Fr
Lone Peak
16:42.5
41
Megargel, Jedidiah
Jr
Westlake
16:42.6
42
Dibb, Kooper
Jr
American Fork
16:43.6
43
Perry, Josh
Jr
Mountain Ridge
16:44.6
44
Dunford, Easton
Sr
Mountain View
16:45.7
45
Miller, Jack
Sr
Lone Peak
16:46.0
46
Campregher, Joao
Jr
Orem
16:46.4
47
Jenkins, Noah
Fr
Herriman
16:48.0
48
Kitchen, Hunter
Jr
Davis (UT)
16:49.1
49
Proffit, Zarek
Sr
Snow Canyon
16:50.4
50
Rawlings, Dylan
Sr
American Fork
16:51.9
51
Garnica, Logan
So
Springville
16:52.0
52
Wallace, Tayin
Jr
Maple Mountain
16:52.9
53
Gallardo, Blake
Jr
Saugus
16:53.0
54
Hansen, Kade
Jr
Skyridge
16:54.1
55
Warnick, Treven
Jr
Riverton
16:54.3
56
Seeley, Tyler
Jr
Stansbury
16:54.4
57
Clarke, Charles
Sr
Lone Peak
16:55.1
58
Doman, Luke
Jr
Lone Peak
16:55.6
59
Hess, Nate
Jr
American Fork
16:55.9
60
Wallgren, Seth
So
Skyridge
16:56.0
61
Ellison, Evan
Sr
Grand County
16:58.3
62
Nelson, Samuel
Jr
American Fork
16:59.2
63
Meccariello, Bryar
Jr
Emery
16:59.3
64
Peterson, Jared
Jr
Bingham
16:59.4
65
Bracken, Kaden
Jr
Mountain Ridge
16:59.8
66
Mason, Daniel
Sr
Bountiful
17:00.0
67
Jacobs, Cameron
Jr
Orem
17:00.3
68
Jensen, Preston
Sr
Riverton
17:00.5
69
Hunter, John
Jr
Provo
17:01.4
70
McMullin, Jefferson
So
Lehi
17:01.5
71
Dymond, Jackson
Sr
Olympus
17:01.7
72
Dedrickson, Garrett
Sr
Spanish Fork
17:04.6
73
Harris, Jacob
Sr
Skyridge
17:05.4
74
Christiansen, Jess
So
Emery
17:06.1
75
Chase, Caleb
Jr
Davis (UT)
17:06.2
76
Rawlings, Josh
Sr
Davis (UT)
17:08.7
77
Robertson, Creed
Sr
Provo
17:10.6
78
Verespey, Daniel
Jr
Snow Canyon
17:11.3
79
Greenwood, Spencer
Jr
Orem
17:12.1
80
Rowland, AJ
Jr
Corner Canyon
17:12.2
80
Howell, Luke
Sr
Lehi
17:12.2
82
Eifert, Michael
Sr
Springville
17:12.6
83
Curtis, Daniel
Jr
Bear River
17:13.1
84
Thomas, Bryce
Sr
Hurricane
17:13.3
85
Chipman, Trent
Sr
Mountain View
17:13.7
86
Isbell, Bridger
Sr
Herriman
17:13.8
87
Hudson, Tyler
Jr
Westlake
17:13.9
88
Bryan, Tim
Jr
Snow Canyon
17:14.6
89
Johns, Chase
Jr
Springville
17:14.8
90
Guymon, Isaiah
Sr
Bingham
17:14.9
91
Ricks, Talmage
Sr
Stansbury
17:16.9
92
Woolford, Isaac
So
Maple Mountain
17:17.3
93
Sanders, Griffin
Jr
Hurricane
17:17.7
94
Doller, Ethan
Sr
Westlake
17:18.5
95
Leary, Nathan
Sr
Stansbury
17:20.1
96
Wilkey, Carter
Sr
Salem Hills
17:20.2
97
Day, Carson
Jr
Corner Canyon
17:21.3
98
Stutz, Ryan
So
Madison
17:21.6
99
Spencer, Tyler
So
Davis (UT)
17:22.4
99
Bradley, Ethan
Sr
Mountain View
17:22.4
101
Charley, Secody
Jr
Spring Creek
17:23.0
102
Maxfield, Ethan
Sr
West Jordan
17:23.4
103
Rogers, Tanner
Sr
Riverton
17:24.5
104
Jones, Nicolas
Sr
Westlake
17:25.2
105
Francom, William
Sr
Springville
17:27.7
106
Chipman, Tyler
So
Mountain View
17:27.8
107
Reese, Tyler
Jr
Spanish Fork
17:28.1
108
Day, Dason
Jr
Juab
17:29.0
109
Olson, William
Jr
Salem Hills
17:31.0
110
Manwaring, Arik
Sr
Corner Canyon
17:31.1
111
Lange, Jack
Jr
Rowland Hall
17:31.2
112
Caliskan, Arda
Sr
Timpview
17:32.1
113
Koster, Skyler
Sr
Orem
17:32.2
114
Potter, Tony
Jr
Herriman
17:32.8
115
Klingler, Austin
Jr
West Jordan
17:34.0
116
Jensen, Jonathon
Sr
Timpview
17:34.3
117
Winters, Nathan
Sr
Stansbury
17:35.0
118
Kohlmann, Adam
So
Brighton
17:35.6
119
Brock, Derek
Jr
Skyridge
17:36.0
120
Neeley, Hunter
Jr
Hurricane
17:36.9
121
Soto, Aidan
Jr
Saugus
17:38.0
122
Woolsey, Nick
Sr
Richfield
17:38.9
123
Amodt, Ben
Jr
Hurricane
17:39.6
124
Johnson, Geoffrey
Sr
Madison
17:40.8
125
Crawford, Morgan
Jr
Madison
17:40.9
126
Pederson, Conner
So
Mountain Ridge
17:41.0
127
Skelton, David
Sr
Maple Mountain
17:41.7
128
Johnson, Tyler
Jr
Richfield
17:42.4
129
Cable, Matthew
Sr
Spanish Fork
17:42.7
130
Hoon, Kage
Jr
Olympus
17:43.4
131
Clark, Ethan
Jr
Brighton
17:44.0
132
Wadkins, Rylan
Sr
Saugus
17:45.1
133
Smith, Ethan
Sr
Madison
17:45.2
134
Wheeler, James
Jr
Mountain Ridge
17:45.4
135
Ramirez, Giovanni
Jr
Orem
17:46.1
136
Nelson, Isaac
Sr
Stansbury
17:46.4
137
Lloyd, Kamden
Jr
Clearfield
17:46.5
138
Lundgren, Logan
Jr
Westlake
17:46.9
139
Buchanan, Jason
Sr
Pleasant Grove
17:47.8
140
Nielsen, Peter
Jr
Bear River
17:48.6
141
Bennett, Brandon
Jr
Lehi
17:49.9
142
Sorensen, Zachary
Jr
Lehi
17:50.7
143
Ferre, Ethan
Sr
West Jordan
17:51.3
144
Nilson, Tyler
Sr
Saugus
17:51.5
145
Marin, Jess
Jr
Spring Creek
17:52.4
146
Bradford, Jake
Fr
Spring Creek
17:53.9
146
Bulanadi, Kade
Sr
Saugus
17:53.9
148
Dinkel, Tyler
Sr
Juab
17:54.3
149
Hedengren, Isaac
So
Timpview
17:55.2
150
Teggins, Wyatt
Sr
Grantsville
17:55.3
151
Godderidge, Jaxton
Sr
Clearfield
17:58.4
152
Armstrong, Seth
Fr
Hurricane
17:59.3
152
Bailey, Brett
So
Salem Hills
17:59.3
154
Allen, Taylor
Jr
Madison
17:59.6
155
Maxfield, Jackson
Sr
Riverton
17:59.7
156
Browne, Zeke
Sr
Herriman
18:00.1
157
Lentz, Tyler
Sr
Saugus
18:00.3
158
Behunin, Joshua
Jr
Brighton
18:00.9
159
Horsley, Nathan
So
Mountain Ridge
18:02.1
160
Mason, Kimball
Jr
Bountiful
18:02.7
160
Vickers, Chayse
So
Mountain Ridge
18:02.7
162
Cox, Gage
Jr
North Sanpete
18:04.9
163
Sharp, Andrew
Jr
Maple Mountain
18:05.2
164
Ostler, Jacob
Jr
Hurricane
18:05.8
165
Crane, Richard
Fr
Richfield
18:06.3
166
Birchum, Spencer
Sr
West Jordan
18:06.4
167
Rasmussen, Isaac
Sr
Lone Peak
18:07.5
168
Smith, Bailey
Jr
Salem Hills
18:08.1
168
Edwards, Landon
Sr
West Jordan
18:08.1
170
Stewart, Griffin
Sr
Riverton
18:09.1
171
Sleight, Chance
Sr
Madison
18:09.6
172
Anderson, Aksel
Sr
Rowland Hall
18:11.1
173
Sumsion, Jacob
Sr
Bingham
18:12.1
174
Searle, Alec
Sr
Brighton
18:15.3
175
Archibald, Max
Fr
Olympus
18:15.8
176
Hale, Keyjun
Jr
Bear River
18:16.3
177
Page, Spencer
Jr
Provo
18:17.0
177
Price, Ben
Jr
Springville
18:17.0
179
Steen, Harrison
Jr
Brighton
18:17.8
180
Lewis, Joseph
Sr
Mountain View
18:18.0
181
Richins, Carsyn
Jr
Snow Canyon
18:18.2
182
Harris, Bryson
Jr
East
18:18.7
183
Martin, Tyler
So
Lehi
18:19.1
184
Jensen, John
Sr
Maple Mountain
18:19.8
185
Braden, Jared
Sr
Juab
18:20.9
186
Solt, Mason
Jr
Richfield
18:21.5
187
Colton, Max
Sr
Spanish Fork
18:21.6
188
Bateman, Logan
Sr
Rowland Hall
18:21.8
189
Mehr, Jared
Sr
Snow Canyon
18:21.9
190
Adams, Zack
Sr
Olympus
18:23.5
191
Miner, Charlie
Sr
Olympus
18:24.1
192
Wilson, Gabriel
Jr
Bear River
18:25.4
193
Spence, William
So
Olympus
18:26.2
194
Doty, Tyson
Fr
Snow Canyon
18:26.3
195
Perry, Jacob
So
Mountain Ridge
18:27.4
196
Palfreyman, Sawyer
Jr
Salem Hills
18:28.2
197
Mitchell, Luke
Sr
Pleasant Grove
18:28.4
198
Brinkerhoff, Tyson
Fr
Lehi
18:28.7
199
Cox, Sam
Sr
Manti
18:28.8
200
Maxfield, Morris
Sr
Millard
18:29.8
201
Horne, William
Fr
Herriman
18:30.1
202
Lindstrom, Lane
So
Salem Hills
18:30.6
203
Williams, Caden
Sr
Grantsville
18:31.7
204
Meeks, Hunter
Jr
Maple Mountain
18:33.1
205
Saunders, Tyler
So
Richfield
18:33.3
206
McConnell, Spencer
Sr
Springville
18:34.7
207
Hone, Cody
So
Bingham
18:35.9
208
McBride, Coy
Jr
Maple Mountain
18:38.7
209
Walund, Harrison
Jr
Spring Creek
18:38.9
210
Hopkins, Jacob
Sr
Bingham
18:39.3
211
Carter, Josiah
So
Manti
18:39.4
212
Anderson, Cannon
So
Richfield
18:40.6
213
Cook, Cayler
Sr
North Sanpete
18:41.9
214
Gage, Conner
Jr
Spring Creek
18:44.0
215
Maxfield, Thomas
Sr
East
18:46.6
216
Jones, Benjamin
Sr
Riverton
18:46.9
217
Masias, Matt
Sr
Westlake
18:47.5
218
Ferre, Jacob
So
West Jordan
18:47.8
219
Mendoza, Roman
So
Clearfield
18:49.5
220
Gulbranson, Justin
Jr
Snow Canyon
18:49.9
221
Bunker, Lincoln
Jr
Brighton
18:50.0
222
Middleton, Carter
Jr
Timpview
18:50.4
223
Wheeler, Jordan
Sr
Grantsville
18:51.9
224
Gee, Jacob
Jr
Springville
18:52.4
225
Johansen, Ben
So
Lehi
18:59.7
226
Mecarriello, Merritt
Fr
Emery
19:00.2
227
Holtby, Oliver
So
Brighton
19:00.9
227
Handy, Todd
So
Clearfield
19:00.9
229
Allred, Wynn
Jr
North Sanpete
19:01.6
230
Hamilton, Liam
Fr
Spring Creek
19:02.7
231
Powell, Hunter
So
Manti
19:03.0
232
Gardner, Wyatt
Jr
Enterprise
19:03.6
233
Rasmussen, Kourtlan
Jr
Bear River
19:05.2
234
Edge, Oscar
Sr
Bingham
19:09.9
235
Pedersen, Tate
Jr
Bear River
19:12.5
236
Schoppe, Porter
Jr
Panguitch
19:13.9
237
Maxfield, Alex
Fr
West Jordan
19:14.9
238
Fisher, Dallin
Sr
Spring Creek
19:15.2
239
Wolford, Zachary
Jr
Emery
19:16.1
240
Johnston, Cyrus
Sr
Rowland Hall
19:17.8
241
Maxfield, Marcor
Jr
Millard
19:21.0
242
Eatchel, Max
Jr
Rowland Hall
19:21.4
243
White, Oliver
Fr
East
19:22.6
244
Lee, Jack
Fr
Salem Hills
19:22.7
245
Day, Talmage
Fr
Juab
19:26.0
246
Patino, Jose
Jr
North Summit
19:27.2
247
Bowles, Morgan
So
North Sanpete
19:29.3
248
Peterson, Joseph
Fr
Juab
19:29.9
249
Cobb, Ryan
Jr
Spanish Fork
19:32.6
250
Dudley, Daniel
So
North Summit
19:35.3
251
Rust, Joshua
Fr
North Summit
19:35.8
252
Bowles, Levi
Sr
North Sanpete
19:38.3
253
Fassbinder, Ricky
Sr
Pleasant Grove
19:39.8
254
Bergstrom, Lars
So
East
19:41.4
255
Jones, Zachary
So
Clearfield
19:41.7
256
Thomas, Evan
Jr
Grantsville
19:48.7
257
Covington, Thomas
So
Juab
19:49.1
258
Schwartz, Tyson
Jr
Millard
19:52.6
259
Bruening, Jordan
So
Clearfield
19:53.0
260
Price, Bryant
Sr
Pleasant Grove
19:53.7
261
Higley, Easton
Fr
Clearfield
19:54.5
262
Limburg, James
Jr
Grantsville
19:56.0
263
Steck, Trevor
Sr
Manti
19:58.1
264
Lee, Daeshaun
Jr
Provo
20:02.8
265
Bernal, Julian
Jr
Provo
20:03.8
266
Stevens, Lucas
So
East
20:06.0
267
Strait, Jared
Jr
North Sanpete
20:07.7
268
Ewell, Jacob
Jr
Emery
20:12.9
269
Vollmer, Dylan
Jr
Murray
20:13.6
270
Marshall, Bryce
Sr
Spanish Fork
20:18.4
271
Taylor, Benjamin
Jr
East
20:19.6
272
Prestwich, Matthew
Jr
Murray
20:21.8
273
Taggart, Trevor
Fr
Manti
20:21.9
274
Lehman, Isaac
Sr
Grantsville
20:23.0
275
Turner, Christian
Jr
Murray
20:23.9
276
Wright, Brandon
Jr
Pleasant Grove
20:31.4
277
Saddler, Tyson
Jr
Murray
20:38.9
278
Sargent, Boston
Jr
North Summit
20:41.0
279
Walker, Brian
Jr
Granger
20:42.1
280
Murphy, Nicholas
Jr
Rowland Hall
20:43.0
281
Brown, Josh
Jr
Pleasant Grove
20:49.5
282
Funk, Trace
Sr
Emery
20:53.4
283
Williams, Nathan
Sr
Enterprise
20:55.8
284
Harrison, Kyler
Sr
Millard
20:56.9
285
Sherwood, Gavin
Sr
Maeser Preparato
21:04.2
286
Guadarrama, Adrian
Jr
North Summit
21:05.5
287
Davis, Max
Jr
East
21:10.6
288
Brewer, Braxton
Sr
Millard
21:23.6
289
Shumway, Bodee
Sr
Enterprise
21:40.8
290
Whitaker, John
Sr
Millard
21:41.7
291
Smith, Parker
So
Maeser Preparato
21:49.1
292
Ostler, Porter
Fr
Granger
21:49.9
293
Benson, Brady
Fr
Granger
21:54.8
294
Magarinos-Amal, Mikel
Sr
Murray
21:57.1
295
Allred, Ausin
Fr
Maeser Preparato
22:00.8
296
Behunin, Ryan
Fr
Maeser Preparato
22:00.9
297
Blonquist, Dixon
Sr
North Summit
22:05.8
298
Rupp, Daniel
So
Granger
22:16.4
299
Childs, Colton
Jr
Emery
22:17.3
300
Gardner, Ashton
Jr
Enterprise
22:19.0
301
Townsend, Talon
So
Maeser Preparato
22:27.7
302
Gale, Kendon
Jr
Murray
22:34.3
303
Perkins, Hunter
Jr
Millard
22:54.4
304
Nelson, Breckon
Jr
Enterprise
22:57.4
305
Smith, Jackson
Fr
Maeser Preparato
25:01.4
306
Villanea, Aaron
Fr
Granger
28:24.6
307
DeTemple, Jacob
Sr
Burley
56:46.6
« Videos attached to Meet: »
AnnaBeth Templeman 10th Place Girls Varsity Race - BYU Autumn Cla
Ashton Hysell 1st Place Boys Varsity Race - BYU Autumn Classic 20
Boys Frosh-Soph 5k XC - BYU Autumn Classic 2019
Boys Varsity 5k XC - BYU Autumn Classic 2019
Caila Odekirk and Hailey Odekirk 3rd and 22nd Place Girls Varsity
Carlee Hansen 1st Place Girls Varsity Race - BYU Autumn Classic 2
Carson Belnap 2nd Place Boys Varsity Race - BYU Autumn Classic 20
Conner Mantz 1st Place Men's 7K Race - BYU Autumn Classic 20
Emma Heslop 2nd Place Girls Varsity Race - BYU Autumn Classic 201
Girls Frosh-Soph 5k XC - BYU Autumn Classic 2019
Girls Varsity 5k XC - BYU Autumn Classic 2019
Hannah Fredericks and Hailey Rutter 7th and 21st Place Girls Vars
Lexie Thompson and Abby Lawrence 1st and 2nd Place Women's 5
McKenna Lee and Ember Stratton 4th and 6th Place Women's 5K
Men's 7k XC - BYU Autumn Classic 2019
Nathan Jaster 10th Place Boys Varsity Race - BYU Autumn Classic 2
Nick Serrano 12th Place Boys Varsity Race - BYU Autumn Classic 20
Women's 5k XC - BYU Autumn Classic 2019
Zac Jacklin 2nd Place Men's 7K Race - BYU Autumn Classic 201
Click here
for full results.
Hashtags
#dyestat
#nathan-jaster
#american
#fork
#utah
#byu
#autumn
#classic
More videos
Hannah Fredericks and Hailey Rutter 7th and 21st Place Girls Varsity Race - BYU Autumn Classic 2019
Emma Heslop 2nd Place Girls Varsity Race - BYU Autumn Classic 2019
0 shares:
BYU Autumn Classic
,
American Fork High Track and Field and Cross Country - American Fork, Utah
,
Cristo Rey High School Track & Field and Cross Country - Sacramento, California
,
DyeStat.com
view all
0
likes:
0
comment(s)
History for BYU Autumn Classic
Year
Results
Videos
News
Photos
Blogs
2023
6
2021
1
17
1
2019
1
20
3
2018
1
1
2017
1
2
2016
1
1
2015
1
1
1
2014
1
1
2013
1
3
Show 6 more
Hashtags
#dyestat
#nathan-jaster
#american
#fork
#utah
#byu
#autumn
#classic
+PLUS highlights
+PLUS coverage
Live Events
Get +PLUS!